Kuzatuv kengashining mustaqil a'zolariga talablar takomillashtirish bo'yicha Qonun imzolandi
O‘zbekiston Respublikasining 2023 yil 18 yanvardagi “Korporativ boshqaruv tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʼzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritish toʼgʼrisida”gi O‘RQ-814-sonli Qonuni qabul qilinib, unga koʼra “Аktsiyadorlik jamiyatlari va aktsiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to'g'risida”gi va “Mas'uliyati cheklangan hamda qo'shimcha masʼuliyatli jamiyatlar to'g'risida”gi Qonunlariga kuzatuv kengashining mustaqil aʼzolarini kiritish talabi, mustaqil aʼzolikka nomzodlarni koʼrsatish tartibi, mustaqil aʼzolarga qoʼyiladigan talablar hamda ularning reestrini yuritish va uni oshkor etib borish bilan bogʼliq normalar kiritildi.
Mazkur Qonun O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 13 apreldagi PF–6207-son Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 29 martdagi 166-son qarori bilan tasdiqlangan 2021-2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish strategiyasiga asosan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan ishlab chiqilgan.
Maʼlumki, korxonalardagi kuzatuv kengashi bu korxonani boshqarishda muhim rol o'ynaydigan asosiy organlardan biri hisoblanadi. Kuzatuv kengashi tarkibini faqat davlat organlari xodimlari bilan emas, balki professional mustaqil vakillardan shakllantirish korxonani rivojlantirish va faoliyati qonuniyligini taʼminlashning asosiy mezonlaridan biridir. Strategiya talablariga koʼra keyingi 3-4 yilda kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil aʼzolarni kamida 30 foizga yetkazish vazifasi qo'yilgan.
Shunga ko'ra, kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil aʼzolarning faoliyatini va qonunchilik normalarini takomillashtirish maqsadida yuqoridagi qonun qabul qilindi.
Qonunni ishlab chiqishda Xalqaro moliya tashkilotlari (JB, YeTTB, OTB) ekspertlari hamda vazirlik va idoralarning mutaxassislari ishtirok etgan.
Qonun bilan kiritilayotgan asosiy yangiliklar:
1. Davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo'lgan jamiyatlarda kuzatuv kengashining kamida bir nafar aʼzosi mustaqil bo'lishi belgilanmoqda (hozirda mazkur talab faqat aksiyalari listingga kiritilgan jamiyatlar uchun mavjud).
2. Mustaqil aʼzolikka nomzodlarni taklif etish kuzatuv kengashi tomonidan tanlov asosida aksiyadorlar umumiy yig'ilishiga kiritish belgilanmoqda;
3. Kuzatuv kengashining mustaqil aʼzoligi uchun nomzodlarga quyidagi qo'shimcha mezonlar belgilanmoqda:
а) 5 foizdan ortiq ulushga ega bo‘lgan aksiyadorlarning vakillari boʼlmaslik;
b) so'ngi 3 yilda xizmat koʼrsatgan auditorlik tashkiloti xodimi bo'lmaslik;
d) bir jamiyatda ketma-ket 6 yildan ortiq kuzatuv kengashi mustaqil aʼzosi bo'la olmaslik;
e) ustavda belgilangan boshqa talablarga mos kelmasa mustaqil bo'la olmasligi.
4. Mustaqil a'zolarning reesteri yuritilishi va jamiyatlar rasmiy veb-saytida e'lon qilib borishi belgilanmoqda.
5. Jamiyatning ijroiya organi tomonidan yirik bitim yoki affilangan shaxslar bilan bitim tuzish bilan bitim tuzish tartibi buzilganligi uchun subsidiar javobgarlik belgilanmoqda.

Подписан Закон по усовершенствованию требований к независимым членам наблюдательного совета
Принят Закон Республики Узбекистан от 18.01.2023 года №814 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы корпоративного управления», согласно которому в Закон «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» и «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью» включены требования по включению в состав наблюдательного совета независимых членов, порядок выдвижения кандидатов в независимые члены, требования к независимым членам, а также нормы, связанные с ведением и раскрытием их реестра.
Данный Закон разработан Агентством по управлению государственными активами на основании Стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2021 года №ПФ-6207 и Постановлением Кабинета Министров от 29 марта 2021 года №166.
Известно, что наблюдательный совет на предприятиях является одним из основных органов, играющих важную роль в управлении предприятием. Формирование состава наблюдательного совета не только из работников государственных органов, а в том числе из профессиональных независимых представителей является одним из основных критериев развития предприятия и обеспечения законности его деятельности. Согласно требованиям стратегии, в ближайшие 3-4 года ставится задача увеличить количество независимых членов наблюдательного совета не менее чем до 30%.
Соответственно, в целях совершенствования деятельности независимых членов наблюдательного совета и норм законодательства был принят вышеуказанный закон.
В разработке закона участвовали эксперты международных финансовых организаций (ВБ, ЕБРР, АБР), а также специалисты министерств и ведомств.
Основные новшества, вносимые законом:
1. Как минимум один член наблюдательного совета должен быть независимым в обществах с долей государства более 50 процентов (в настоящее время это требование существует только для обществ, акции которых внесены в листинг).
2. Предложения в кандидаты в независимые члены отбираются на основе конкурса наблюдательным советом для включения в общее собрание акционеров;
3. К кандидатам в независимые члены Наблюдательного совета устанавливаются следующие дополнительные критерии:
1. не быть представителями акционеров, владеющими более 5% акций;
2. не быть сотрудником аудиторской организации, проработавшей в течение последних 3-х лет;
3. не быть независимым членом наблюдательного совета в одном обществе более 6 лет подряд;
4. не может быть независимым членом, если не отвечает иным требованиям, указанным в уставе.
4. Реестр независимых членов будет вестись и публиковываться на официальном сайте обществ.
5. Субсидиарная ответственность устанавливается за нарушение исполнительным органом общества порядка заключения крупной сделки или сделки с аффилированными лицами.