Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 30-noyabrdagi 635-son qarori bilan tasdiqlangan Baholovchilarga malaka sertifikatini berish Pasportiga asosan baholovchi tomonidan bir yil davomida muntazam ravishda (ikki va undan ortiq marotaba) baholash toʻgʻrisidagi hisobot hamda ekspert xulosasi notoʻgʻri tuzilsa Baholovchining malaka sertifikatini amal qilishi sud qaroriga asosan bekor qilinadi.
Sudlarning soʻrovnomalariga koʻra bahsli vaziyatlarda baholanadigan obyektlarning baholash boʻyicha materiallarini ekspertizadan oʻtkazish boʻyicha ekspert komissiyasi tomonidan “Elit Innovatsion Baholash” MChJ baholovchi tashkilotida faoliyat yuritayotgan baholovchi Xudoybergenov Dilshod Ilxamovich tomonidan tayyorlangan 10 ta ekspert xulosasi haqqoniy emas deb topilgan.
Maʼlumot uchun: Mazkur komissiyaning ishlarini tashkil etish tartibi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarning haqqoniyligini ekspertizadan oʻtkazish mexanizmini tasdiqlash haqida”gi 2008-yil 28-iyuldagi 161-son qarori bilan tasdiqlangan va ushbu qarorga asosan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Komissiyaning ishchi organi hisoblanadi.
Shu bois, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining daʼvo arizasiga asosan Fuqarolik ishlari boʻyicha Urganch tumanlararo sudining 2024-yil 1-noyabrdagi hal qiluv qaroriga hamda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining 2024-yil 11-dekabrdagi 266/11-qr-son qaroriga asosan Xudaybergenov Dilshod Ilxamovich nomiga 2022-yil 29-iyulda berilgan 0661-son baholovchining malaka sertifikatini amal qilishi bekor qilindi.
Shuningdek, ushbu sertifikat bekor qilinganligi toʻgʻrisida Baholovchi malaka sertifikatiga ega shaxslar reyestriga maʼlumotlar kiritildi.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2008-yil 24-apreldagi “Baholovchi tashkilotlar faoliyatini yanada takomillashtirish va koʻrsatilayotgan xizmatlar sifati uchun ularning masʼuliyatini oshirish toʻgʻrisida”gi PQ-843-son Qaroriga asosan Qonun hujjatlarini buzganlik uchun Xudoybergenov Dilshod Ilxamovichga berilgan malaka sertifikatini amal qilishi bekor qilinganligi sababli, malaka sertifikati amal qilishi bekor qilingan vaqtdan boshlab bir yil mobaynida malaka sertifikatini takroran olish uchun imtihonga qoʻyilmasligi maʼlum qilinadi.
Hurmatli yurtdoshlar va biznes vakillari!
Baholovchi tashkilot va buyurtmachi oʻrtasidagi shartnomaviy munosabatlarda turli xil tushunmovchiliklarni oldini olish maqsadida, baholovchilarni jalb qilishdan avval quyidagi havola orqali baholovchining malaka sertifikatini tekshirib olishingizni soʻraymiz.

Досрочно прекращено действие квалификационного сертификата оценщика
В соответствии с Паспортом выдачи квалификационного сертификата оценщика, утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 ноября 2023 года № 635, в случае если оценщик регулярно (два или более раз) в течение одного года подготовил недостоверный отчет об оценке или экспертное заключение, действие Квалификационного сертификата оценщика прекращается на основании решения суда.
Экспертной комиссией по проведению экспертизы материалов по оценке объектов оценки в спорных ситуациях по запросам судов, недостоверными признаны 10 экспертных заключений, подготовленных оценщиком Худойбергеновым Дилшодом Илхамовичем, осуществляющим свою деятельность в оценочной организации ООО «Elit Innovatsion Baholash».
Справочно: порядок организации работы данной комиссии утвержден Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 июля 2008 года № 161 «Об утверждении механизма проведения экспертизы достоверности отчетов об оценке». В соответствии с данным постановлением, Агентство по управлению государственными активами является рабочим органом Комиссии.
В связи с этим, на основании решения Ургенчского межрайонного суда по гражданским делам от 1 ноября 2024 года, вынесенного по иску Агентства по управлению государственными активами, а также в соответствии с постановлением Агентства по управлению государственными активами от 11 декабря 2024 года №266/11-қр, прекращено действие квалификационного сертификата оценщика от 29 июня 2022 года №0661 выданного Худойбергенову Дилшоду Илхамовичу.
Также в Реестр лиц, имеющих квалификационный сертификат оценщикавнесены сведения о прекращении действия данного сертификата.
Вместе с этим сообщается, согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 24 апреля 2008 года №843 «О дальнейшем совершенствовании деятельности оценочных организаций и повышении их ответственности за качество оказываемых услуг», в связи с тем, что за допущенные нарушения законодательства прекращено действие квалификационного сертификата оценщика, выданного Худойбергенову Дилшоду Илхамовичу, он не допускается к экзамену для повторного получения квалификационного сертификата оценщика в течение одного года с момента прекращения действия сертификата.
Уважаемые соотечественники и представители бизнеса!
Во избежание различных недоразумений в договорных отношениях с оценочными организациями, настоятельно рекомендуем перед привлечением оценщиков проверить действительность их квалификационного сертификата по следующей ссылке.