Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 5-yanvar kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, “Dori Darmon" AJ (keyingi o‘rinlarda - “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 51 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda – “Bitim”) xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi yakunlandi.
“Portfolio Investments" MChJ kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – “Maslahatchi”) mazkur bitim bo‘yicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish bo‘yicha yetakchi maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
“Angren Pipe Plant" MCHJ kompaniyasining xususiylashtirish jarayonlari doirasida Maslahatchi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan 500 dan ortiq salohiyatli investorlarga investitsiya tizerlari yuborildi. Natijada, 2023-yil 5-martga qadar 7 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of Interest) to‘g‘risidagi arizalar kelib tushdi.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish bo‘yicha Maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar bo‘yicha saralanadi:
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi;
• O‘zbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”giQonuniga rioya etilishi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi.
Maslahatchi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur o‘rganish natijasida 6 nafar talabgorlar keyingi bosqichga o‘tkazildi.
Shunga ko‘ra, Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvafaqqiyatli o‘tgan talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda Maslahatchi tomonidan ularga ushbu bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi o‘z ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etiladi, so‘ngra ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha indikativ majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan axborotni o‘z ichiga olgan dastlabki ma'lumotlar to‘plami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyatini beradigan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratiladi. Ushbu ma'lumotlar to‘plami Aktivning xo‘jalik faoliyatini tavsiflovchi axborotlarni o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lmagan takliflar (NBO) joriy yil 5-may kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments" MCHJ kompaniyasi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Information about the privatization process of the state share in "Dori Darmon" JSC
According to the announcement published by the State Asset Management Agency on January 5, 2023, the Express of Interest stage of the purchase of 51% state share (the "Deal") in the authorized capital of "Dori Darmon" JSC (the "Company" or the "Asset") has been completed.
Portfolio Investments LLC ("the Consultant") was attracted as the lead privatization consultant of the State Assets Management Agency for this Deal.
In the framework of the Company's privatization processes, the Consultant carried out complex marketing activities, including the distribution of investment teasers to more than 500 potential investors. As a result, by March 5, 2023, the Consultant received Express of Interest applications from 7 international and local investors.
• the applicant (or, in the case of a consortium, any member of the consortium) or any of its affiliated persons should not be included in the public sanctions lists of the European Union and the USA, as well as any of the major international development banks (the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank).
As a result of in-depth analysis of the proposals received by the Consultant according to the above criteria, 6 applicants have been admitted to the next stage.
Accordingly, those applicants who have successfully passed the Express of Interest stage will be invited to participate in the next accepting Non-Binding Offers (NBO) stage of the privatization process and the Consultant will send them a Process Letter for this stage.
In order to confirm their future participation in the privatization process, these applicants are invited to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA), then they will be given an access to the Virtual Data Room (VDR), which will allow them to familiarize with the Information Memorandum prepared by the Consultant, which will contain the information necessary to prepare their indicative non-binding offers for purchasing the Asset. The information memorandum will include a description of business activities of the Company.
Non-Binding Offers (NBO) for the purchase of the Assets will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent time) May 5, 2023.
The State Assets Management Agency together with Portfolio Investments LLC would like to thank all participants, who have shown interest in the privatization process and submitted proposals, as well as to express confidence in further constructive cooperation with applicants, who have successfully passed the Express of Interest stage for the purchase of the Asset.