Баҳолаш ва баҳолаш йўналишидаги суд экспертлик фаолиятига оид қонунчилик такомиллаштирилди
Амалдаги қонунчилик ҳужжатларида баҳолаш ва баҳолаш йўналишидаги суд экспертлик фаолиятини тартибга солувчи айрим бўшлиқларни бартараф этиш мақсадида, “Баҳолаш фаолиятининг янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинди (2024 йил 26 августдаги ЎРҚ-945-сон).
Ушбу Қонунда:
• “Баҳолаш фаолияти тўғрисида”ги Қонуннинг 42-моддасига киритилган ўзгартиришларга асосан, баҳоловчи назорат қилувчи ёки ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ўтказадиган текширишларда ва бошқа тадбирларда баҳоловчи ташкилот ҳамда ушбу органлар ўртасида тузилган шартнома асосидагина мутахассис ёки эксперт сифатида иштирок этиши мумкинлиги;
• “Суд экспертизаси тўғрисида”ги Қонуннинг 11-моддасига киритилган ўзгартиришларга асосан баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботларда қўлланилган усулларнинг илмий жиҳатдан асосланганлиги нуқтаи назаридан суд экспертизаси камида уч йил иш стажига эга бўлган суд экспертлари томонидан ўтказилишига йўл қўйилиши ҳамда 16-моддасидаги ўзгартиришларга асосан суд экспертининг мажбуриятларида “текширишларни ўтказишда суд экспертининг хулосасига нисбатан белгиланган талабларга, шунингдек тегишли соҳадаги қонунчилик ҳужжатларига риоя этиши” белгиланган.
Шунга кўра, баҳоловчиларни назорат қилувчи ёки ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ўтказадиган текширишларда ва бошқа тадбирларда эксперт сифатида иштирок этишининг ҳуқуқий асослари яратилди.
Шунингдек, суд экспертлар томонидан баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботлар бўйича қўлланилган усулларнинг илмий жиҳатдан асосланганлиги нуқтаи назаридан суд экспертизаси ўтказилиши белгиланиб, баҳоловчи ташкилот томонидан тайёрланадиган баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботнинг ишончлилиги бўйича эксперт хулосасидан фарқи аниқ белгиланди.
Ўз навбатида, баҳолаш жараёнини тартибга солувчи Ўзбекистон Республикасининг Ягона миллий баҳолаш стандартига суд экспертлик фаолиятида риоя этилиши суд экспертлар мажбуриятида аниқ кўрсатилди.
Мазкур Қонуннинг қабул қилиниши баҳоловчилар ва ушбу йўналишдаги суд экспертлар томонидан фойдаланиб келинаётган меъёрий ҳужжатларни бир-бирига мувофиқлаштиришга ҳамда баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботларнинг тузилиши ва суд-ҳуқуқ амалиётида тўғри қўлланилишига эришилади.
Шу билан бирга, баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботларнинг ишончлилигини текширишда муаммоларни бартараф қилишга, фуқароларимизнинг ортиқча харажатларини камайтиришга шу билан бирга, республикада мол-мулкнинг ҳақиқий қийматини аниқлашда ягона ёндашувнинг жорий этилишига хизмат қилади.

Legislation in the field of valuation activities and the activities of legal experts in the field of valuation has been improved
In order to settle some gaps in the current legislative acts regulating appraisal activities and the activities of legal experts in the field of appraisal, the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On making additions and amendments to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with further improvement of appraisal activities’ (No. DRU-945 dated 26 August 2024) was adopted.
This Law defines:
• according to the amendments made to Article 42 of the Law ‘On Appraisal Activity’, the appraiser may participate as a specialist or expert in inspections and other activities conducted by controlling or law enforcement bodies only on the basis of an agreement concluded between the appraisal organisation and these bodies;
• according to the amendments made to Article 11 of the Law ‘On Judicial Expertise’, judicial expertise on scientific validity of methods applied in valuation reports is allowed to be carried out by legal experts with at least three years of work experience, and according to the amendments made to Article 16, the duties of legal experts include ‘to comply with the established requirements to the conclusion of a legal expert during inspections, as well as acts of legislation in the relevant field’.
Accordingly, a legal basis has been created for participation of appraisers as experts in audits and other activities carried out by controlling or law enforcement bodies.
Also, the definition of a judicial expert examination on the scientific validity of methods used in valuation reports clearly distinguished it from an expert opinion on the reliability of the valuation report prepared by an appraisal organisation.
At the same time, compliance with the Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan regulating the valuation process in the activities of judicial experts is stipulated in their duties.
The adoption of this Law will harmonise the regulatory documents used by appraisers and judicial experts in this area, as well as the correct preparation of appraisal reports and their application in court practice.
Also, this Law will eliminate the problems with expert examination of the reliability of valuation reports, reduce unnecessary expenses of citizens and at the same time introduce a unified approach to determining the actual value of property in the Republic.