8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bagʻishlangan tadbir
Barchamizga maʼlumki 8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun. Joriy yilning 30-aprel kuni boʻlib oʻtgan umumhalq referendumida xalqimiz oʻzining yuksak siyosiy ongi, huquqiy madaniyati va dunyoqarashini namoyon etib, yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini qabul qildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kunini munosib kutib olish va yuksak saviyada nishonlash maqsadida Davlat aktivlarini boshqarish agentligida direktor oʻrinbosari M.Kadirov boshchiligida tadbir boʻlib oʻtdi. Unda Toshkent davlat yuridik universiteti kafedrasi professori, Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan yurist Esanova Zamira Normurotovna va shu kafedra mudiri, yuridik fanlar nomzodi Xabibullayev Davlatjon Yulchiboyevich oʻz maʼruzasi bilan ishtirok etdilar.
Ma'ruzachilar yangilangan Konstitutsiya mazmun-mohiyati va “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasining asosiy ustuvor yoʻnalishlari doirasida belgilangan tub islohotlar toʻgʻrisida soʻz olib borishdi. Shuningdek, Davaktiv agentligi xodimlari soʻnggi yillarda iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy-maʼnaviy hayotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar va bu borada erishilayotgan natijalarni mustahkamlashda yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning oʻrni va roli bilan tanishdi.
Bundan tashqari “Konstitutsiya – xalqchil davlat, barqaror taraqqiyot va farovon hayot asosi!” degan hayotiy shiorning mohiyati va ahamiyati, yangi tahrirdagi Konstitutsiya asosida inson huquq va erkinliklari sohasida mutlaqo yangi bosqichga oʻtilganligi ochib berildi. Shuningdek, mulkiy huquqlarning ishonchli himoyasini taʼminlash, ushbu huquqlarni cheklayotgan omillarni bartaraf etish, sogʻliqni saqlash, ilm-fan, madaniyat, sanʼat va sport sohalarini rivojlantirish, nuroniylar, xotin-qizlar va yoshlarga doimiy eʼtibor va gʻamxoʻrlik koʻrsatish, oila, onalik, bolalik va otalikni himoya qilish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyati keng yoritib berildi.
Tadbir soʻngida Davaktiv agentligi markaziy apparat hamda tizim tashkilotlari xodimlari oʻzini qiziqtirgan barcha savollariga toʻliq javob oldi.

Мероприятие, посвященное 8 декабря - Дню Конституции Республики Узбекистан
Все мы знаем, что 8 декабрядень принятия Конституции Республики Узбекистан. На всенародном референдуме, состоявшемся 30 апреля текущего года, наш народ продемонстрировал свою высокую политическую сознательность, правовую культуру и мировоззрение и принял новую редакцию Конституции Республики Узбекистан.
В целях достойной встречи и празднования Дня Конституции Республики Узбекистан на высоком уровне в Агентстве по управлению государственными активами было проведено мероприятие под руководством заместителя директора М.Кадырова. В нем со своим докладом приняли участие Эсанова Замира Нормуротовна - профессор кафедры Ташкентского государственного юридического университета, заслуженный юрист Республики Узбекистан, и Хабибуллаев Давлатжон Юлчибоевич - заведующий кафедрой, кандидат юридических наук.
Докладчики рассказали о сути обновленной Конституции и фундаментальных реформах, поставленных в рамках основных приоритетов стратегии «Узбекистан-2030». Также сотрудники Агентства госактивов ознакомились с масштабными реформами, реализованными в различных сферах экономической, социальной, культурной и духовной жизни за последние годы, а также местом и ролью Конституции в новой редакции в закреплении достигнутых в этом отношении результатов.
Кроме того, раскрыты суть и значение жизненного девиза «Конституция – основа народного государства, стабильного развития и благополучной жизни!», а также факт перехода о этапа развития прав и свобод человека на совершенно новый этап, основанный на новой редакции Конституции. Также широко освещались реформы, реализуемые в сфере обеспечения надежной защиты прав собственности, устранения факторов, ограничивающих эти права, развития здравоохранения, науки, культуры, искусства и спорта, оказания постоянного внимания и заботы о пожилых, женщинах и молодежи, а также защиты семьи, материнства, детства и отцовства.
По итогам мероприятия сотрудники центрального аппарата Агентства госактивов и подведомственных организаций получии полные ответы на все интересующие вопросы.