“Avto Climate Control” MChJ, “Avtokomponent” MChJ va “UZ CHASYS” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Avto Climate Control” MChJ ustav kapitalidagi 100%, “Avtokomponent” MChJ ustav kapitalidagi 98,8% va “UZ CHASYS” MChJ ustav kapitalidagi 70% ulushlarni (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultantning asosiy vazifasi Aktivlarning xususiylashtirish usuli va shakli boʻyicha tavsiya berish hisoblanadi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 25 iyul kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi:
Talʼat Yuldashevich Samandarov - Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
“Avto Climate Control” MChJ, “Avtokomponent” MChJ va “UZ CHASYS” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Avto Climate Control” MChJ ustav kapitalidagi 100%, “Avtokomponent” MChJ ustav kapitalidagi 98,8% va “UZ CHASYS” MChJ ustav kapitalidagi 70% ulushlarni (keyingi oʻrinlarda – Bitim) ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Savdo jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda - Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Konsultant tavsiyasiga koʻra Aktivlar auksion yoki tanlov savdolari orqali xususiylashtirilganda savdoning muvaffaqiyati uchun toʻlov (“success fee”) toʻlanmaydi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Masʼuliyati cheklangan hamda qoʻshimcha masʼuliyatli jamiyatlar toʻgʻrisida”gi Qonunining 20-moddasiga muvofiq:
• jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda jamiyat ishtirokchilari uchinchi shaxslar oldida imtiyozli huquqdan foydalanishi;
• agar jamiyatning boshqa ishtirokchilari jamiyatning ishtirokchisi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda oʻzining imtiyozli huquqidan foydalanmagan boʻlsa, jamiyat mazkur ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda imtiyozli huquqqa ega boʻlishi qayd etilgan.
Agar jamiyatning ishtirokchilari yoki jamiyat ulushni sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, Konsultant xizmatlari yuridik jihatdan hamkorlik qilish, shu jumladan oldi-sotdi shartnomasi loyihasini tayyorlash bilan cheklanadi.
Avto Climate Control” MChJ - 2010-yilda tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati avtomobillar uchun isitish va sovutish tizimlarini ishlab chiqarishdan iborat.
• Ustav fondi: 12592,9 mlsoʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: https://www.uzcc.uz
• STIR: 301 724521
Avtokomponent” MChJ - 2010-yilda tashkil etilgan boʻlib, avtomobillarning turli butlovchi qismlarini ishlab chiqarish faoliyati bilan shugʻullanadi.
“UZ CHASYS” MChJ - 2008 yilda tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati avtomobillar uchun elektr yoritish tizimlarini ishlab chiqarishdan iborat.
• Ustav fondi: 12960,9 mlsoʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: http://uzchasys.uz
• STIR: 206978 481
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek/ rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
• Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) boʻlishi va Konsultantning subyektiv taxminlaridan holi boʻlishi lozim;
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Avtomobillar uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarish bozorini tahlil qilish:
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
2. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a", "v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

A professional consulting company is attracted for privatization of "Avto Climate Control" LLC, "Avtokomponent" LLC and "UZ CHASYS" LLC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA/Client) announces a tender to attract a professional consulting company (hereinafter - the Consultant) to organize privatization through open sales of 100% shares in the authorized capitals of Avto Climate Control LLC, 98,8% shares in the authorized capitals of Avtokomponent LLC and 70% shares in the authorized capitals of UZ CНASYS LLC (hereinafter - the Assets).
The main task of the Consultant is to provide recommendations on the method and form of privatization of the assets.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 25 July, 2024.
Samandarov Talat Yuldashevich - Deputy head of the Department of preparation and privatisation of state assets;
It is additionally informed that the work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, if necessary, by creating an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for the privatisation Avto Climate Control LLC, Avtokomponent LLC and UZ CНASYS LLC
In accordance with the privatisation programmes, 100% shares in the authorized capitals of Avto Climate Control LLC, 98,8% shares in the authorized capitals of Avtokomponent LLC and 70% shares in the authorized capitals of UZ CНASYS LLC (hereinafter - Transaction) are subject to put up for public sales.
The sale process shall be organized in accordance with the best international practice, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, sectoral and individual specifics of the Assets. In order to make a correct decision of the Client, independent appraisal of the Asset is carried out in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - Request) defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as describes the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
No success fee is payable when assets are privatized by auction or competitive sales on the recommendation of a consultant.
According to Article 20 of the Law on Limited and Additional Liability Companies:
• when buying a share (part of a share) sold by any of the participants of a company, the participants of a company shall enjoy a pre-emptive right before third parties;
• if other shareholders of a company have not used their pre-emptive right of purchase of share (part of share) sold by shareholder of a company, it is noted that a company has pre-emptive right of purchase of this share (part of share).
If the company's members or the company exercises its pre-emptive right to acquire a share, the consultant's services are limited to legal co-operation, including the drafting of the sale and purchase agreement.
Brief information about assets
Avto Climate Control LLC - founded in 2010, the company is producing heating and cooling systems for automobiles.
• Authorized capital: 12,592.9 million UZS;
• Official website of the company: https://www.uzcc.uz
• TIN: 301 724 521.
Avtokomponent LLC - founded in 2010, the company is producing various car components.
UZ СНАЅYS LLC - The company was founded in 2008 and its main activity is production of electric lighting systems for automobiles.
• Authorized capital: 12,960.9 million UZS;
• Official website of the company: http://uzchasys.uz
• TIN: 206 978 481.
• success fee - the Client shall give preference to proposals providing for a success fee in proportion to the value of the Transaction.
d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (20 points);
Consultant's scope of work on the privatization process:
1. Analysis of the market for the automobile components production:
• analysis of the experience of privatization carried out in this sphere in other (for example, neighboring) countries, the main reasons for failures in privatization of this type of assets, factors ensuring further development of the sector and successful privatization;
• based on the analysis, a plan of measures necessary for the successful organization of asset privatization processes will be developed;
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, industry and non-industry facilities), including those listed in the privatization program, as well as proposals and recommendations for implementation.
2. Tips for preparing the asset before its sale:
• Analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in privatization of this type of Asset, factors ensuring successful privatization and further development of the industry.