Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 5-yanvar kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, “Dori Darmon" AJ (keyingi o‘rinlarda - “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 51 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda – “Bitim”) xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi yakunlandi.
“Portfolio Investments" MChJ kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – “Maslahatchi”) mazkur bitim bo‘yicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish bo‘yicha yetakchi maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
“Angren Pipe Plant" MCHJ kompaniyasining xususiylashtirish jarayonlari doirasida Maslahatchi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan 500 dan ortiq salohiyatli investorlarga investitsiya tizerlari yuborildi. Natijada, 2023-yil 5-martga qadar 7 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of Interest) to‘g‘risidagi arizalar kelib tushdi.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish bo‘yicha Maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar bo‘yicha saralanadi:
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi;
• O‘zbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”giQonuniga rioya etilishi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi.
Maslahatchi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur o‘rganish natijasida 6 nafar talabgorlar keyingi bosqichga o‘tkazildi.
Shunga ko‘ra, Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvafaqqiyatli o‘tgan talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda Maslahatchi tomonidan ularga ushbu bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi o‘z ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etiladi, so‘ngra ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha indikativ majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan axborotni o‘z ichiga olgan dastlabki ma'lumotlar to‘plami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyatini beradigan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratiladi. Ushbu ma'lumotlar to‘plami Aktivning xo‘jalik faoliyatini tavsiflovchi axborotlarni o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lmagan takliflar (NBO) joriy yil 5-may kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments" MCHJ kompaniyasi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Дори Дармон»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 5 января 2023 года, завершился этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению 51% государственной доли (далее – «Сделка») в уставном капитале АО «Дори Дармон» (далее – «Компания» или «Актив»).
Компания ООО «Portfolio Investments» (далее – «Консультант») была привлечена в качестве ведущего консультанта по приватизации Агентства госактивов по данной сделке.
В рамках процессов приватизации Компании, со стороны Консультанта были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров более 500 потенциальным инвесторам. В результате, до 5 марта 2023 года в адрес Консультанта поступили заявки на выражение заинтересованности (Express of interest) от 7 международных и местных инвесторов.
Все полученные заявки были рассмотрены Агентством госактивов и Консультантом по приватизации на соответствие следующим критериям:
• заявитель (в случае консорциума - ни один из участников консорциума) и ни одно из связанных с ним лиц не включены в санкционный список Европейского союза, Великобритании и США, а также крупных международных финансовых институтов (Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Азиатский банк развития).
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки 6 претендентов были допущены на следующий этап.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап выражение заинтересованности (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе подачи Необязывающих предложений (NBOпроцесса приватизации, а также со стороны Консультанта им будет направлено письмо о процессах данного этапа (Process Letter).
В целях подтверждения их участия в процессе приватизации, с претендентами будет подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum), подготовленным Консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Актива. Этот информационный меморандум включает материалы по описанию хозяйственной деятельности Актива.
Необязывающих предложения (NBO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 18:00 (по ташкентскому времени) 5 мая 2023 года.
Агентство госактивов и Компания ООО «Portfolio Investments» выражают благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражают уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению Актива.