“Халқчил IPO” дастури доирасида “ЎзРТХБ” акцияларини оммавий жойлаштириш жараёни тўғрисида ахборот
Давактив агентлигининг жорий йил 26 сентябрдаги “Халқчил IPO” дастури доирасида “ЎзРТХБ” АЖнинг акцияларини оммавий жойлаштириш бўйича ОАВда берган эълонига мувофиқ қуйидагилар маълум қилинади.
Давактив агентлиги томонидан “KPMG” халқаро компанияси билан биргаликда “ЎзРТХБ” АЖ акцияларини оммавий жойлаштиришни ташкил этиш учун энг мақбул таклифлар асосида “KAP DEPO” инвестиция компанияси (“Kapital-Depozit” МЧЖ, “Satori Capital” МЧЖ ва “Satori IB Group” МЧЖ андеррайтерлар консорциуми) андеррайтер сифатида жалб этилди.
Маҳаллий инвесторларнинг буюртмаларини қабул қилиш “Тошкент” РФБ савдо майдончасида амалда бўлган усулларга қўшимча равишда, “E-auksion” электрон савдо платформаси (ipo.e-auksion.uz) ва унинг мобил иловаси, шунингдек “KAP DEPO” компаниясининг GoInvest иловаси ҳамда Jett сервиси (Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile иловалари) ва унинг app.jett.uz веб-терминали орқали онлайн харид қилиш имкониятлари яратилди.
Шунингдек, “ЎзРТХБ” АЖ акцияларини оммавий жойлаштириш жараёнида рақобат муҳитини таъминлаш ва жамоатчилик қамровини кенгайтириш мақсадида қўшимча равишда 10 дан ортиқ – “Мулк сармоя брокерлик уйи” АЖ, “Freedom Finance” МЧЖ, “Alkes Research” МЧЖ, “Alp Omad Invest” МЧЖ, “Premium Finance” МЧЖ, “Қорақалпоғистон вақт” МЧЖ, “Dalal Standart” МЧЖ, “Leader Finance Capital” МЧЖ, “Silk Capital” МЧЖ, Ishonch Ltd” МЧЖ, “Tat-Reestr” МЧЖ ва “Finance Invest Brok” МЧЖ каби инвестиция воситачилари жалб қилинди.
Олиб борилган тарғибот-ташвиқот ишлари ва ҳудудларда ўтказилган Road show дастурлари ҳамда фуқаролар томонидан билдирилган қизиқишлари натижасида сотиб олишга таклиф этилган акциялар бўйича етарлича буюртмалар йиғилди.
Шунга қарамасдан, акцияларни сотиб олиш бўйича аҳолидан кўплаб қизиқиш келиб тушмоқда.
Шу билан бирга, “ЎзРТХБ” АЖ акцияларини оммавий жойлаштиришни билан боғлиқ тарғибот жараёнлари юртимиздаги сиёсий тадбир – Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайлови кампанияси билан бир вақтга тўғри келганлиги сабабли ҳамда акцияларни сотиб олишга мавжуд бўлган талабни инобатга олиб, андеррайтерлар томонидан буюртмаларни қабул қилиш муддатини узайтириш таклиф этилган.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда "Халқчил IPO" дастурида иштирок этиш учун аҳолининг барча қатламларига кенг имконият яратиш ва унинг сезиларли қисмининг иштироки орқали жараённинг халқчиллигини таъминлаш мақсадида“ЎзРТХБ” АЖ акцияларини оммавий жойлаштириш муддати 2024 йил 8 ноябрь куни соат 23:59 га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилади.

Информация о процессе публичного размещения акций АО «УзРТСБ» в рамках программы «Народное IPO»
Согласно объявлению Агентства госактивов в СМИ от 26 сентября текущего года о публичном размещении акций АО «УзРТСБ» в рамках программы «Народное IPO», сообщается следующее.
Агентством госактивов совместно с международной компанией «KPMG» на основе наилучшего предложения привлечена инвестиционная компания «KAP DEPO» (консорциум андеррайтеров ООО «Kapital-Depozit», ООО «Satori Capital» и ООО «Satori IB Group») в качестве андеррайтера для организации публичного размещения акций АО «УзРТСБ».
Для приёма заявок от местных инвесторов, в дополнение к существующим методам на торговой площадке РФБ «Тошкент», предоставлена возможность онлайн-покупки акций через электронную торговую платформу «E-auksion» (ipo.e-auksion.uz) и её мобильное приложение, а также через приложение GoInvest компании «KAP DEPO» и сервис Jett (приложения Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile) и его веб-терминал app.jett.uz.
Кроме того, для обеспечения конкурентной среды в процессе публичного размещения акций АО «УзРТСБ» и расширения охвата общественности, дополнительно привлечены более 10 инвестиционных посредников, такие как АО «Мулк сармоя брокерлик уйи», ООО «Freedom Finance», ООО «Alkes Research», ООО «Alp Omad Invest», ООО «Premium Finance», ООО «Қорақалпоғистон вақт», ООО «Dalal Standart», ООО «Leader Finance Capital», ООО «Silk Capital», ООО «Ishonch Ltd», ООО «Tat-Reestr» и ООО «Finance Invest Brok».
В результате проведённых рекламно-разъяснительных мероприятий и Roadshow презентаций в регионах, а также проявленного интереса со стороны граждан было собрано достаточное количество заявок на покупку предложенных акций.
Тем не менее, наблюдается высокий интерес со стороны общественности к покупке акций.
Также, поскольку процессы продвижения публичного размещения акций АО «УзРТСБ» единовременно совпали с проведением в стране политического мероприятия — предвыборной кампанией по выборам депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и местных кенгашей, а также учитывая существующий спрос на акции, со стороны андеррайтеров предложено продлить срок приёма заявок.
Учитывая вышеизложенное, в целях создания широких возможностей для участия всех слоев населения в программе «Народное IPO» и обеспечения народного характера процесса через участие значительной части населения, срок публичного размещения акций АО «УзРТСБ» продлевается до 23:59 (по ташкентскому времени) 8 ноября 2024 года.