Don korxonalaridagi davlat ulushi boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Oʻz navbatida, jamiyatlar aksiyadorlari tomonidan davlat aksiya paketini sotib olish rad etilgan taqdirda, aksiyalar “Toshkent” RFBda birja savdolariga chiqariladi.
Shu bilan birga, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan ommaviy savdolarga chiqarilgan “Qiziltepa un zavodi” AJ ustav fondidagi 93,5 foiz va “Jizzax don mahsulotlari” AJ ustav fondidagi 94,4 foiz aksiya paketi boʻyicha savdo jarayonining ikkinchi bosqichi yakunlangan.
Mazkur bosqichda talabgorlarning davlat aktivlarini sotib olish yuzasidan narx takliflariuni amalga oshirish muddati hamda toʻlovga qobiliyatlik darajasi baholanib, Xususiylashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi. Unga koʻra:
• “Qiziltepa un zavodi” AJ ustav kapitalidagi 93,5 foiz davlat aksiya paketi boʻyicha eng yuqori 17,4 mlrd. soʻm narx taklifini bildirgan “Sherbek Kelajagi” MChJ;
• “Jizzax don mahsulotlari” AJ ustav kapitalidagi 94,4 foiz davlat aksiya paketi boʻyicha eng yuqori 40,8 mlrd. soʻm narx taklifini bildirgan Xujabekov Shavkat Jumanovich savdo gʻolibi deb topildi.
Shuningdek, xaridorlar don korxonalarini kamida 5 yil davomida asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish majburiyatini oʻz zimmasiga oladi.

As announced previously, the shareholders of the company are offered to purchase state blocks of shares of the following grain enterprises, the sale of which is organized within the framework of the relevant Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan.
In turn, if the shareholders of the companies refuse to purchase the state block of shares, these shares will be put up for stock exchange trades on RFB “Tashkent”.
Moreover, according to the relevant decision of the State Commission for Privatization and Coordination of Privatization Processes, the second stage of the sales process of 93.5% block of shares in the authorized capital of JSC “Qiziltepa un zavodi” and 94.4% block of shares in the authorized capital of JSC “ Jizzax don mahsulotlari” has been completed.
At this stage the price offers of participants on acquisition of state assets, terms of their fulfillment and solvency were evaluated. According to the relevant decision of the State Commission on Privatization, the winners of the sales were recognized:
• “Sherbek Kelajagi” LLC, which offered the highest repurchase price of 17.4 billion UZS for 93.5% state block of shares in the authorized capital of JSC “Qiziltepa Un Zavodi”.
• Khujabekov Shavkat Jumanovich, who offered the highest purchase price of 40.8 billion UZS for 94.4% state block of shares in the authorized capital of JSC “Jizzax don mahsulotlari”.
Besides, the buyers undertake to keep the main activity of the enterprises for the period of not less than 5 years, not to reduce the existing capacities on grain storage and in accordance with the legislation to fulfill the obligations on grain storage for state reserves on the terms of concluded contracts.