“Shargʻunkoʻmir” AJ va “Boysunkoʻmir” MChJlarni xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlari agentligi “Shargʻunkoʻmir” AJ ustav kapitalidagi 99,93 foiz aksiyalar paketi va “Boysunkoʻmir” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish (keyingi oʻrinlarda – Loyiha) boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish usuli, mexanizmlari va shartlarini ishlab chiqishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2025-yil 25-iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00ga qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Konsultantlarning vakillari bilan bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun quyidagi aloqa kanaliga murojaat qiling:
Astonaqulov Muzaffar Muxsin oʻgʻli – Davlat aktivlari agentligi boshqarma boshligʻi oʻrinbosari: Tel.: +998-71-259-21-51; E-mail: tender@davaktiv.uz.
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Davlat aktivlari agentligiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Davlat aktivlari agentligi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
Aktivlarni xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 21-apreldagi PQ-145-son qaroriga muvofiq, “Shargʻunkoʻmir” AJ ustav kapitalidagi 99,93 foiz aksiyalar paketi va “Boysunkoʻmir” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni xususiylashtirilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Davlat aktivlari agentligi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni (har bir korxona alohida) mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
a) Aktivlarni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
b) Tijorat taklifi ikki qismdan iborat (50 ballgacha)
• Taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bogʻliq va Davlat aktivlari agentligi taklifning muvaffaqiyati uchun (“success fee”) mutanosib haq toʻlashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
v) Shu toifadagi Aktivlarlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, oxirgi 5 yillik davrda xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
Konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi
I. Toshkoʻmir qazib olish sohasidagi investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• sohadagi institutsional investorlarning Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Aktivlarning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) Aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Oʻzbekiston Respublikasi toshkoʻmir qazib olish faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziya va ruxsat berish tusiga ega hujjatlarni berish shartlarini tahlili;
• Aktivlarning har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence) (har biri boʻyicha alohida);
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali muloqot oʻrnatish;
(3) Agar jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan ulushni sotib olishda imtiyozli huquqdan foydalanilgan hollarda, jalb etilgan konsultantga qoʻshimcha kelishuv imzolash orqali faqatgina yuridik koʻmak uchun toʻlovlar amalga oshiriladi.

A consultant is engaged to prepare for privatization and privatization “Shargʻunkoʻmir” JSC and “Boysunkoʻmir” LLC
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter – the UzSAMA) announces a tender for the engagement of a professional consulting company (hereinafter – the Consultant) to prepare for privatization and privatization (hereinafter – the Project) of 99,93% stakes in the authorized capital of Shargʻunkoʻmir” JSC and 100% share in the authorized capital of Boysunkoʻmir” LLC (hereinafter – the Assets).
The Consultant is required to develop the method, sequence and terms of privatization based on the sectoral and individual characteristics of the Assets, as well as on the basis of the study of institutional investors' interest in acquiring the Assets.
All interested applicants are invited to submit their commercial proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) by 18:00 Tashkent time on June 25, 2025 to the e-mail address: tender@davaktiv.uz.
It is reported that work on the Project may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, where necessary, by establishing an additional project team in the Assets.
Refer to the contact below for more information:
Astonakulov Muzaffar Mukhsin ugli - Deputy Head of Department of UzSAMA: tel: +99871-259-21-51, e-mail: tender@davaktiv.uz.
This request does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, the UzSAMA is not entering into any obligation to accept any proposal or to enter into a contract pursuant to this solicitation. Accordingly, the issuance of this request and/or receipt of related bids does not imply the award of a contract through negotiation and discussions with one or more applicants.
The materials and information contained herein are intended as a preliminary summary and the most important aspects of the Project, as well as a general indication of the scope of work expected of the Consultant.
The selection participants cannot and should not rely on anything other than the sole limited purpose of preparing initial presentations and proposals for the UzSAMA in connection with the selection process.
Request for Proposals (RfP) to engage a Consultant to prepare for privatization and privatization of the Assets
In accordance with the Presidential Resolution of the Republic of Uzbekistan No. PR-145 dated April 21, 2025, privatization of 99.93% stake in the authorized capital of “Shargʻunkoʻmir” JSC and 100% share in the authorized capital of “Boysunkoʻmir” LLC (hereinafter - the Transaction) is envisaged.
The sale processes should be organized on the basis of the best international practices, considering the industry and individual characteristics of the Assets, within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan. To make the right decision on the part of the State Assets Management Agency, an independent appraisal of the Assets (of each enterprise separately) is carried out.
This Request for Proposals (hereinafter -  the Request) sets forth the requirements for the Consultant, the structure of the proposal to be evaluated, and contains in the appendix of the Request a description of the required scope of work to support the Transaction. Consultants may enter into a consortium or make joint proposals to provide a full range of services.
The Consultant's proposal (individual applicant or Consortium) must be prepared in Uzbek/Russian/English and contain information on the following:
a) The Consultant’s vision for organizing the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Assets. An opinion on the duration of the process, if the Consultant’s recommendations and proposals receive an adequate response within a reasonably required time (up to 10 points);
b) The commercial proposal consists of two parts (up to 50 points)
• reward for success (success fee) - The UzSAMA gives preference to offers that provide a reward for success proportional to the cost (success fee) of the Transaction.
c) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, as well as information on mandates abroad, including in the CIS region for the last five years (up to 20 points);
d) Proposal for organizing work to implement the Transaction from the point of view of project management. Details of the team involved, indicating the names of individuals and information about them: work experience, duration of professional activity, general experience in concluding transactions and qualifications for their realization (up to 20 points);
f) Information about the presence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict to it if it were to be involved in the Project.
Scope of work of a Consultant in the privatization process
I. Research on investor interest in hard coal mining and market analysis of other related services:
• development of the form, method and conditions of sale based on a study of the interest of institutional investors in acquiring assets in this industry;
• analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of assets, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry;
• Based on the analysis, an action plan will be developed necessary for the successful organization of Assets privatization processes.
• Proposals to increase the investment attractiveness of the Assets, improve the corporate structure and management based on the analysis of the best international practices and similar assets;
• Analysis of conditions for issuing licenses and permits for coal mining activities in the Republic of Uzbekistan;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Assets;
• preparing recommendations on the optimal marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, Process letter, etc.) and distributing information materials to investors;
• providing recommendations for establishing interaction with the public and business entities, as well as answering their questions;
• selecting an appropriate appraisal method and determining its relevance to investors, providing recommendations on the price range;
• identification of key factors, key indicators and assumptions affecting the appraisal, including from the investor’s point of view;
• taking all measures aimed at privatizing the Assets, organizing a virtual data room (VDR);
• Coordination of communication with potential applicants, including answering questions from potential buyers;