“Sharg‘unko‘mir” AJ va “Boysunko'mir” MChJ davlat ulushlarining ommaviy savdosini tashkil etish uchun professional konsalting kompaniyasini jalb etish to‘g‘risida e’lon
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Shargʻunkoʻmir” AJ (99,9%) va “Boysunkoʻmir” MCHJ (100,0 %) (keyingi oʻrinlarda–Aktivlar) xalqaro bozorda ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Buyurtmachi) mazkur aktivlarni xalqaro bozorda ommaviy savdolarini tashkillashtirish uchun sohaviy yondashuvga muvofiq xalqaro tajribaga ega boʻlgan professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etishi boʻyicha eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 17-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi:
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyuurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayana olmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Shargʻunkoʻmir” AJ va “Boysunkoʻmir” MCHJni xususiylashtirish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Shargʻunkoʻmir” AJ (99,9%) va “Boysunkoʻmir” MCHJ (100,0 %) dagi davlat ulushlari (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xalqaro bozorda savdoga chiqarilishi belgilangan.
Xalqaro savdo jarayonlari Aktivning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
1. “Shargʻunkoʻmir” AJ
Ustav fondi7,0 mlrd. soʻm
Veb-sahifasi: www.sharguncoal.uz
Kompaniyaning bosh ofisi: Surxondaryo viloyati, Sariosiyo tumani, Shargʻun, Ikromova koʻchasi, 50 uy
1. “Boysunkoʻmir” MCHJ
Ustav fondi2,7 mlrd. soʻm
Kompaniyaning bosh ofisi: Surxondaryo viloyati, Boysun TUDA qishlogʻi
a) Aktivni xalqaro xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Koʻmir qazib olish va sotish bozorini tahlil qilish:
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va tahminlarni aniqlash;
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.
(3) Agar boshqa ishtirokchilar yoki Jamiyat ulushini sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, konsultant xizmatlari uchun toʻlov faqat ushbu bitimni huquqiy taʼminlash uchun qoʻshimcha shartnoma imzolash orqali amalga oshiriladi.

Announcement on attraction of a professional consulting company to organise public sales of the state share of JSC Shargunkumir and LLC Boisunkumir
In accordance with the relevant privatisation programmes it is established that JSC Shargunkumir (99.9%) and LLC Boisunkumir (100%) (hereinafter - the ‘Assets’) will be publicly traded on the international market.
The State Assets Management Agency (hereinafter - the Client) announces the engagement of a professional consulting company with international experience (hereinafter - the Consultant) in accordance with the industry approach to organise public trading of these assets on the international market.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, not later than 18:00 (Tashkent time) on 17 June 2024.
In case of joint commercial proposal submission, the Principal Consultant should be identified who is responsible for coordinating the work of the engaged consultant partner and assumes the responsibility.
It is reported that work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, where necessary, by establishing an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for privatisation of JSC Shargunkumir and LLC Boisunkumir
In accordance with the privatisation programmes the state shares of JSC Shargunkumir (99.9%) and LLC Boisunkumir (100%) (hereinafter - the Transaction) are subject to sale on the international market.
International trade processes shall be organised on the basis of the most appropriate foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual features of the Assets. The Client shall conduct an independent evaluation of the Asset in order to make the right decision.
This Request for Proposals (hereinafter - the Request) describes the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as the scope of work required to support the Transaction in the annex to this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or make joint proposals to provide a full range of services.
Brief information about the asset
1. JSC ‘Shargunkumir’.
Authorised capital - 7.0 billion soums;
Official web-page - www.sharguncoal.uz
The head office of the company is located in Surkhandarya region, Sariasi district, Shargun town, A. Ikramov Street, 50.
2. ‘Boysunkumir’ LLC
Authorised capital - 2.7 billion soums;
Official web page - www.sharguncoal.uz
The head office of the company is located in Surkhandarya region, Boysun, TUDA settlement.
Preference shall be given to a Consultant with relevant knowledge and experience in the automotive industry.
I. Analysing the market of coal production and sale:
• analysis of the experience of privatisation carried out in this sphere in other (for example, neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of assets, factors ensuring further development of the sector and successful privatisation;
• based on the analysis, a plan of measures necessary for the successful organisation of asset privatisation processes will be developed;
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, industry and non-industry facilities), including those listed in the privatisation programme, as well as proposals and recommendations for implementation.
• Analysis of the experience of privatisation of industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of Asset, factors ensuring successful privatisation and further development of the industry.