“Oʻzagrosugʻurta” AJdagi davlat ulushini ommaviy savdolarini tashkil etish uchun xalqaro konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, "Oʻzagrosugʻurta" AJdagi 99,3% davlat ulushi (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Buyurtmachi) mazkur Aktivni ommaviy savdolarini tashkillashtirish uchun sohaviy yondashuvga muvofiq xalqaro tajribaga ega boʻlgan professional konsalting kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etilishini eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 22-iyul kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi (kodlangan holda):
“Oʻzagrosugʻurta” AJni xususiylashtirish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Oʻzagrosugʻurta” AJdagi 99,3% davlat ulushi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) savdoga chiqarilishi belgilangan.
Xalqaro savdo jarayonlari Aktivning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
“Oʻzagrosugʻurta” AJ - umumiy sugʻurta sohasining barcha 17 ta klassi boʻyicha yuridik va jismoniy shaxslarga 100 dan ortiq sugʻurta xizmatlarini koʻrsatmoqda.
1. a) Aktivni xalqaro xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
2. b) Tijorat taklifi ikki qismdan iborat (50 ballgacha):
1. v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
2. g) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
3. d) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
4. ye) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Sugʻurta bozorini tahlil qilish:
• amalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi;
• Aktivning (koʻchmas mulk, aksiya paket, sohaviy va nosohaviy aktivlarini), shu jumladan xususiylashtirish dasturiga kiritilgan mulklarini sotish usullarini, tartibini hamda sotish boʻyicha takliflar va tavsiyalarni ishlab chiqish.
2. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

Привлекается международная консалтинговая компания для организации публичной продажи государственной доли АО «Узагросугурта»
Согласно соответствующим программам приватизации, установлено выставление 99,3% государственной доли АО «Узагросугурта» (далее – Актив) на публичные торги.
Агентство по управлению государственными активами (далее – Заказчик) объявляет о привлечении профессиональной консалтинговой компании с международным опытом (далее – Консультант) в соответствии с отраслевым подходом для организации публичных торгов Актива.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (по Ташкентскому времени) 22 июля 2024 года.
Просим заинтересованных консультантов направить коммерческие предложения в закодированной форме, по указанному ниже контактному адресу:
Талъат Юлдашевич Самандаров – Заместитель начальника управления подготовки и приватизации государственных активов;
Телефон: +998-71-259-20-67;
Сообщается, что работа над Сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях – путем создания дополнительной проектной группы в Активе.
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить договор в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении предложений.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для предварительного краткого изложения и наиболее важных аспектов проекта, а также общим указанием объема работ, ожидаемого от Консультанта.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта по приватизации АО «Узагросугурта»
В соответствии с программами приватизации, 99,3% государственная доля в АО «Узагросугурта» подлежит выставлению на торги (далее – Сделка).
Международные торговые процессы должны быть организованы на основе наиболее подходящего зарубежного опыта в рамках требований законодательства Республики Узбекистан с учетом сетевых и индивидуальных особенностей Актива. Заказчик проводит независимую оценку Актива для принятия правильного решения.
Краткая информация об активе
АО «Узагросугурта» - оказывает более 100 видов страховых услуг юридическим и физическим лицам по всем 17 классам общего страхования.
• Уставный фонд: 108,9 млрд сумов;
• Веб страница: https://agros.uz .
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на анлгийском/русском языках, содержать информацию о следующем:
е) Информация о наличии конфликта интересов. Демонстрация того, что консультант обладает способностью обрабатывать потенциальные транзакции в ситуациях, которые могут привести к конфликтам, если консультант участвует в этой сделке.
Объем работы, ожидаемый от консультанта по приватизации
1. Анализ страхового рынка:
• анализ опыта приватизации, проведенной в этой сфере в других (к примеру соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;
• разработка методов и процедур реализации активов (недвижимости, пакетов акций, отраслевых и неотраслевых объектов), в том числе объектов, включенных в программу приватизации, а также предложений и рекомендаций по реализации.
2. Советы по подготовке актива перед его продажей:
• Проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) глубокого анализа актива (due diligence);
3. Сопровождение процесса сделки:
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов исходя из структуры ожидаемых от консультантов предложений и требований, указанных в пунктах "а", "в" и "г", то оценочный балл, предусмотренный пунктом «б» использовать нельзя.