Baholovchi va rieltor malaka sertifikatlarini olish uchun 2025-yil davrida oʻtkaziladigan malaka imtihonlari reja jadvali
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 30-noyabrdagi 635-son qaroriga muvofiq, Davaktiv agentligi tomonidan Baholovchining va rieltorning malaka sertifikatlarini olish uchun 2025-yil davomida oʻtkaziladigan malaka imtihonlari reja jadvali tasdiqlandi.
Baholovchilarga oʻtkaziladigan malaka imtihonlari kunlari 21-22 yanvar
4-5 mart
15-16 aprel
17-18 iyun
22-23 iyul
9-10 sentabr
21-22 oktabr
2-3 dekabr
Rieltorlarga oʻtkaziladigan malaka imtihonlari kunlari 11-12 fevral
2-3 aprel
20-21 may
8-9 iyul
12-13 avgust
7-8 oktabr
11-12 noyabr
16-17 dekabr
Malaka imtihonlari talabgorlardan kelib tushgan soʻrovnomalariga qarab boshqa kunlarga oʻtkazilishi mumkin.
Malaka imtihoni boshqa kunlarga oʻtkazilganligi toʻgʻrisida maʼlumot Davaktiv agentligining rasmiy veb-saytida kamida 15 kun oldin eʼlon beriladi.
Mazkur malaka imtihonlari elektron shaklda maxsus dastur asosida oʻtkazilib, ushbu jarayon videotasvir orqali toʻgʻridan-toʻgʻri olib koʻrsatiladi.
Malaka imtihonida ishtirok etuvchilar roʻyxati va videotasvir havolasi qoʻshimcha ravishda Davaktiv agentligining (www.davbaho.uz) veb-saytida imtihon oʻtkazilishidan besh kun avval eʼlon qilinadi.
Test imtihoniga qoʻyilgan talabgorlar reja-jadval asosida belgilangan kunda test imtihonini topshirish uchun kechikmasdan, shaxsni tasdiqlovchi hujjat bilan kelishlari zarur.
Qoʻshimcha maʼlumot uchun Davaktiv agentligining maxsus telefon raqamlari: (71) 259-20-19, (71) 259-22-87.

Plan-schedule of qualification examinations for obtaining qualification certificates of appraisers and realtors in 2025
In accordance with the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from November 30, 2023 № 635, the State Assets Management Agency approved the plan-schedule of qualification examinations in 2025 to obtain qualification certificates of appraiser and realtor.
Days of qualification examinations for appraisers 21-22 January
4-5 March
15-16 April
17-18 June
22-23 July
9-10 September
21-22 October
2-3 December
Days of qualification examinations for realtors 11-12 February
2-3 April
20-21 May
8-9 July
12-13 August
7-8 October
11-12 November
16-17 December
Qualification examinations may be held on other days depending on the questionnaires received from applicants.
Information about the postponement of the qualification examination to other days will be announced on the official website of UzSAMA at least 15 days in advance.
These qualification examinations are conducted electronically with the help of a special program including live video demonstration.
The list of qualification exam participants and the link to the video broadcast will be published on the website of the State Assets Management Agency (www.davbaho.uz) five days before the exam.
The applicants admitted to the test must appear without delay with an identity document to take the test on the day determined according to the schedule.
For more information, you can contact the special phone numbers of UzSAMA: (71) 259-20-19, (71) 259-22-87.
Qualification examinations will be held in the buildings of territorial offices of the State Assets Management Agency at the following addresses.
Addresses where testing will take place
P.Jumabayev
(97) 506-69-99
B.Yuldashev
(91) 490-70-05
J.Tursunov
(91) 444-91-00
Sh.Urakov
(91) 456-80-01
X.Tursunov
(93) 462-22-11
L.Otaxonov
(93) 403-44-55
S.Sultonov
(93) 339-37-30
A.Xamdamov
(91) 577-08-57
R.Normurzayev
(97) 278-22-12
S.Jabborov
(97) 700-29-27
E.Isakov
(93) 484-25-25
R.Masharipov
(91) 422-06-66
Chilanzar district, Islam Karimov street, 55
Z.Qahhorov
(71) 207-02-40
Note: applicants may take the test at any territorial office of UzSAMA, regardless of where they live.