Davaktiv agentligi va Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakillari ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi
Joriy yil 30-aprel kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligida Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy bazani takomillashtirishda erishilgan natijalar, davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish, xususiylashtirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi rejalar, davlat korxonalaridagi korporativ boshqaruv tizimi, moliyaviy hisobotlarning yuritilishi muhokama qilindi.
Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Xalqaro valyuta jamg‘armasining O‘zbekiston bo‘yicha missiya rahbari Yasir Abdix boshchiligida kelgan delegatsiya vakillarini Davaktiv agentligi asosiy faoliyati bilan tanishtirdi. Shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining (2024-yilgi xususiylashtirish dasturi) mazmun mohiyati yoritib berildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining 2024-yil 14-fevraldagi “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonuni va 2023-yil 9-martdagi “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilinganligi e'tirof etildi, hamda hujjatlarning mazmun-mohiyati tushuntirib berildi.
Shu bilan birga, xorij vakillariga xususiylashtirish jarayonlari, ilg‘or xorijiy tajribaga asosan qo‘llanilayotgan xususiylashtirish usullari to‘g‘risida batafsil ma'lumot berib o‘tildi.
O‘z navbatida, missiya rahbari Yasir Abdix tomonidan xususiylashtirish jarayonlari ochiq va shaffof amalga oshirilayotgani yuqori e'tirof etilib, mazkur amalga oshirilayotgan islohatlar o‘z samarasini berishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar xususiylashtirish oldi jarayonlarida hamkorlik yo‘nalishlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

A meeting was held with the participation of representatives of UzSAMA and the International Monetary Fund
On 30 April this year, in the State Assets Management Agency was held a meeting with representatives of the International Monetary Fund (IMF). The event reviewed the results achieved in improving the regulatory and legal framework in the field of state asset management and privatisation, as well as discussed the work done and further plans for the reform and privatisation of enterprises with state participation, corporate governance system of state-owned enterprises, financial reporting.
Director of UzSAMA Akmalkhon Ortikov familiarised the representatives of the delegation headed by the head of the International Monetary Fund mission in Uzbekistan Yasser Abdih with the main directions of UzSAMA's activity. In particular, the essence of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 19 April 2024 ‘On additional measures to reduce state participation in the economy’ (privatisation programme for 2024) was explained. The adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan dated 14 February 2024 ‘On privatisation of state property’ and the Law dated 9 March 2023 ‘On management of state property’ were also mentioned, as well as the essence and meaning of the documents were explained.
At the same time, the foreign representatives were provided with detailed information on the processes and methods of privatisation based on best foreign practices.
In turn, the head of the mission Yasser Abdih highly appreciated that the privatisation processes are carried out openly and transparently, and expressed confidence that these reforms will bear their results.
At the end of the meeting, the parties agreed to consider areas of cooperation in the pre-privatisation processes.