Farg‘ona viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, 1001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1046 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi barcha fuqarolar va investorlarga qatnashish imkoniyati taqdim etish maqsadida “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “xalqchil IPO” orqali taklif etilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 4-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Fargʻona viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi Roadshow taqdimoti oʻtkazildi.
Mazkur tadbir Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Xabib Sirojitdinov hamda viloyat hokimligi kotibiyati mudiri Maqsudali Saydullayev boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Fargʻona viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 145 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 75 ta davlat aktivlari 139,9 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6575 ta 339,5 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 701 ta 54,9 gektar yer uchastkalari 44,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Fargʻona viloyatidagi jami 136 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari hamda 85 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “Qoʻqon neftgaz parmalash ishlari” AJning 10,3 foiz aksiya paketlari xalq IPOsiga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyicha master-klass oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan Roadshow davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib oʻtdilar.
Shu bilan birga, kunning ikkinchi yarmida OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, davlat aktivlarini sotib olgan tadbirkorlar tomonidan ushbu obyektlar negizida bajarilgan ishlar joyiga chiqqan holda oʻrganildi.
Shu kabi tadbirlar yil davomida respublikaning barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Fergana region
In accordance with the Presidential Decree from March 24, 2023 № PD-102 "On additional measures to reduce state participation in the economy", it is approved to offer for public auction state shares in 1001 enterprises and 1046 properties, as well as the list of 40 enterprises which shares are realized through "public IPO" on the principle of "one share - one lot".
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on May 4 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" of state assets to be privatized in Ferghana region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 300 representatives of local Khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of Territorial Administration of the State Assets Management Agency in Ferghana region Habib Sirojitdinov and Head of the Secretariat of the Ferghana region Khokimiyat Maksudali Saidullayev.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Ferghana region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 145 state assets for public auction and 75 assets were sold for 139.9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022 6,575 land plots with total area of 339.5 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 701 land plots with total area of 54.9 hectares were sold for 44.1 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 136 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 85 real estate objects, which are oferred for public auction in Ferghana region, including 10,3% of shares of "Kukon neftgaz parmalash ishlari" JSC that are proposed for public IPO on the principle of "one share - one lot".
During the Roadshow, which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Ferghana region and provided information on the projects being implemented.
Similar events will be held during the year in all regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.