Germaniya Federal Moliya vazirligi bilan anglashuv memorandumi imzolandi va hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yil 8-oktyabr kuni Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst boshchiligidagi delegatsiya Oʻzbekistonga tashrif buyurdi. Mazkur tashrif doirasida mehmonlarning Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan birgalikda bir qator tadbirlar oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Tashrif doirasida joriy yil 9-oktyabr kuni Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov bilan uchrashuv tashkil qilinib, 2021-yil 8-iyunda onlayn tartibda imzolangan Anglashuv memorandumining rasmiy imzolash marosimi oʻtkazildi.
Eslatib oʻtish joizki, memorandum doirasida hamkorlik, birinchi navbatda, seminarlar, ishchi uchrashuvlar, shuningdek, har ikki tomon vakillarining dolzarb masalalar va kelishilgan mavzular boʻyicha oʻzaro tashriflari va suhbatlari shaklida amalga oshiriladi.
Mazkur mavzular qatorida davlat aktivlarini boshqarish va davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish jarayonlarini takomillashtirish, shuningdek, korporativ boshqaruv shakllari va usullari, jumladan, tegishli nazorat organlarining rolini kuchaytirish yoʻnalishlari keltirilmoqda. Shuningdek, muntazam ravishda ikki taraf oʻrtasida axborot va tajriba almashish, xususan, Germaniyada ushbu sohalardagi bilim va amaliyot boʻyicha maʼlumotlarni taqdim etish va oshkor qilish koʻzda tutilgan.
Uchrashuvda Akmalxon Ortikov, shuningdek, mustaqil Oʻzbekiston tarixida birinchi marta xalqaro hamkasblar, jumladan, Indecon jamoasining maslahatchiligi va qoʻllab-quvvatlashi tufayli joriy yilning 9-martidan kuchga kirgan “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi qonun ishlab chiqilib, qabul qilinganini taʼkidladi.
Ushbu Qonun davlat mulkini boshqarish tamoyillarini belgilaydi, jumladan, davlat korxonalari va nodavlat yuridik shaxslar uchun teng sharoitlar yaratish, shuningdek, davlat korxonalariga qoʻshimcha imtiyozlar va preferensiyalar berishni rad etish, davlat mulkini respublika va shahar mulkiga toifalash eng muhim tamoyillaridan biri hisoblanadi.
Shu bilan birga, Germaniya Federal Moliya vazirligini ko‘magi doirasida "Indecon consulting" kompaniyasi ekspertlari vazirliklar va idoralar bilan kelishish bosqichida bo'lgan yangi tahrirdagi “Aksiyadorlik jamiyatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasini ishlab chiqishda koʻmaklashayotgani qayd etildi.

Подписан меморандум о взаимопонимании с Федеральным министерством финансов Германии и обсуждены перспективы расширения сотрудничества
8 октября текущего года Узбекистан посетила делегация во главе с директором департамента Федерального министерства финансов Германии доктором Андреасом Керстом. В рамках данного визита планируется провести ряд мероприятий совместно с Агентством по управлению государственными активами гостей.
В рамках визита делегации 9 октября текущего года состоялась встреча с директором Агентства госактивов Акмалхоном Ортиковым и прошла официальная церемония подписания Меморандума о взаимопонимании, ранее подписанный в онлайн режиме 8 июня 2021 года.
Стоит отметить, что сотрудничество в рамках меморандума осуществляется преимущественно путем проведения семинаров, рабочих встреч, а также в виде взаимных визитов и бесед представителей обеих сторон по актуальным вопросам и аспектам согласованных тем.
При этом на переднем плане находятся сферы совершенствования процессов управления государственными активами и приватизации предприятий с государственным участием, а также форм и методов корпоративного управления, включая укрепление роли соответствующих органов надзора. Также предусматривается регулярный обмен информацией и опытом, в рамках которого, преимущественно предоставляется и раскрывается информация о знаниях и практике в этих сферах в Германии.
В ходе встречи Акмалхоном Ортиковым было также отмечено, что впервые в истории независимого Узбекистана, благодаря ценным комментариям и поддержке международных коллег, в том числе команды Indecon, был разработан и принят Закон «Об упралении государственным имуществом», который вступил в силу 9 марта текущего года.
Данным Законом определяются принципы управления государственным имуществом, среди которых одним из важных является создание равных условий для госпредприятий и негосударственных юридических лиц, а также отказ от предоставления дополнительных льгот и преференций государственным предприятиям, категоризация государственного имущества на республиканскую и муниципальную.
Вместе с тем, было отмечено, что в рамках поддержки Федерального министерства финансов Германии, экспертами компании «Indecon consulting» оказывается помощь в разработке проекта Закона Республики Узбекистан «Об акционерных обществах» в новой редакции, который находится на стадии согласования с министерствами и ведомствами.