Kuzatuv kengashining mustaqil a'zolariga talablar takomillashtirish bo'yicha Qonun imzolandi
O‘zbekiston Respublikasining 2023 yil 18 yanvardagi “Korporativ boshqaruv tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʼzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritish toʼgʼrisida”gi O‘RQ-814-sonli Qonuni qabul qilinib, unga koʼra “Аktsiyadorlik jamiyatlari va aktsiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to'g'risida”gi va “Mas'uliyati cheklangan hamda qo'shimcha masʼuliyatli jamiyatlar to'g'risida”gi Qonunlariga kuzatuv kengashining mustaqil aʼzolarini kiritish talabi, mustaqil aʼzolikka nomzodlarni koʼrsatish tartibi, mustaqil aʼzolarga qoʼyiladigan talablar hamda ularning reestrini yuritish va uni oshkor etib borish bilan bogʼliq normalar kiritildi.
Mazkur Qonun O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 13 apreldagi PF–6207-son Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 29 martdagi 166-son qarori bilan tasdiqlangan 2021-2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish strategiyasiga asosan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan ishlab chiqilgan.
Maʼlumki, korxonalardagi kuzatuv kengashi bu korxonani boshqarishda muhim rol o'ynaydigan asosiy organlardan biri hisoblanadi. Kuzatuv kengashi tarkibini faqat davlat organlari xodimlari bilan emas, balki professional mustaqil vakillardan shakllantirish korxonani rivojlantirish va faoliyati qonuniyligini taʼminlashning asosiy mezonlaridan biridir. Strategiya talablariga koʼra keyingi 3-4 yilda kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil aʼzolarni kamida 30 foizga yetkazish vazifasi qo'yilgan.
Shunga ko'ra, kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil aʼzolarning faoliyatini va qonunchilik normalarini takomillashtirish maqsadida yuqoridagi qonun qabul qilindi.
Qonunni ishlab chiqishda Xalqaro moliya tashkilotlari (JB, YeTTB, OTB) ekspertlari hamda vazirlik va idoralarning mutaxassislari ishtirok etgan.
Qonun bilan kiritilayotgan asosiy yangiliklar:
1. Davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo'lgan jamiyatlarda kuzatuv kengashining kamida bir nafar aʼzosi mustaqil bo'lishi belgilanmoqda (hozirda mazkur talab faqat aksiyalari listingga kiritilgan jamiyatlar uchun mavjud).
2. Mustaqil aʼzolikka nomzodlarni taklif etish kuzatuv kengashi tomonidan tanlov asosida aksiyadorlar umumiy yig'ilishiga kiritish belgilanmoqda;
3. Kuzatuv kengashining mustaqil aʼzoligi uchun nomzodlarga quyidagi qo'shimcha mezonlar belgilanmoqda:
а) 5 foizdan ortiq ulushga ega bo‘lgan aksiyadorlarning vakillari boʼlmaslik;
b) so'ngi 3 yilda xizmat koʼrsatgan auditorlik tashkiloti xodimi bo'lmaslik;
d) bir jamiyatda ketma-ket 6 yildan ortiq kuzatuv kengashi mustaqil aʼzosi bo'la olmaslik;
e) ustavda belgilangan boshqa talablarga mos kelmasa mustaqil bo'la olmasligi.
4. Mustaqil a'zolarning reesteri yuritilishi va jamiyatlar rasmiy veb-saytida e'lon qilib borishi belgilanmoqda.
5. Jamiyatning ijroiya organi tomonidan yirik bitim yoki affilangan shaxslar bilan bitim tuzish bilan bitim tuzish tartibi buzilganligi uchun subsidiar javobgarlik belgilanmoqda.

Improved requirements for independent members of the Supervisory board
The Law of the Republic of Uzbekistan dated January 18, 2023, No.814 "On amendments and additions to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan for further improvement of the corporate governance system" was adopted, under which the Law "On joint stock companies and protection of shareholders' rights" and "On companies with limited and additional liability" include requirements for the listing of independent members in the supervisory board, the procedure for nominating candidates for independent members, requirements for independent members, as well as rules, concerning the formation of the supervisory board.
This Law was prepared by the State Assets Management Agency on the basis of the Strategy of management and reform of enterprises with state participation for 2021-2025, approved by Presidential Decree No. PF-6207 of April 13, 2021 and Resolution No. 166 of the Cabinet of Ministers of March 29, 2021.
It is known that the supervisory board at the enterprises is one of the main bodies, which play an important role in the management of the enterprise. Formation of the supervisory board not only from workers of state bodies, but also from professional independent representatives is one of the basic criteria of development of an enterprise and provision of legitimacy of its activity. According to the requirements of the strategy, in the nearest 3-4 years the task is to increase the number of independent members of the supervisory board to no less than 30%.
Accordingly, in order to improve the activity of independent members of the supervisory board and norms of legislation the above mentioned law was adopted.
Experts of international financial organizations (WB, EBRD, ADB) as well as specialists of ministries and agencies took part in development of the law.
The main innovations introduced by the law:
1. At least one member of the supervisory board must be independent in companies with a state share of more than 50% (currently, this requirement exists only for listed companies).
2. Proposals for candidates for independent members are selected on the basis of a competition by the supervisory board for admission to the general meeting of shareholders;
3. The following additional criteria are applied to candidates for independent members of the Supervisory Board:
1. not to be representatives of shareholders owning more than 5% of shares;
2. not to be an employee of an audit organization that has been working for the last 3 years;
3. not to be an independent member of the Supervisory Board in the same company for more than 6 consecutive years;
4. not to be an independent member, unless he/she meets other requirements specified in the Charter.
4. The register of independent members will be kept and published on the official website of the companies.
5. Subsidiary responsibility shall be established for infringement by the executive body of a company of the order of conclusion of a large deal or a deal with affiliated persons.