Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-martdagi PQ-168-son qarori ijrosi doirasida xususiylashtirilishi belgilangan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida talabgorlardan “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali elektron koʻrinishda takliflar qabul qilingan.
Shunga koʻra, joriy yilning 8 iyun kuni soat 16:00da Davaktiv agentligida koʻrib chiqish uchun yetarli taklif shakllangan davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichidagi talabgorlarning elektron koʻrinishdagi takliflari ochiladi.
Ushbu jarayonga Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi (keyinchalik – Xususiylashtirish Davlat komissiyasi) aʼzolari, talabgorlar va ommaviy axborot vositalari vakillari taklif etiladi, shuningdek shaxsan qatnasha olmaydigan talabgorlar uchun videokonferens aloqa vositasi orqali ishtirok etish imkoniyati yaratiladi.
Davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida taklif yuborgan har bir talabgorga Ishchi organ tomonidan individual xabar yoʻllangan.
Ishchi organ oʻz hisobotini tayyorlab, Xususiylashtirish Davlat komissiyasiga koʻrib chiqish uchun taqdim etadi va birinchi bosqich yakunlari boʻyicha maʼlumotlar Davaktiv agentligi tomonidan belgilangan tartibda eʼlon qilinadi.
Oʻz navbatida, savdolarning birinchi bosqichida yagona talabgor tomonidan taklif yuborilganligi hamda taklif kelib tushmaganligi sababli savdosi oʻtkazilmagan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallarining mulkiy majmualari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali 15 kun muddatga takroriy savdolarga chiqariladi.

На первом этапе торгов по долям государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексах филиалов зерновых предприятий, приватизируемых в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-168 от 18 марта 2022 года, через электронную торговую платформу “E-auksion” принимались электронные предложения от претендентов.
Согласно с этим, 8 июня текущего года в 16:00 в Агентстве госактивов будут вскрыты электронные предложения претендентов первого этапа торгов по государственным активам, по которым сформировано достаточное количество предложений для рассмотрения.
К данному процессу приглашаются члены Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации (далее - Государственная комиссия по приватизации), претенденты и представители СМИ, а также для заявителей, которые не смогут участвовать в процессах лично, создается возможность участия посредством видеоконференцсвязи.
Рабочий орган направил индивидуальное уведомление каждому претенденту, подавшему предложение на первом этапе процесса торгов по государственным активам.
Рабочий орган подготовит свой отчет и представит его на рассмотрение в Государственную комиссию по приватизации, а информация об итогах первого этапа опубликуется Агентством госактивов в установленном порядке.
В свою очередь, прием предложений через электронную торговую платформу «E-auksion» по государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий, по которым на первом этапе торгов поступили предложения единственным заявителем и вовсе не поступали, продлевается сроком на 15 дней.
долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставляемых на повторные публичные торги