“Buxoroneftgazparmalash” AJ va “Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi” MChJni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Buxoroneftgazparmalash” AJning ustav kapitalidagi 51,3 foiz va Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi MChJning 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda — Aktivlar) xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2023-yil 4-avgust kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik — konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrastilishi lozim.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi (kodlangan holda):
Telefon: + 998-71-259-20-67;
Tanlov ishtirokchilari hech narsaga ishonib va bogʻlanib qolishlari kerak emas, tanlov jarayoni bilan bogʻliqlikda buyurtmachi uchun dastlabki taqdimot va takliflarni tayyorlash maqsadida yagona cheklov bundan mustasno.
Buxoroneftgazparmalash AJ va Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi MChJni xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qaroriga muvofiq, Buxoroneftgazparmalash AJning ustav kapitalidagi 51,3 foiz va Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi MChJning 100 foiz davlat ulushini sotilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Buhoroneftgazparmalash AJ neft va gaz quduqlarini burgʻilash boʻyicha xizmatlar koʻrsatuvchi burgʻulash korxonasi hisoblanadi.
Kompaniya 1959-yilda tashkil etilgan boʻlib, ustav fondi 22,7 mlrd.soʻmni tashkil etadi. Jamiyatning yuridik manzili: Buxoro viloyati, Qorovulbozor shahri, st. Buyuk Ipak yoʻli, 3-uy.
“Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi” MChJ qidiruv burgʻulash sohasida xizmatlar koʻrsatadi.
Ustav fondi 9,0 mlrd.soʻm. Korxonaning yuridik manzili: Buxoro viloyati, Olot tumani, Olot shahri.
a) Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
• Taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bogʻliq va Buyurtmachi taklifning muvaffaqiyati uchun (success fee) mutanosib haq toʻlashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
• Agar xizmat haqi narxlar oraligʻida berilgan boʻlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʻshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak;
c) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
d) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
e) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
f) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Neft va gaz quduqlarini burgʻulash xizmatlari bozorini tahlili:
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Aktivlarning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
2. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Aktivlarning har tomonlama (soliq , huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence);
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, narx diapazoni boʻyicha tavsiyarni taqdim etish;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va tahminlarni aniqlash;
(2) Agar konsultantlarning takliflari "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

Professional consulting company for the privatization of Buhoroneftgazparmalash JSC and Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC is attracting
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - "State Assets Agency"/"Client"), announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - "Consultant") on privatization of 51,3% share of Buhoroneftgazparmalash JSC and 100% share of Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC (hereinafter - the "Assets").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on August 4, 2023.
Additionally, it is reported that work on the Agreement can be carried out in close cooperation with representatives of consultants, and, if necessary, by creating an additional project team in the Assets.
Request for proposals for consulting services on privatization of Buhoroneftgazparmalash JSC and Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 24, 2023 №PD-102 provides for the sale of 51,3% share of Buhoroneftgazparmalash JSC and 100% share of Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC (hereinafter - Transaction).
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of each Assets. For making internal decision of the Seller, the Assets is evaluated in accordance with the legislation.
The Request for Proposals (hereinafter - the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
Briefly about the Assets
Buhoroneftgazparmalash JSC is a drilling company providing drilling services for oil and gas wells.
The company was founded in 1959 and the authorized capital is 22.7 billion UZS. Address of the company: Bukhara region, Karaulbazar city, Buyuk Ipak Yuli-4.
Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC - provides services in the field of exploratory drilling.
The authorized capital is 9.0 billion UZS. Address of the enterprise: Bukhara region, Olot district, Olot city.
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Assets. Opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time; (10 points);
• In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) must be included in the fixed part of the value;
1. Analysis of the market for oil and gas drilling services:
• analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main causes of failures in the privatization of this type of assets, the factors that ensure the success of privatization and further development of the industry;
• On the basis of the analysis a plan of measures necessary for the successful organization of the processes of privatization of the Assets will be developed.
2. Consultations on pre-sale preparation of the Assets:
• submission of proposals to improve the investment attractiveness of the Assets, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable peer companies;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Assets;