Qoraqalpog'iston Respublikasida "Roadshow" taqdimoti o'tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 3 dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlaribo‘sh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari to‘g‘risida navbatdagi Roadshow (taqdimot) o‘tkazildi.
Nukus shahridagi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Savdo-sanoat palatasining binosida bo‘lib o‘tgan mazkur tadbirda mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari va 100 dan ortiq tadbirkorlar ishtirok etdi. O‘z o‘rnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish bo‘yicha master-klass o‘tkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
“Roadshow” taqdimoti doirasida tadbirkorlar ommaviy savdolarga chiqarilgan 102 ta davlat va davlat ishtirokidagi xo‘jalik jamiyatlari aktivlari va 2115 ta yer uchastkalari hamda ijaraga berilishi ko‘zda tutilgan 524 ta davlat mulklari bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida o‘zlariga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirib olgan 2 nafar fuqarolarga tantanali ravishda mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderlari topshirildi hamda mazkur jarayon tartibi bo‘yicha tadbir qatnashchilariga tushuntirishlar berildi.
Ko‘tarinki ruhda va savol-javoblarga boy o‘tgan Roadshow davomida Davaktiv agentligi direktor o‘rinbosari Qaxramon Hakimov, hududiy boshqarma boshlig‘i Maxsud Radjapov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib o‘tdilar.
Shuningdek, kunning ikkinchi yarimida OAV vakillari bilan birgalikda Nukus shahri va Taxiatosh tumanlarida joylashgan ommaviy savdolarga chiqarilgan davlat mulki obyektlariga “Press-tur” tashkil etildi hamda masʼul xodimlar tomonidan obyektlar ҳақида OAV vakillariga maʼlumotlar тақдим etildi.
Maʼlumot uchun: Bu kabi taqdimotlar va uchrashuvlar (Roadshow) bugungi kunga qadar Andijon, Buxoro, Farg‘ona, Jizzax, Xorazm, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Kelgusida respublikamizning qolgan viloyatlarida va Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

"Roadshow" was held in the Republic of Karakalpakstan
On December 3 this year, the State Assets Management Agency held regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in the Republic of Karakalpakstan, in particular state shares in enterprises, empty state properties and land plots to be sold.
The event held at the building of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Karakalpakstan was attended by the representatives of the local Khokimiyats, large enterprises of the region as well as over 100 entrepreneurs. In turn, representatives of the State Assets Management Agency conducted a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for opening a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online and participation in the auction.
During the "Roadshow" the entrepreneurs were introduced to 102 state assets and assets of companies with state participation and 2115 land plots offered for public auction, as well as 524 state properties offered for lease.
In addition, 2 citizens who had previously privatized non-agricultural land plots owned by them on the right of permanent use or lifetime ownership were handed state warrants confirming their ownership and other participants in the event were given explanations on the procedure of this process.
During the Roadshow, which was held at a high level with questions and answers, Deputy Director of the Agency Kakhramon Hakimov, Head of Territorial Department Makhsud Rajapov and other responsible executives of the region answered a number of questions asked by the participants and media representatives.
Also, in the second half of the day, the responsible executives together with media representatives organized a Press Tour to the state property objects offered for public auction in Nukus city and Takhiatosh district.
For reference: Such presentations and meetings (Roadshow) have been conducted in Andijan, Bukhara, Fergana, Jizzak, Khorezm, Namangan, Navoi, Kashkadarya, Samarkand and Surkhandarya regions. In the future, it is planned to hold it in the remaining regions of the country and in the city of Tashkent.