Qoraqalpog'iston Respublikasida "Roadshow" taqdimoti o'tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 3 dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlaribo‘sh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari to‘g‘risida navbatdagi Roadshow (taqdimot) o‘tkazildi.
Nukus shahridagi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Savdo-sanoat palatasining binosida bo‘lib o‘tgan mazkur tadbirda mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari va 100 dan ortiq tadbirkorlar ishtirok etdi. O‘z o‘rnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish bo‘yicha master-klass o‘tkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
“Roadshow” taqdimoti doirasida tadbirkorlar ommaviy savdolarga chiqarilgan 102 ta davlat va davlat ishtirokidagi xo‘jalik jamiyatlari aktivlari va 2115 ta yer uchastkalari hamda ijaraga berilishi ko‘zda tutilgan 524 ta davlat mulklari bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida o‘zlariga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirib olgan 2 nafar fuqarolarga tantanali ravishda mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderlari topshirildi hamda mazkur jarayon tartibi bo‘yicha tadbir qatnashchilariga tushuntirishlar berildi.
Ko‘tarinki ruhda va savol-javoblarga boy o‘tgan Roadshow davomida Davaktiv agentligi direktor o‘rinbosari Qaxramon Hakimov, hududiy boshqarma boshlig‘i Maxsud Radjapov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib o‘tdilar.
Shuningdek, kunning ikkinchi yarimida OAV vakillari bilan birgalikda Nukus shahri va Taxiatosh tumanlarida joylashgan ommaviy savdolarga chiqarilgan davlat mulki obyektlariga “Press-tur” tashkil etildi hamda masʼul xodimlar tomonidan obyektlar ҳақида OAV vakillariga maʼlumotlar тақдим etildi.
Maʼlumot uchun: Bu kabi taqdimotlar va uchrashuvlar (Roadshow) bugungi kunga qadar Andijon, Buxoro, Farg‘ona, Jizzax, Xorazm, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Kelgusida respublikamizning qolgan viloyatlarida va Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В Республике Каракалпакстан состоялась презентация "Roadshow"
Агентством по управлению государственными активами 3 декабря текущего года проведена очередная презентация Roadshow приватизируемых государственных активов в Республике Каракалпакстан, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков, подлежащих для продажи.
На мероприятии, проведенной в здании Торгово-промышленной палаты Республики Каракалпакстан, приняли участие представители местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также более 100 предпринимателей. В свою очередь, сотрудники Агентства госактивов провели "мастер-класс" по использованию электронной торговой платформы E-auksion и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
В рамках презентации Roadshow предприниматели ознакомились со 102 государственными активами и активами хозяйственных обществ с государственным участием и 2115 земельными участками, выставленными на публичные торги, а также 524 государственными объектами, предлагаемыми в аренду.
Кроме того, 2 гражданам, ранее приватизировавшим принадлежащие им на праве постоянного пользования или пожизненного владения земельные участки несельскохозяйственного назначения, были вручены государственные ордеры, подтверждающие право собственности, а также даны разъяснения участникам мероприятия о порядке этого процесса.
В ходе Roadshow, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства Кахрамон Хакимов, начальник территориального управления Махсуд Раджапов и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
А также, во второй половине дня со стороны ответственных сотрудников совместно с представителями СМИ был организован «Пресс-тур» по объектам государственной собственности, выставленные на публичные торги в городе Нукус и Тахиатошском районе.
Для справки: Подобные презентации и встречи (Roadshow) до сегодняшнего дня проводились в Андижанской, Бухарской, Ферганской, Джизакской, Хорезмской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях. В дальнейшем планируется проведение в оставшихся регионах страны и городе Ташкент.