"Андижон биокимё заводи" АЖни устав капиталидаги давлат улушининг хусусийлаштириш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давактив агентлиги” ёки “Сотувчи”) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ,  "Андижон биокимё заводи" АЖ устав капиталидаги 76,0 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – “Актив”) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланганлигини эълон қилади (кейинги ўринларда – “Битим”).
"ABRAU CAPITAL" компанияси (кейинги ўринларда – маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Андижон биокимё заводи” АЖ ишлаб чиқариш ҳажми бўйича мазкур тармоқдаги энг қадимги ва йирик корхоналардан биридир. Корхона 1953 йилда Андижон вилояти, Андижон шаҳрида ташкил этилган. Ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг асосий турлари озиқ-овқат этил спирти, хамиртуруш ва бошқа маҳсулотлардир.
• Устав фонди: 24,0 млрд. сўм;
• Ишлаб чиқариш қуввати: 1 830 минг декалитр/йил.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини 2023 йил 15 август соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги электрон почта манзилларига юборишлари лозим: almo@abraucapital.com, d.rustamova@abraucapital.com.
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувофаққиятли ўтган талабгорларга хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Шу билан бирга, хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Компанияни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandumбилан танишиш имконияти берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR) га кириш имконияти берилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, "ABRAU CAPITAL" ва Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва "ABRAU CAPITAL" ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги, Компания ва "ABRAU CAPITAL" томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Объявление о начале процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов») объявляет о начале этапа подачи заявок о выражении заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest) процесса приватизации (далее – «Сделка») 76,0% государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее – «Компания» или «Актив»).
Консультантом по приватизации Агентства госактивов по данной Сделке выступает компания «ABRAU CAPITAL» (далее – «Консультант»).
АО «Андижанский биохимический завод» является ещё одним из старейших и крупнейших по масштабам производства предприятием данной отрасли. Компания была основана в 1953 году в городе Андижан, Андижанской области. Основными видами производимые продукции является, спирт этиловый пищевой, дрожи и другая продукция. Общая площадь предприятия составляет 3,69 га.
• Уставный фонд: 24,0 млрд. сум.
• Мощность производства: 1 830 тыс. декалитр/год.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках (на усмотрение Претендентов), и должна быть направлена на следующие почтовые адреса: almo@abraucapital.com, d.rustamova@abraucapital.com
Срок подачи заявок – не позднее 15 августа 2023 года, 18:00 (по ташкентскому времени).
Претенденты, успешно прошедшие этап Выражение заинтересованности (Express of interest), будут приглашены к участию на следующем этапе Подачи необязывающих предложений (NBO) процесса приватизации, а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Компании "ABRAU CAPITAL" в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и "ABRAU CAPITAL" оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов и "ABRAU CAPITAL" графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;