Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon ko‘chasi, 41 va 42-uy manzillarda joylashgan bino va inshootlar yagona mulkiy majmua sifatida savdoga chiqariladi
Tegishli qarorlarga koʻra, Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41-uyda joylashgan “Sharq” nashriyot-matbaa AJning bino-inshootlari va ishlab chiqarish uskunalari maʼnan eskirib, taʼmirtalab va aksariyati yaroqsiz ahvolga kelib qolganligi sababli Uchtepa tumani, Katta Xirmontepa koʻchasi, 1-uy manzilida joylashgan yangi bino-inshootlarga koʻchirilmoqda.
Shu bilan birga, Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 42-uyda joylashgan Oʻzbekiston Milliy axborot agentligining maʼmuriy binosi Toshkent shahar, Mirobod tumani, Matbuotchilar koʻchasi, 32-uy manzilidagi Matbuot uyiga koʻchiriladi.
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41-42-uy manzillarda joylashgan (umumiy yer maydoni 3,02 gektar, bino-inshoot maydoni 56 525 kv.m.bino va inshootlar (keyingi oʻrinlarda – Mulkiy majmua) boʻshayotganligini inobatga olib, ularning negizida zamonaviy shaharsozlik talablariga mos keluvchi yagona mulkiy majmuani barpo etish maqsadida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) mulkiy majmua boʻyicha ommaviy savdo jarayonlari boshlanganini eʼlon qiladi.
Talabgorlarning takliflari quyidagi havola orqali “E-auksion” elektron savdo platformasida qabul qilinadi:
Ommaviy savdoda qatnashish uchun havola
Mulkiy majmuani sotish ikki bosqichda oʻtkaziladi.
• birinchi bosqichda– talabgorlar oldindan malakalanadi (saralanadi), jumladan, savdolarda qatnashish uchun talab qilingan hujjatlarning toʻliqligi, zakalat puli kelib tushganligi, davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabga nisbatan talabgor tomonidan taklif etilgan biznes konsepsiyasi loyihasining maqbul yoki maqbul emasligi koʻrib chiqiladi;
• ikkinchi bosqichda– talabgorning tijorat takliflari (sotib olish narxi va toʻlovni amalga oshirish muddati), zakalat puli miqdori (narx taklifining kamida 5 foizini tashkil etishi) hamda toʻlov qobiliyati baholanadi.
Savdoning birinchi bosqichida ishtirok etish uchun talabgorlar tomonidan 2023-yil 20-oktabr kuni soat (Toshkent vaqti bilan) 18:00 ga qadar oʻzbek yoki rus yoxud ingliz tillarida (talabgorning ixtiyoriga koʻra) mazkur eʼlonning 1-ilovasi (jismoniy shaxslar 1a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (imzolangan holda), quyidagi hujjatlarning skaner qilingan shakli (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etiladi:
a) yuridik shaxslar uchun:
• yuridik shaxs sifatida roʻyxatdan oʻtganligini tasdiqlovchi guvohnoma va uning ustavi nusxalari (talabgor tomonidan tasdiqlangan holda);
• hujjatlar topshirilgan sanaga talabgor, uning taʼsischisi va/yoki benefitsiarining toʻliq roʻyxati (agar toʻlovga taʼsischi va/yoki benefitsiarning mablagʻi jalb etilishi koʻzda tutilayotgan boʻlsa, talabgorning ustav kapitalidagi tegishli ulushlarini va miqdorini koʻrsatgan holda);
• davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqqan holda undan foydalanishning biznes konsepsiyasi loyihasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
b) jismoniy shaxslar uchun:
• soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami (Oʻzbekiston Respublikasi rezidentlari uchun), pasport (ID karta) nusxasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli mablagʻlarini "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi tomonidan savdoning birinchi bosqich yakunlari boʻyicha qarori qabul qilingan kundan boshlab, 3 ish kuni mobaynida jarayonning birinchi bosqichi natijalari boʻyicha ikkinchi bosqichga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi kanallar orqali eʼlon beriladi hamda birinchi bosqichda ishtirok etgan barcha talabgorlarga rasmiy xabarnoma yuboriladi.
Savdoning ikkinchi bosqichiga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb saytida eʼlon chop etilgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida savdoning ikkinchi bosqichida qatnashish uchun mazkur eʼlonning 2-ilovasi (jismoniy shaxslar 2a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (tasdiqlangan holda) E-auksion” elektron savdo platformasi orqali takliflar taqdim etiladi.
Takliflar quyida talab etiladigan hujjatlarning skaner qilingan varianti (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali yuboriladi:
• davlat aktivini sotib olishga talabgorning narx taklifi;
• davlat aktivini sotib olish toʻlovlarini amalga oshirishning muddatlari boʻyicha taklif;
• talabgorning oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasi (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga).
talabgor tomonidan oʻz moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmasa, taʼsischisi yoki benefitsiarining oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasini (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga) taqdim etishi mumkin. Bunday hollarda taʼsischi yoki benefitsiarning talabgor manfaati uchun toʻlovlarni amalga oshirish yuzasidan tasdiq xati ilova qilinishi shart;
talabgorning toʻlov qobiliyatining yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar (depozit sertifikati, bank kafolati). Bu hujjatlar talabgor tomonidan oʻzining moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmagan hollarda taqdim etiladi.
Alohida shartlar:
1. mulkiy majmua negizida zamonaviy shaharsozlik talablarini inobatga olgan eng maqbul loyiha konsepsiyasini taqdim etish, bunda mulkiy majmuadagi ko`p qavatli ma`muriy binolarning tarixiy qiyofani saqlab qolish sharti bilan yagona mulkiy majmua sifatida xususiylashtiriladi;
2. mulkiy majmua boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganda dastlabki toʻlov summasi 35 foizdan kam boʻlgan hollarda qolgan summaga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida yillik foizlar hisoblanadi;
3. mulkiy majmuani sotib olish boʻyicha birinchi bosqichda bitta taklif kelib tushgan hollarda, savdolar oʻtkazilmagan deb eʼtirof etiladi;
4. talabgor davlat aktivini sotib olish toʻlovini bir oydan koʻp muddatlarda (koʻpi bilan 36 oy) amalga oshirishni taklif etganda, uning narx taklifi ushbu muddatlarni inobatga olgan holda, belgilangan tartibda joriy qiymatga keltirib baholanadi;
5. savdo yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi bilan Davaktiv agentligi tomonidan xabarnoma yuborilgandan keyin belgilangan tartibda oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtiriladi (fors-major holatlari bundan mustasno) va savdolarga qatnashish uchun toʻlangan zakalat puli davlat aktivi xarid toʻlovining bir qismi sifatida qabul qilinadi;
6. mulkiy majmua savdolari yakunlari boʻyicha gʻolib tomonidan toʻlanadigan xarid qiymatiga chegirma qoʻllanilmaydi;
7. savdolar yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi tomonidan oldi-sotdi shartnomasini tuzish rad etilsa yoki undan voz kechilsa, u tomonidan toʻlangan zakalat puli miqdori qaytarilmaydi;
8. Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi yoki Ishchi organ oʻz xohishiga koʻra hech qanday majburiyatni oʻz zimmasiga olmagan holda, har qanday vaqtda savdoni toʻxtatishi hamda savdo jarayonida talabgorlardan qoʻshimcha va/yoki aniqlashtiruvchi maʼlumotlar soʻrashi mumkin.
Zakalat pulini toʻlash uchun "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning maxsus hisob raqami:
Milliy valyutada: soʻmda
Qabul qilib oluvchi: “E-auksion” elektron savdo platformasi;
Oluvchining hisob raqami: 20210000000792302012;
Oluvchining banki: AT “Aloqabank” Amaliyot boshqarmasi;
STIR: 305004780;
Oluvchining bank kodi: 00401.
Toʻlovchi tomonidan toʻlov topshiriqnomasining “toʻlov maqsadi” qismida: davlat aktivining nomi koʻrsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Chet el valyutasida: AQSH dollarida
Qabul qilib oluvchi: “E-auksion” elektron savdo platformasi; h/r: 20210840800792302005 (AQSH dollari);
Ishchi organ – Davaktiv agentligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar:
Davaktiv agentligining manzili: 100000, Toshkent shahri, Amir Temur koʻchasi, 6-uy.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun telefon raqamlar:
(+99871) 259-22-56, 259-20-23.
Hurmatli tadbirkorlar !
Savdo jarayoni boʻyicha taklif va eʼtirozlar yuzaga kelganda, Davaktiv agentligining (+99871) 259-21-37 yoki qisqa 1082 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

Здания и сооружения, расположенные по адресу г.Ташкент, Мирабадский район, ул. Буюк Турон, 41 и 42 выставляются на публичные торги как единый имущественный комплекс
Согласно соответствующим постановлениям, в связи с тем, что здания-сооружения и производственные оборудования Издательско-полиграфическое АО «Шарк» (далее - Общество), расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, №41 морально устарели, требуют ремонта и большая часть непригодны для эксплуатации, Общество переезжает в новые здания и сооружения, расположенные по адресу Учтепинский район, улица Катта Хирмонтепа, дом 1.
В то же время, административное здание Национального информационного агентства Узбекистана, расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, №42 будет перенесено в здание "Матбуот уйи", расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Матбуотчилар, 32.
Согласно соответствующим программам приватизации, учитывая освобождение вышеуказанных зданий и сооружений (далее - Имущественный комплекс), расположенных по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 41-42 (общая площадь земельного участка 3,02 га, площадь зданий и сооружений 56 525 кв.м.), а также в целях создания на их базе единого имущественного комплекса, отвечающего требованиям современного градостроительства, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса публичных торгов данного имущественного комплекса.
Прием предложений от претендентов осуществляется через электронную торговую платформу «E-auksion» по нижеследующей ссылке.
Ссылка для участия на публичных торгах.
Реализация Имущественного комплекса будет осуществляться в два этапа.
• на первом этапе - претенденты проходят предварительный квалификационный отбор, в том числе рассматривается полнота представленной документации, необходимой для участия на торгах, подтверждение оплаты задатка, приемлемость (неприемлемость) представленной бизнес концепции с учетом требований, предъявляемых к дальнейшему использованию государственного актива.
• на втором этапе - оценивается коммерческое предложение (выкупная стоимость и срок оплаты), сумма задатка (не менее 5% от ценового предложения) и платежеспособность претендента.
Для участия на первом этапе торгов претенденты должны в срок до 18:00 (Ташкентское время) 20 октября 2023 года представить в запечатанном конверте или в отсканированной (закодированной) форме через электронную торговую платформу «E-auksion» на узбекском, русском или английском языках (по усмотрению претендента) заполненную заявку по форме, указанной в Приложении №1 (для физических лиц - Приложение № 1а) к настоящему объявлению, с приложением следующих документов:
• заверенные претендентом копии устава (с изменениями) и свидетельства о государственной регистрации в качестве юридического лица;
• полный список учредителей претендента и/или бенефициара(ов) на дату подачи документов (если к оплате за государственный актив будут задействованы средства учредителя(ей) и/или бенефициара(ов), необходимо указать их соответствующие доли и суммы в уставном капитале претендента);
• проект бизнес концепции с учетом требований, предъявляемых к дальнейшему эффективному использованию государственного актива;
• копия платежного документа, подтверждающего перечисление суммы задатка на специальный расчетный счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов» приведённый ниже, в размере не менее 5% от выкупной стоимости, предлагаемой претендентом за государственный актив.
• идентификационный номер налогоплательщика (для резидентов Республики Узбекистан), паспортные данные;
• копия платежного документа, подтверждающего перечисление суммы задатка на специальный расчетный счет приведённый ниже АО «Организация электронных онлайн-аукционов» в размере не менее 5% от выкупной стоимости, предлагаемой претендентом за государственный актив.
По итогам первого этапа торгов, Агентством госактивов в течение трех рабочих дней со дня принятия Государственной комиссией по приватизации решения:
• на официальном вебсайте и в социальных сетях будет размещена информация о претендентах, прошедших на второй этап;
• всем участникам конкурса будет направлено официальное уведомление.
Претенденты, прошедшие на второй этап торгов, в течение пяти рабочих дней с даты публикации объявления на официальном вебсайте Агентства госактивов должны подать заявку через электронную торговую платформу «E-auksion» для участия на втором этапе торгов, заполнив и утвердив заявку по форме, указанной в Приложении №2 (для физических лиц - Приложение №2а) к настоящему объявлению.
• Приватизация осуществляется как единый имущественный комплекс на базе зданий и сооружений при условии представления наиболее приемлемой проектной концепции с учетом требований современного градостроительства при этом, сохранение исторического облика многоэтажных административных зданий Имущественного комплекса.
• в случаях, если сумма первоначального взноса составляет менее 35 процентов при продаже с условием оплаты в качестве государственного актива, оставшаяся сумма представляет собой годовой процент в размере базовой ставки Центрального банка;
• в случае если на первом этапе торгов получена одна заявка на приобретение государственного актива (по одному лоту), торги считаются несостоявшимся;
• если претендент предлагает оплатить выкупную стоимость государственного актива в срок более одного месяца (до 36 месяцев), его ценовое предложение оценивается путем приведения ценового предложения государственного актива к текущей стоимости;
• Агентством госактивов с даты направления уведомления (кроме форс-мажорных случаев), заключается договор купли-продажи с победителем торгов и задаток, внесенный для участия на торгах, будет включаться в сумму выкупных платежей за приобретаемый государственный актив;
• по выкупным платежам, осуществляемым победителем торгов скидки не применяются;
• если победитель торгов отказывается от заключения договора купли-продажи, сумма внесенного им задатка не возвращается;
• Государственная комиссия по приватизации или Рабочий орган, не принимая на себя никаких обязательств, может по своему усмотрению в любое время приостановить торги, а также в процессе торгов запросить у участников дополнительную информацию и/или разъяснения.