Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-martdagi PQ-168-son qarori ijrosi doirasida xususiylashtirilishi belgilangan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida talabgorlardan “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali elektron koʻrinishda takliflar qabul qilingan.
Shunga koʻra, joriy yilning 8 iyun kuni soat 16:00da Davaktiv agentligida koʻrib chiqish uchun yetarli taklif shakllangan davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichidagi talabgorlarning elektron koʻrinishdagi takliflari ochiladi.
Ushbu jarayonga Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi (keyinchalik – Xususiylashtirish Davlat komissiyasi) aʼzolari, talabgorlar va ommaviy axborot vositalari vakillari taklif etiladi, shuningdek shaxsan qatnasha olmaydigan talabgorlar uchun videokonferens aloqa vositasi orqali ishtirok etish imkoniyati yaratiladi.
Davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida taklif yuborgan har bir talabgorga Ishchi organ tomonidan individual xabar yoʻllangan.
Ishchi organ oʻz hisobotini tayyorlab, Xususiylashtirish Davlat komissiyasiga koʻrib chiqish uchun taqdim etadi va birinchi bosqich yakunlari boʻyicha maʼlumotlar Davaktiv agentligi tomonidan belgilangan tartibda eʼlon qilinadi.
Oʻz navbatida, savdolarning birinchi bosqichida yagona talabgor tomonidan taklif yuborilganligi hamda taklif kelib tushmaganligi sababli savdosi oʻtkazilmagan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallarining mulkiy majmualari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali 15 kun muddatga takroriy savdolarga chiqariladi.

At the first stage of sales for state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises branches privatized within the framework of implementation of the Presidential Decree No. PD-168 dated March 18, 2022, electronic proposals from applicants were accepted through the electronic trading platform “E-auksion”.
According to this, on June 8 this year at 16:00 in the State Assets Management Agency will be opened the electronic proposals of applicants for the first stage of sale process of state assets, for which a sufficient number of proposals have been formed for consideration.
Members of the State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes (hereinafter - State Commission for Privatisation), applicants and mass media representatives are invited to participate in this process, also, for applicants who will not be able to participate personally, the possibility of participation via videoconference is created.
The Working body prepares its report and submits it for consideration to the State Commission for Privatization, and information on the results of the first stage is published by UzSAMA in accordance with the established procedure.
Meanwhile, the process of accepting proposals through the electronic trading platform "E-auksion" for the state shares in grain enterprises and property complexes in grain enterprise branches, for which at the first stage of sales proposals have been received by the only applicant and have not been received at all, extended for a period of 15 days.
of the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises branches put up for repeated public sales