“Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJ ustav kapitalidagi 35,0 foiz davlat aksiyalar paketi xususiylashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi
Avval maʼlum qilinganidek, tyegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi tomonidan “Alkes Research” konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb qilgan holda “Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 35,0 foiz davlat aksiyalar paketini sotish boʻyicha ochiq savdo  jarayonlari boshlangan.
Xususiylashtirish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, MDH, Arab, Janubi-Sharqiy Osiyo va Yevropa davlatlaridagi 6 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan mazkur bosqichda avvaldan belgilangan mezonlarga muvofiq boʻlgan 5 nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi.
Ushbu bosqichda, talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 3 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilingan.
Natijada, Korxonani sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan “COTTON LOGISTICS” MChJ 200 mlrd.soʻm miqdorida sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Xaridor tomonidan kelajakda Korxonaning biznes jarayonlarini raqamlashtirish va respublikaning tranzit salohiyatidan samarali foydalanish, yuk tashishda tannarx va xarajatlarni kamaytirish, shuningdek, korxona faoliyatiga zamonaviy korporativ boshqaruv tizimlarini joriy etish va barqaror rivojlantirishni taʼminlash rejalashtirilgan.
Shuningdek, Xaridorning taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Taʼkidlash joizki, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq "Xalqchil IPO" dasturi doirasida “Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJning 4 foiz aksiyalarini mahalliy fond bozorida ommaviy taklifi oʻtkazilishi belgilangan.
Maʼlumot uchun: “COTTON LOGISTICS” MChJ – Oʻzbekistonning eng yirik transport-logistika kompaniyalaridan biri boʻlib, yuk aylanmasi 1 million tonnani tashkil etadi. Kompaniya oʻzining 480 ta vagondan iborat shaxsiy harakat tarkibi parkiga ega. Shuningdek, kompaniya boshqaruvida 1000 dan ortiq harakat tarkibi mavjud.

Достигнута договоренность о приватизации 35,0 процентов государственной доли в АО «Узтемирйулконтейнер»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации Агентством госактивов начат процесс открытых торгов 35,0% государственной доли в АО «Oʻztemiryoʻlkonteyner» (далее — Предприятие) с привлечением консалтинговой компании "Alkes Research" в качестве консультанта по приватизации.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания. В частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным потенциальным инвесторам. В результате было получено 6 заявок по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от местных и международных инвесторов из стран СНГ, Арабского мира, Юго-Восточной Азии и Европы.
В свою очередь, 5 претендентов соответствующих ранее установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO).
В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Предприятия.
В результате, в установленный срок 3 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
ООО «COTTON LOGISTICS», предложившее самое высокое ценовое предложение было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 200 млрд сумов.
В будущем Покупателем планируется цифровизировать бизнес-процессы Предприятия, эффективно использовать транзитный потенциал республики, снизить тарифы и расходы на перевозки, а также внедрить современные корпоративные системы управления для обеспечения устойчивого развития предприятия.
Стоит упомянуть, что предложение Покупателя расположено в верхней части интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Следует отметить, что согласно соответствующим программам приватизации, в рамках программы «Народное IPO» запланировано публичное размещение 4% акций АО «Oʻztemiryoʻlkonteyner» на местном фондовом рынке.
Для справки: ООО “COTTON LOGISTICS” - одна из крупнейших транспортно-логистических компаний Узбекистана с грузооборотом свыше 1 млн тонн и собственным парком подвижного состава из 480 вагонов. Под управлением компании также находится свыше 1000 единиц подвижного состава.