8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bagʻishlangan tadbir
Barchamizga maʼlumki 8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun. Joriy yilning 30-aprel kuni boʻlib oʻtgan umumhalq referendumida xalqimiz oʻzining yuksak siyosiy ongi, huquqiy madaniyati va dunyoqarashini namoyon etib, yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini qabul qildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kunini munosib kutib olish va yuksak saviyada nishonlash maqsadida Davlat aktivlarini boshqarish agentligida direktor oʻrinbosari M.Kadirov boshchiligida tadbir boʻlib oʻtdi. Unda Toshkent davlat yuridik universiteti kafedrasi professori, Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan yurist Esanova Zamira Normurotovna va shu kafedra mudiri, yuridik fanlar nomzodi Xabibullayev Davlatjon Yulchiboyevich oʻz maʼruzasi bilan ishtirok etdilar.
Ma'ruzachilar yangilangan Konstitutsiya mazmun-mohiyati va “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasining asosiy ustuvor yoʻnalishlari doirasida belgilangan tub islohotlar toʻgʻrisida soʻz olib borishdi. Shuningdek, Davaktiv agentligi xodimlari soʻnggi yillarda iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy-maʼnaviy hayotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar va bu borada erishilayotgan natijalarni mustahkamlashda yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning oʻrni va roli bilan tanishdi.
Bundan tashqari “Konstitutsiya – xalqchil davlat, barqaror taraqqiyot va farovon hayot asosi!” degan hayotiy shiorning mohiyati va ahamiyati, yangi tahrirdagi Konstitutsiya asosida inson huquq va erkinliklari sohasida mutlaqo yangi bosqichga oʻtilganligi ochib berildi. Shuningdek, mulkiy huquqlarning ishonchli himoyasini taʼminlash, ushbu huquqlarni cheklayotgan omillarni bartaraf etish, sogʻliqni saqlash, ilm-fan, madaniyat, sanʼat va sport sohalarini rivojlantirish, nuroniylar, xotin-qizlar va yoshlarga doimiy eʼtibor va gʻamxoʻrlik koʻrsatish, oila, onalik, bolalik va otalikni himoya qilish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyati keng yoritib berildi.
Tadbir soʻngida Davaktiv agentligi markaziy apparat hamda tizim tashkilotlari xodimlari oʻzini qiziqtirgan barcha savollariga toʻliq javob oldi.

Event, dedicated to 8 December - Constitution Day
It is known to all of us that December 8 is the day of adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. At the national referendum held on April 30 this year, our people demonstrated their high political consciousness, political culture and adopted a new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
In order to meet and celebrate the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan at a high level, an event was held at the State Assets Management Agency under the direction of Deputy Director M.Kadyrov. Zamira Normurotovna Esanova - professor of the department of Tashkent State Law University, Honored Lawyer of the Republic of Uzbekistan, and Davlatjon Yulchiboevich Habibullaev - head of the department, Candidate of Law Sciences, took part in the event with their report.
The speakers spoke about the essence of the updated Constitution and fundamental reforms set within the framework of the main priorities of the strategy "Uzbekistan-2030". Also, employees of the State Assets Management Agency familiarized themselves with the large-scale reforms implemented in various spheres of economic, social, cultural and spiritual life in recent years, as well as the place and role of the Constitution in the new edition in consolidating the results achieved in this regard.
In addition, the essence and significance of the vital slogan "The Constitution is the foundation of the people's country, stable development and prosperous life!" and the fact that the stage of development of human rights and freedoms has passed to a completely new stage based on the new version of the Constitution were revealed. The reforms being implemented in the areas of ensuring reliable protection of property rights, eliminating factors limiting these rights, developing health care, science, culture, arts and sports, providing constant attention and care for the elderly, women and young people, and protecting the family, motherhood, childhood and fatherhood were also widely publicized.
At the end of the event, employees of the central office of the State Assets Management Agency and subordinate organizations received full answers to all questions.