Ўзбек маънавиятининг икки қуёши
Бугун Давлат активларини бошқариш агентлигида буюк шоир ва мутафаккир, атоқли давлат ва жамоат арбоби Алишер Навоий таваллудининг 581 йиллиги ҳамда ўрта аср Шарқ маданияти, адабиёти ва шеъриятида ўзига хос ўрин эгаллаган адиб, шоҳ ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 539 йиллиги муносабати билан маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирнинг “Одами эрсанг...” деб номланган биринчи қисмида “Қатағон қурбонлари хотираси” давлат музейи бош илмий ходими, фалсафа доктори  Баҳром Ирзаев Алишер Навоийнинг ҳаёти ва ижодига оид маълумотларни тақдим этди. Жумладан, Навоий бетакрор шоир бўлиши билан бирга, давлат арбоби сифатида салтанатнинг иқтисодий ва сиёсий ҳаётида ҳам муҳим вазифаларни бажаргани, эл-юрт манфаати учун кўплаб бунёдкорлик ишларига бош-қош бўлгани ҳақида сўзлаб берилди.
Давактив агентлиги ходимаси Салтанат Қодирова Алишер Навоий ҳаётига оид турли тарихий манбалар асосида ўзи тўплаган ибратли воқеаларни иштирокчилар эътиборига ҳавола қилди. Алломанинг мероси, комил инсон тарбияси ҳақидаги фикрлари оламшумул аҳамиятга эгадир.
Дарҳақиқат, Алишер Навоий жаҳон халқлари учун ҳам адабий-маънавий камолот тимсолига айланган. Бугунги кунда Токио, Шанхай, Вашингтон, Сеул, Москва, Минск, Боку, Мозори-Шариф, Ўш, Душанбе, Нурсултон каби шаҳарларда Алишер Навоий сиймосига ёдгорликлар ўрнатилган.
“Ҳар кимки вафо қилса, вафо топқусидир...”. Тадбирнинг Заҳириддин Муҳаммад Бобурга бағишланган иккинчи қисми шундай номланди. Ўзбекистон Миллий Университети доценти, фалсафа доктори Акбар Замонов ўз маърузасида Бобурнинг болалиги, машаққатли ҳаёт йўли ва шу билан бирга, бетакрор ва нафис ижоди ҳақида қизиқарли маълумотларни тақдим этди. Умрининг кўп қисми ҳарбий юришларда, мусофирчиликда ўтган бўлса ҳам, илм-фанга, айниқса адабиётга бўлган эътибори ва меҳри авлодлар учун ибрат экани, унинг “Бобурнома” асари эса ҳали-ҳануз тадқиқотчилар учун бой энциклопедик манба бўлиб келаётгани ҳақида гапирилди.
Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳаёти ва ижодини ўрганишга нафақат юртимиз, балки бутун дунёда ҳамиша катта қизиқиш билан қараб келинган. “Бобурнома” 18-19 асрлардаёқ Европанинг бир неча тилларига таржима қилинган. Бобур Мирзо катта илмий-адабий мерос қолдириш билан бирга, моҳир саркарда ва адолатли шоҳ сифатида ҳам эъзозланади.

Два солнца узбекской культуры
Сегодня в Агентстве по управлению государственными активами состоялось духовно-просветительское мероприятие, посвященное 581-летию великого поэта и мыслителя, государственного и общественного деятеля Алишера Навои и 539-летию писателя, царя и поэта Захириддина Мухаммада Бабура, занимающего особое место в восточной культуре, литературе и поэзии.
В первой части мероприятия под названием “Одами эрсанг...” (“Если ты человек…») главный научный сотрудник Государственного музея «Памяти жертв репрессий», доктор философии Бахром Ирзаев представил информацию о жизни и творчестве Алишера Навои. В частности, говорилось, что Навои был уникальным поэтом, а как государственный деятель он играл важную роль в экономической и политической жизни государства, активно участвовал во многих созидательных процессах на благо народа.
Сотрудница Агентства госактивов Салтанат Кодирова рассказала участникам об  интерсных событиях из жизни Алишера Навои, собранные ею на основе различных исторических источников. Наследие поэта и его философские мысли о воспитании совершенного человека имеют общечеловеческое значение.
Действительно, Алишер Навои стал для народов мира символом литературной и духовной зрелости. Сегодня памятники Алишеру Навои установлены в Токио, Шанхае, Вашингтоне, Сеуле, Москве, Минске, Баку, Мазари-Шарифе, Оше, Душанбе и Нурсултане.
“Ҳар кимки вафо қилса, вафо топқусидир...” (“Кто проявит верность людям, всюду верность тот найдет”). Так была названа вторая часть творческой встречи, посвященная Захириддину Мухаммаду Бабуру. В своем выступлении доцент Национального университета Узбекистана, доктор философии Акбар Замонов представил интересную информацию о детстве Бобура, его непростой судьбе, а также его уникальном и изящном творчестве. Хотя большую часть своей жизни он провел в военных походах и вдалеке от родины, его интерес и любовь к науке, особенно к литературе, были примером для поколений, а его книга «Бобурнаме» до сих пор является богатым энциклопедическим источником для исследователей.
Изучение жизни и творчества Захириддина Мухаммада Бабура всегда вызывало большой интерес не только в нашей стране, но и во всем мире. «Бобурнаме» была переведена на несколько европейских языков еще в 18-19 веках. Помимо того, что он оставил большое научное и литературное наследие, Бабур Мирза также почитается как искусный полководец и справедливый правитель.
Сотрудники Агентства госактивов, принявшие активное участие в мероприятии, были награждены памятными подарками.