"Lotte City Hotel Tashkent Palace" ва "International" меҳмонхоналарини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Аввал хабар берилганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Tashkent New Palace” МЧЖ (кейинги ўринларда - "Lotte City Hotel Tashkent Palace" ёки "Lotte" меҳмонхонаси) ва “InterHotel” МЧЖ (кейинги ўринларда - “International” меҳмонхонаси)лар устав капиталларидаги 100% давлат улушини очиқ савдо жараёнлари бошланган.
I. “Lotte City Hotel Tashkent Palace” меҳмонхонаси бўйича:
Давактив агентлиги томонидан "KPMG" халқаро консалтинг компаниясини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида ва "Deloitte" халқаро консалтинг компаниясини мустақил баҳолаш ишларини амалга оширишга жалб қилган ҳолда “Lotte City Hotel Tashkent Palace” меҳмонхонасини очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Мазкур меҳмонхонани бошқариш “Hotel Lotte CO., Ltd” компанияси (Корея Республикаси) томонидан, у билан 2013 йилда меҳмонхонани бошқариш тўғрисида тузилган келишувга асосан амалга оширилиб келинмоқда.
Халқаро консультант ва Давактив агентлиги томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари "KPMG" халқаро консалтинг компаниясини дунёдаги минтақавий офислар тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилди.
Натижада МДҲ, Жанубий Осиё ва Европа давлатларидаги 15 нафар халқаро ҳамда маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги аризалар (Expression of Interest) Консультантга келиб тушди.
Шу ўринда, Консультант томонидан хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO)ни тақдим этиш босқичига белгиланган мезонларга мувофиқ бўлган 13 нафар талабгор иштирок этиш учун таклиф қилинган. Мазкур босқичда, Ахборотни ошкор этмаслик (NDA) тўғрисидаги битим имзоланиб, Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO)ни тайёрлаш учун Консультант томонидан тайёрланган таҳлилий ахборотларни ўз ичига олган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилган.
Белгиланган муддатларда Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) тақдим қилган  9 нафар талабгор хусусийлаштириш жараёнининг якуний Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф этилди ҳамда уларга халқаро консультант томонидан тайёрланган “Lotte” меҳмонхонасининг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилди. Шу билан бирга, барча талабгорларга “Lotte” меҳмонхонасининг бошқарув органи билан учрашувлар ташкил этилди ҳамда Меҳмонхона билан танишиш имконияти яратилди.
Белгиланган муддатларда 3 нафар талабгор томонидан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) тақдим қилинган.
“Lotte” меҳмонхонасини сотиб олиш учун қўйилган талабларига қатъий риоя этган ҳолда бошқа талабгорларнинг тижорат таклифидан юқори нарх таклифини билдирган “ALFA INVEST Суғурта Компанияси” АЖ 20 млн.АҚШ доллари миқдорида сотиб олиш тўловини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Қайд этиш жоизки, “Lotte” меҳмонхонаси ташқи кўринишининг архитектура қиёфасини инобатга олган ҳолда келгусида ҳар қандай қурилиш-таъмирлаш ва реконструкция ишларини Ўзбекистон Республикаси Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ҳамда Маданий мерос агентлиги билан келишилган ҳолда амалга ошириш бўйича қатъий талаб Инвестор томонидан қабул қилинган.
Таъкидлаш жоизки, мазкур қатъий нарх таклифи халқаро мустақил баҳоловчи "Deloitte" компанияси томонидан баҳоланган қийматдан юқори ва "KPMG" халқаро консалтинг компанияси томонидан “Lotte” меҳмонхонасини сотилиши мумкин бўлган қийматлар диапазонининг юқори қисмида жойлашган.
“Lotte” меҳмонхонасининг хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Маълумот учун: “ALFA INVEST Суғурта Компанияси” АЖ – Ўзбекистондаги йирик суғурта компанияларидан бири ҳисобланади. Ушбу компания барча турдаги ихтиёрий ҳамда мажбурий суғурта хизматларини тақдим этиб келмоқда. "ALFA INVEST Суғурта Компанияси" АЖга "Moody's Investors Service" (АҚШ) халқаро рейтинг агентлиги томонидан "барқарор" прогноз билан "B2" даражасидаги рейтинг берилган.
II.  “International” меҳмонхонаси бўйича:
Давактив агентлиги томонидан "Deloitte" халқаро консалтинг компаниясини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида ва "Ernst & Young" халқаро консалтинг компаниясини мустақил баҳолаш ишларини амалга оширишга жалб қилган ҳолда “International” меҳмонхонасини очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Халқаро консультант ва Давактив агентлиги томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари "Deloitte" халқаро консалтинг компаниясини дунёдаги минтақавий офислар тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилди.
Натижада Араб, Шарқий Осиё ва Европа давлатларидаги нафар халқаро ҳамда маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги аризалар (Expression of Interest) Консультантга келиб тушди.
Шу ўринда, Консультант томонидан хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO)ни тақдим этиш босқичига белгиланган мезонларга мувофиқ бўлган барча талабгорлар иштирок этиш учун таклиф қилинган. Мазкур босқичда, Ахборотни ошкор этмаслик (NDA) тўғрисидаги битим имзоланиб, Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO)ни тайёрлаш учун Консультант томонидан тайёрланган таҳлилий ахборотларни ўз ичига олган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилган.
Белгиланган муддатларда Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) тақдим қилган 4 нафар талабгор хусусийлаштириш жараёнининг якуний Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф этилди ҳамда уларга халқаро консультант томонидан тайёрланган “International” меҳмонхонасининг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилди. Шу билан бирга, барча талабгорларга “International” меҳмонхонасининг бошқарув органи билан учрашувлар ташкил этилди ҳамда “International” меҳмонхонаси билан танишиш имконияти яратилди.
Белгиланган муддатларда нафар талабгор томонидан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) тақдим қилинган.
Натижада, “International” меҳмонхонасини сотиб олиш учун энг юқори нарх таклифини билдирган “Smart Fast Stroy” МЧЖ 26 млн.АҚШ доллари миқдорида сотиб олиш тўловини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Шу билан бирга, Инвестор “InterHotel” МЧЖдаги 100 фоиз давлат улушини 26 млн.АҚШ долларига сотиб олиш билан бирга Жамиятнинг тегишли банк олдидаги 14,7 млн. Евро миқдоридаги кредит қарздорлигини ҳам қабул қилаётганлиги Инвестор томонидан Битим доирасида 41 млн. АҚШ долларидан кўп маблағ йўналтирилишини таъкидлаш лозим.
Айтиш жоизки, мазкур қатъий нарх таклифи халқаро мустақил баҳоловчи "Ernst & Young" компанияси томонидан баҳоланган қийматдан сезиларли юқори ва "Deloitte" халқаро консалтинг компанияси томонидан “International” меҳмонхонасини сотилиши мумкин бўлган қийматлар диапазонининг юқори қисмида жойлашган.
“International” меҳмонхонасининг хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.

Достигнута договоренность о приватизации гостиниц «Lotte City Hotel Tashkent Palace» и «International»
Как было объявлено ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начался процесс открытых торгов по продаже 100% государственной доли в уставных капиталах ООО «Tashkent New Palace» (далее — Гостиница "Lotte City Hotel Tashkent Palace" или "Lotte") и ООО «InterHotel» (далее — Гостиница "International").
I. По гостинице “Lotte City Hotel Tashkent Palace”:
Агентством госактивов начат процесс открытых торгов гостиницы “Lotte City Hotel Tashkent Palace” с привлечением международной консалтинговой компании "KPMG" в качестве консультанта по приватизации, а также международной консалтинговой компании "Deloitte" для проведения независимой оценки.
Управление данной гостиницей осуществляется компанией "Hotel Lotte CO., Ltd" (Республика Корея) на основании заключенного с ней в 2013 году соглашения об управлении гостиницей.
В рамках процесса приватизации международным консультантом и Агентством госактивов была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания как на местном, так и на международном уровне. В частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным иностранным инвесторам через сеть региональных офисов международной консалтинговой компании "KPMG" по всему миру (investor sounding).
В результате Консультантом было получено 15 заявок по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от местных и международных претендентов из стран СНГ, Южной Азии и Европы.
Соответственно, 13 претендентов, соответствующих установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации — подачи Необязывающих предложений (NBO). В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей аналитическую информацию, подготовленную Консультантом.
9 претендентов подавшие свои Необязывающие предложения (NBO) в установленный срок были приглашены к участию на завершающем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO). Также, на данном этапе им предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Гостиницы "Lotte", подготовленные международным консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Гостницы "Lotte".
В результате, в установленный срок 3 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
АО "ALFA INVEST Страховая Компания", предложившее самое высокое ценовое предложение со строгим соблюдением всех установленных для приобретения Гостиницы "Lotte" требований, было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 20 млн. долларов США.
Стоит отметить, что учитывая архитектурный облик внешнего вида Гостиницы "Lotte", Инвестор принял на себя обязательство проводить в будущем любые работы по строительству, ремонта и реконструкции строго по согласованию с Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства Республики Узбекистан и Агентством культурного наследия.
Следует подчеркнуть, что данное ценовое предложение оказалось выше оценочной стоимости, определенной международной независимой оценочной компанией "Deloitte", и находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Гостиницы, рассчитанного международной консалтинговой компанией "KPMG".
Результаты приватизации Гостиницы "Lotte" были одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.
Для информации: АО "ALFA INVEST Страховая Компания" является одной из крупных страховых компаний в Узбекистане. Компания предоставляет услуги по всем видам добровольного и обязательного страхования. Международное рейтинговое агентство "Moody's Investors Service" (США) присвоило АО "ALFA INVEST Страховая Компания" рейтинг на уровне "B2" с прогнозом «стабильный».
II. По гостинице "International":
Агентством госактивов начат процесс открытых торгов гостиницы "International" с привлечением международной консалтинговой компании "Deloitte" в качестве консультанта по приватизации, а также международной консалтинговой компании "Ernst & Young" для проведения независимой оценки.
В рамках процесса приватизации международным консультантом и Агентством госактивов была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания как на местном, так и на международном уровне. В частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным иностранным инвесторам через сеть региональных офисов международной консалтинговой компании "Deloitte" по всему миру (investor sounding).
В результате Консультантом было получено 6 заявок по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от местных и межудународных инвесторов из Арабский стран, Восточной Азии и Европы.
Соответственно, все 6 претендентов соответствующие установленным на данном этапе критериям были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации — подачи Необязывающих предложений (NBO). В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей аналитическую информацию, подготовленную Консультантом для подготовки Необязывающих предложений (NBO).
4 претендента подавшие свои Необязывающие предложения (NBO) в установленный срок были приглашены к участию на завершающем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO). Также, на данном этапе им предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности гостиницы "International", подготовленные международным консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления гостиницы "International".
В результате, в установленный срок 3 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
ООО «Smart Fast Stroy», предложившее самое высокое ценовое предложение для приобретения гостиницы "International", было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 26 млн. долларов США.
При этом стоит отметить, учитывая что наряду с покупкой 100% государственной доли в ООО «InterHotel» за 26 млн. долларов США Инвестор принимает задолженность Общества по кредитам перед соответствующим банком в размере 14,7 млн. Евро, в рамках сделки со стороны Инвестора направляются средства в размере более чем 41 млн. долларов США.
Следует подчеркнуть, что данное ценовое предложение оказалось значительно выше оценочной стоимости, определенной международной независимой оценочной компанией "Ernst & Young", и находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона гостиницы "International", рассчитанного международной консалтинговой компанией "Deloitte".
Результаты приватизации гостиницы "International" были одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.