Davaktiv agentligi va Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakillari ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi
Joriy yil 30-aprel kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligida Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy bazani takomillashtirishda erishilgan natijalar, davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish, xususiylashtirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi rejalar, davlat korxonalaridagi korporativ boshqaruv tizimi, moliyaviy hisobotlarning yuritilishi muhokama qilindi.
Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Xalqaro valyuta jamg‘armasining O‘zbekiston bo‘yicha missiya rahbari Yasir Abdix boshchiligida kelgan delegatsiya vakillarini Davaktiv agentligi asosiy faoliyati bilan tanishtirdi. Shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining (2024-yilgi xususiylashtirish dasturi) mazmun mohiyati yoritib berildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining 2024-yil 14-fevraldagi “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonuni va 2023-yil 9-martdagi “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilinganligi e'tirof etildi, hamda hujjatlarning mazmun-mohiyati tushuntirib berildi.
Shu bilan birga, xorij vakillariga xususiylashtirish jarayonlari, ilg‘or xorijiy tajribaga asosan qo‘llanilayotgan xususiylashtirish usullari to‘g‘risida batafsil ma'lumot berib o‘tildi.
O‘z navbatida, missiya rahbari Yasir Abdix tomonidan xususiylashtirish jarayonlari ochiq va shaffof amalga oshirilayotgani yuqori e'tirof etilib, mazkur amalga oshirilayotgan islohatlar o‘z samarasini berishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar xususiylashtirish oldi jarayonlarida hamkorlik yo‘nalishlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

Состоялась встреча с участием представителей Агентства госактивов и Международного валютного фонда
30 апреля текущего года в Агентстве по управлению государственными активами прошла встреча с представителями Международного валютного фонда (МВФ). На мероприятии были рассмотрены достигнутые результаты по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере управления государственными активами и приватизации, а также была обсуждена проделанная работа и дальнейшие планы по реформированию и приватизации предприятий с государственным участием, системы корпоративного управления госпредприятий, ведение финансовой отчетности.
Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков ознакомил представителей делегации во главе с главой миссии Международного валютного фонда в Узбекистане Ясиром Абдихом с основными направлениями деятельности Агентства госактивов. В том числе была разъяснена суть Постановления Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике» (программа приватизации на 2024 год). Также было упомянуто принятие Закона Республики Узбекистан от 14 февраля 2024 года «О приватизации государственного имущества» и Закона от 9 марта 2023 года «Об управлении государственным имуществом», а также разъяснено суть и значение документов.
При этом иностранным представителям была предоставлена ​​подробная информация о процессах и методах приватизации на основе передового зарубежного опыта.
В свою очередь, глава миссии Ясир Абдих высоко оценил, что процессы приватизации осуществляются открыто и прозрачно, и выразил уверенность, что данные реализуемые реформы принесут свои плоды.
По итогам встречи стороны договорились рассмотреть направления сотрудничества в предприватизационных процессах.