Хивадаги меҳмонхоналарни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) Хива Плаза” МЧЖ ва “Хива Локоматив” МЧЖлардаги 100% улушларни (кейинги ўринларда - Активлар) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда - Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант Активларнинг соҳавий ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда сотиш жараёнини илғор хорижий тажриба асосида амалга ошириши, шунингдек жаҳон етакчи бизнес нашрлари орқали халқаро маркетинг компанияларини ташкиллаштириб, меҳмонхона ва уни бошқариш бизнесидаги салоҳиятли инвесторларни жалб этиш чораларини кўриши лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан 2024 йил 28 август куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади.
Консультантлар томонидан Активни хусусийлаштириш учун зарур бўладиган барча маслаҳатлар ва консультация хизматларини тақдим этилиши кутилади.
Агар консорциум томонидан ариза тақдим этилса, консорциум битимини тақдим этилиши сўралади. Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши керак.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Хивадаги меҳмонхоналарни хусусийлаштириш бўйича консультантларни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Хива Плаза” МЧЖ ва “Хива Локоматив” МЧЖлардаги 100% улушлар хусусийлаштирилиши белгиланган (кейинги ўринларда - Битим).
Савдо жараёнлари Ўзбекистон Республикаси қонунчилик талаблари доирасида ҳамда Активларнинг соҳавий ва индивидуал хусусиятидан келиб чиқиб, энг яхши хорижий ёки маҳаллий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот:
“Хива плаза” МЧЖ ("Farovon Khiva Hotel" меҳмонхонаси):
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Қиёт МФЙ, Буюк йўл кучаси, 1Б-уй;
• Умумий майдони: 2,72 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 8 773 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 106 та.
“Хива локомотив” МЧЖ ("Khiva Lokomotiv Hotel" меҳмонхонаси):
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Янги ҳаёт маҳалласи, А.Темур кўчаси;
• Умумий майдони: 0,77 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 3 504 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 93 та.
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
• Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак;
I. Активни бошқариш соҳадасидаги бозор таҳлили:
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда мехмонҳона фаолияти бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
• Активнинг тавсифи, унинг бозор ва рақобатдаги ўрни;
• хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган рискларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
• юридик экспертизадан ўтказиш, жумладан, қуйидаги масалаларда:
• товар белгиси, бозор брендлари ва интелектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик қилишни аниқлаш;
• активларга эгалик қилиш ҳуқуқи, корхона фойдасига ёки учинчи шахсларнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар, учинчи шахслар фойдасига белгиланган чекловлар;
• даъволар ва қарзлар, талабларнинг ҳолати, шунингдек қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
• меҳнат ва рақобат қонунчилиги, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низоларга риоя қилиш ҳолати;
• Активни хусусийлаштириш бўйича ҳаракатлар кетма-кетлиги тавсифи билан хусусийлаштириш механизми бўйича таклифлар ва эълон матни бўйича тавсиялар.
• Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг яхши амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар);
• roadshow ва “PR” стратегиясини ишлаб чиқиш, жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, ҳар бир меҳмонхонабўйича диапазон нархи бўйича тавсияларни тақдим этиш;
• Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR) ташкил этиш (заруратга кўра);
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

A professional consulting company is attracted for privatisation of hotels located in Khiva
In accordance with the relevant privatisation programmes, the State Assets Management Agency (hereinafter - "UzSAMA/ Client") announces a tender for the attraction of professional consulting company (hereinafter - "Consultant") for the privatisation of 100% share in Khiva Plaza LLC and Khiva Lokomativ LLC
The Consultant is required to carry out the sales process taking into account the industry and individual specifics of the Assets based on best foreign practices, as well as organize international marketing campaigns through the world's leading business publications and attract potential investors in the hotel business and its management.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) provided below by 18:00 (Tashkent time) on 28 August 2024.
Consultants are expected to provide all necessary advice and consultancy services for privatisation of assets.
Consultants may join a consortium or jointly submit bids for the required scope of work.
If the application is submitted by a consortium, a consortium agreement will be required. If a joint proposal is submitted, a lead consultant should be identified who will be responsible for coordinating the work of the consultant partner involved.
Request for Proposals to provide privatisation consultant services for hotels located in Khiva (RfP)
In accordance with the privatisation programmes, it is planned to privatise 100% shares of Khiva Plaza LLC and Khiva Lokomativ LLC (hereinafter - the Transaction).
Trading processes should be organised within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan and based on the sectoral and individual nature of the Assets, based on the best foreign or local experience.
Briefly about the Assets:
Khiva Plaza LLC ("Farovon Khiva" Hotel):
• Address: Khorezm region, Khiva city, Kiyot MSG, Buyuk Yul street, 1B;
• Total area: 2.72 hectares;
• Area of buildings and constructions: 8,773 sq.m.;
• Number of available rooms - 106.
Khiva Lokomativ LLC ("Khiva Lokomotiv" Hotel):
• Address: Khorezm region, Khiva city, Yangi khayot microdistrict, A. Temur street;
• Total area: 0.77 hectares;
• Area of buildings and constructions: 3,504 sq.m.;
• Number of available rooms - 93.
Expected structure and requirements for Consultants' proposals
The Consultant's (individual applicant or Consortium) proposal should be prepared in Uzbek/Russian/English language, contain information on the following:
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Asset. Opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time; (up to10 points);
Scope of work of the consultant on the privatisation process
I. Market analysis in the field of asset management:
• Analysis of conditions and market analysis of the industry development in Uzbekistan and the region, necessary conditions for the development of enterprises of the industry; description of the main rules of regulation of the hotel activity market in Uzbekistan;
• analysis of the experience of privatisation of the industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of Asset, factors ensuring the success of privatisation and further development of the industry;
II. Asset Analysis:
• A description of the asset, its market position and competition;
• Risk analysis: identifying the potential directions and probabilities that expose the asset to risk according to the investor's analysis and examining the most frequent reasons for the failure of such transactions. Making recommendations to identify measures to mitigate the identified risks;
• Conducting legal due diligence, including on the following issues:
• Determining ownership of trademarks, market brands and other aspects of intellectual property;
• ownership of assets, property rights in favour of the business or third party estates, restrictions imposed for the benefit of third parties;
• claims and debts, status of claims, and measures taken to recover debts;
• status of compliance with labour and competition laws, environmental disputes;
• Proposals on the privatisation mechanism with a description of the sequence of actions to privatise the asset and recommendations on the text of the announcement.
• providing proposals to improve the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and review of comparable peers;
• preparation of marketing materials, including an investment video, handouts, etc..;
• providing advice on how to liaise with the public and answer their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing a recommendation on the range of values;
• engaging other consultants within the project (where appropriate) and co-ordinating their work.
(2) If the consultants' proposals are scored below 30 points based on the structure of the consultants' expected proposals and the requirements specified in items "a", "c" and "d", the evaluation score provided in item "b" cannot be used.