Joriy yilning 12-sentabr kuni moliyaviy bozorlar boʻyicha biznes konferensiyalarning yetakchi provayderi Cbonds-Congress va Investitsiya institutlari milliy uyushmasi tomonidan mamlakatimiz Kapital bozorini isloh qilish va uni jadal rivojlantirish istiqbollari muhokamasiga bagʻishlangan “Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozori” VI xalqaro konferensiyasi tashkil qilindi.
Anʼanaga aylangan mazkur konferensiya kapital bozorini tartibga soluvchi masʼul organlar, mahalliy banklar, investitsiya va ishlab chiqarish kompaniyalari, shuningdek, xalqaro moliya institutlari, reyting agentliklarining 200 dan ortiq vakillari hamda koʻplab ushbu soha ekspertlarini bir maqsadda birlashtirdi.
Mazkur tadbirda Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev “Oʻzbekiston moliya bozori: tartibga solish” seksiyasida ishtirok etib, oʻz maʼruzasida davlat aktivlari va yer uchastkalarini xususiylashtirish jarayonlari, 2024 yilga moʻljallangan istiqbolli rejalar haqida soʻz olib bordi. Xususan, 2024-yilda jami 250 taga yaqin korxonalarning davlat ulushi va 1000 tadan ortiq koʻchmas mulk obyektlari sotilishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, A.Miraliyev “Xalqchil IPO” dasturi doirasida yirik kompaniyalarning aksiyalarini “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida ommaviy joylashtirilishi, borasida maʼlumot berib oʻtdi.
“Xalqchil IPO” dasturi mamlakatda aholining barcha qatlamlari orasida keng mulkdorlar sinfini – aksiyadorlarni shakllantirish maqsadida oʻtkazilishini taʼkidlab oʻtdi. Bu uchun Olmaliq KMK, Oʻzbektelekom, Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi va Oʻztemiryoʻlkonteyner kabi yirik kompaniyalarning aksiyalari birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklif etilishi haqida eslatib oʻtdi.
Mazkur Oʻzbekistonning yirik kompaniyalari aksiyalarining ommaviy taklifini oʻtkazish jarayonida mahalliy investorlarning buyurtmalarini qabul qilish “Toshkent” RFB savdo maydonchasida amalda boʻlgan jarayonga qoʻshimcha ravishda, fuqarolar oʻrtasida ommalashishga ulgurgan va foydalanuvchilarga qulay boʻlgan “E-auksion” elektron savdo platformasi, shu jumladan uning mobil ilovasidan foydalangan holda amalga oshiriladi.
Bunda, platforma orqali 24/7 onlayn rejimida:
• talabgorlarni qimmatli qogʻozlar bozori qonunchiligi talablariga asosan identifikatsiya qilish (ERI, One ID va Mobile-ID);
• professional brokerni tanlab, ular bilan shartnoma tuzish;
• depo hisob raqam (aksiya/obligatsiya uchun hisob raqam) ochish;
• mahalliy investorlar tomonidan aksiyalarni sotib olish boʻyicha buyurtmalarni yuborish imkoniyatlari yaratilishi taʼkidlandi.

UzSAMA took part in the VI international conference "Capital Market of the Republic of Uzbekistan"
On 12 September this year, Cbonds-Congress, a leading provider of business conferences on financial markets, and the National Association of Investment Institutions organised the VI international conference "Capital Market of the Republic of Uzbekistan", dedicated to discussing the prospects of reforming the capital market of our country and its rapid development.
This traditional conference gathered more than 200 representatives of capital market regulators, domestic banks, investment and production companies, as well as international financial institutions, rating agencies and many experts in this field.
At this event, Deputy Director of UzSAMA Alisher Miraliyev took part in the section ‘Financial Market of Uzbekistan: Regulation’ and in his report spoke about the processes of privatisation of state assets and land plots, as well as prospective plans for 2024. In particular, in 2024 it is planned to sell the state share of about 250 enterprises and more than 1,000 real estate objects.
At the same time, A.Miraliyev gave information about public offering of shares of large companies on the principle of ‘one share - one lot’ within the framework of the programme ‘People's IPO’.
He stressed that the programme ‘People's IPO’ is carried out to form a broad class of owners - shareholders among all segments of the population in the country. In this regard, it was mentioned about primary (IPO) and (or) secondary (SPO) public offering of shares of such large companies as Almalyk MMC, Uzbektelecom, Uzbek Republican Commodity Exchange and Uztemiryulcontainer.
In addition to the process of accepting applications from local investors in public offerings of shares of major companies in Uzbekistan on the RFB Tashkent trading floor, it is also possible to accept applications using the "E-auksion" electronic trading platform, including its mobile application, which has become popular among citizens and user-friendly.
At the same time, an opportunity will be created through the platform online 24/7:
• identification of applicants (ERI, One ID and Mobile-ID) according to the requirements of the securities market legislation;
• selecting a professional broker and concluding an agreement with them;
• opening a depo account (account for shares/bonds);
• sending applications from local investors to purchase shares.
At the event, the participants expressed their confidence that the large-scale reforms implemented in the field of privatisation and the results achieved will serve as a solid foundation for the rapid development of the country's capital market.