"Қўқон механика заводи" АЖ устав капиталидаги давлат улушининг хусусийлаштириш жараёни қайтадан бошланганлиги тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига асосан, UzAssets инвестиция компанияси” АЖнинг 2021 йил 20 октябрдаги эълонига мувофиқ, Қўқон механика заводиАЖ (кейинги ўринларда – “Жамият” ёки “Актив”) устав капиталидаги 64,08 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда – “Битим”) жараёнлари бошлаган.
Мазкур битим юзасидан хусусийлаштириш бўйича консультант “Deloitte” ҳалқаро компанияси томонидан ўтказилган Жамиятнинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик комплекс таҳлил (due diligence)лар натижасида мазкур хусусийлаштириш жараёнларига салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган муайян хатарлар аниқланганлиги сабабли, ушбу хусусийлаштириш жараёнлари вақтинчалик тўхтатилган эди.
Бугунги кунда, юқорида назарда тутилган хатарлар тўлиқ бартараф этилгани сабабли, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давактив агентлиги”) Жамиятни хусусийлаштириш жараёнини қайта бошланганлигини эълон қилади ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) учун аризаларни йиғиш босқичини бошлайди.
"Қўқон механика заводи" АЖ - металл цистерналар ва контейнерлар ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Ишлаб чиқариш майдони 12,15 гектар, Фарғона вилояти Қўқон шаҳрида жойлашган. ҚМЗ мижозлари ва ҳамкорлари орасида "УзТрансГаз" АЖ, "Худудгазтаъминот" АЖ, "Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи" МЧЖ ва бошқа кўплаб компаниялар бор. Заводда янги маҳсулот ва асбоб-ускуналар ассортиментини яратиш имконини берувчи малакали муҳандис ва мутахассислар жамоаси мавжуд. Устав капитали - 20,1 млрд. сўм.
Иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interestтўғрисидаги аризаларини тақдим этишлари сўралади:
Талабгорлар сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини 2023 йил 29 сентябрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги электрон почта манзилига юборишлари лозим: jmamadjanov@deloitte.uz
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорларга хусусийлаштириш жараёнларининг кейинги Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ва уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Шу билан бирга, хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Компанияни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имконияти берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, "DELOITTE" ва Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва "DELOITTE" ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги, Компания ва "DELOITTE" томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдинан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Объявление о возобновлении процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Кокандский механический завод»
Согласно соответствующим программам приватизации, а также объявлением АО «Инвестиционная компания UzAssets» от 20 октября 2021 года, начался процесс приватизация (далее – «Сделка») 64,08% государственной доли в уставном капитале АО «Коканский механический завод» (далее – «Компания» или «Актив»).
В результате финансового, налогового, правового и экологического комплексного анализа (due diligence) Компании, проведенного консультантом по приватизации по данной Сделке международной компании «Deloitte», были выявлены определенные риски, которые могли оказать негативное влияние на данный процесс приватизации, в связи с этим процесс приватизации был временно приостановлен.
На сегодняшний день, в связи с полным устранением вышеуказанных рисков, Агентство по управлению государственными активами (далее - «Агентство госактивов») объявляет о возобновлении процесса приватизации Компании и начинает этап сбора заявок на выражение заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest).
АО «Кокандский механический завод»занимается производством металлических резервуаров, резервуаров и контейнеров. Завод обладает штатом квалифицированных инженеров и специалистов, позволяющих развивать новые номенклатуры изделий и оборудования. Среди клиентов и партнеров КМЗ такие компании как АО «УзТрансГаз», АО «Худудгазтаминот», ООО «Ферганский НПЗ» и многие другие. Производственная площадка расположена в г.Коканд, Ферганской области, на территории площадью 12,15 га. Уставный фонд - 20,1 млрд. сум.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках (на усмотрение Претендентов), и должна быть направлена на следующий почтовый адрес: jmamadjanov@deloitte.uz
Срок подачи заявок – не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 29 сентября 2023 года.
Претенденты, успешно прошедшие этап Выражение заинтересованности (Express of interest), будут приглашены к участию на следующем этапе приёма Необязывающих предложений (NBO) процесса приватизации, а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
Вместе с тем, в целях подтверждения их будущего участия в процессе приватизации, претендентам предлагается подписать Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum), подготовленным Консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для приобретения Актива.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Компании "DELOITTE" в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и "DELOITTE" оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов и "DELOITTE" графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;