Davaktiv agentligi hamda xalqaro investitsiya tashkiloti “Templeton Asset Management Ltd” o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
Avval maʼlum qilinganidek, Joriy yilning 13-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Singapur Respublikasiga davlat tashrifi doirasida o‘tkazilgan biznes-forumda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hamda xalqaro investitsiya tashkiloti “Templeton Asset Management Ltd” (Singapur) o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ma’lumot uchun: “Templeton Asset Management Ltd” kompaniyasi Franklin Templeton xalqaro investitsiya korporatsiyasi a’zosi hisoblanib mazkur korporatsiya global investitsion boshqaruv sohasida 75 yildan buyon faoliyat yuritib, 155 dan ortiq mamlakatlardagi mijozlarga xizmat ko'rsatib, bugungi kun holatiga qiymati 1 410,6 milliard AQSh dollari bo'lgan aktivlar boshqaruvini amalga oshirmoqda.
O‘z navbatida, Memorandumdan ko‘zlangan maqsad O‘zbekiston va Singapur Respublikalari o‘rtasidagi iqtisodiy-moliyaviy barqarorlikni yanada mustahkamlash, davlat aktivlarini boshqarish sohasida, jumladan, mamlakatimizda olib borilayotgan xususiylashtirish jarayoniga xorijiy investorlarni jalb qilish, jahon tajribasiga binoan davlat ishtirokidagi korxonalarning boshqaruv tizimini tubdan takomillashtirish, bunda korportiv  boshqaruvni zamonaviy usullarini joriy etish bo‘yicha hamkorlik harakatlarini muvofiqlashtirishdir.
Tadbirda “Templeton Asset Management Ltd” kompaniyasi vakillari, O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlarni alohida eʼtirof etib, keyingi yillarda mamlakatimiz o‘z eshiklarini xalqaro hamkorlarga keng ochgani va bu qisqa vaqtlarda yuksak samaralar berishini alohida taʼkidladilar.
Shu o‘rinda, tomonlar hamkorlik aloqalari rasmiylashtirilganini mamnuniyat bilan qayd etib, tez orada tajriba almashish borasida tegishli dasturlarni amalga oshirishga kelishib oldilar.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Агентством госактивов и международной инвестиционной организацией «Templeton Asset Management Ltd»
Как сообщалось ранее, на бизнес-форуме, организованной в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Сингапур, между Агентством по управлению государственными активами и международной инвестиционной организацией «Templeton Asset Management Ltd» (Сингапур) был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Для справки: «Templeton Asset Management Ltd» является членом международной инвестиционной корпорации Franklin Templeton и работает в сфере глобального инвестиционного управления уже 75 лет, обслуживая клиентов в более 155 странах мира и в настоящее время управляет активами на сумму 1 410,6 млрд долларов США.
В свою очередь, целью Меморандума является дальнейшее укрепление экономической и финансовой устойчивости между Республикой Узбекистан и Республикой Сингапур, привлечение иностранных инвесторов в сферу управления государственными активами, в том числе в проводимые в нашей стране процессы приватизации,  кардинальное совершенствование системы управления предприятий с государственным участием в соответствии с мировомым опытом, при этом координация совместных усилий по внедрению современных методов корпоративного управления.
На мероприятии представители компании «Templeton Asset Management Ltd» отдельно отметили проводимые в Узбекистане реформы, а также подчеркнули как наша страна в последние годы открывает свои двери для международных партнеров.
При этом, стороны с удовлетворением отметили официальное оформление отношений по сотрудничеству и договорились на реализацию в ближайшее время соответствующих программ по обмену опытом.