Taʼkidlash joizki, joriy yilning 19-mart kuni ommaviy savdolarga chiqarilgan 27 ta don korxonalaridagi davlat ulushlari va 7 ta don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining 7 tasi boʻyicha savdolarning birinchi bosqichida savdolarda qatnashish uchun talabgorlardan takliflar kelib tushgan, 1 tasi boʻyicha faqatgina bitta talabgordan taklif kiritilgan va 26 tasi boʻyicha talabgorlardan umuman takliflar kelib tushmagan.
Ushbularga ko'ra, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi hamda raqobat muhiti taʼminlanmaganligi sababli takroriy savdolarga chiqarildi.
Oʻz navbatida, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha narx takliflarini koʻrib chiqishda, Xususiylashtirish davlat komissiyasi tomonidan moʻljal sifatida inobatga olinadigan tavsiyaviy baholash qiymatini 50 foizga qadar qadamma-qadam pasaytirish mexanizmi joriy etilgan.

Additional information about sales process of the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises branches
As previously reported, public sales of state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches are continuing.
It is worth mentioning that for 27 state shares in grain enterprises and 7 property complexes of grain enterprises' branches, which were put up for public sales on March 19 of this year, at the first stage of the sales 7 of them received a sufficient number of proposals from applicants to participate in the sales, 1 of them received a proposal from only single applicant, and for 26 of them there were no proposals from applicants at all.
Since the following state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches were not offered in a sufficient number of proposals to continue the sales process, and the competitive environment was not ensured, these assets are put up for repeated sales.
In turn, it should be noted that when considering price offers for the state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches, taken into account by the State Privatization Commission as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value up to 50% has been introduced.
Also, the recommended appraised value of these assets was considered to be reduced by 50%.
The state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches to be put up for repeated sales.