Хусусийлаштириш жараёнларига халқаро молия институтларини жалб этиш – муваффақият омили
Тошкент, Ўзбекистон, 2022 йил 2 февраль - Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган давлат мулки объектларини хусусийлаштириш борасида 2022 йилда амалга ошириладиган устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилишида йирик мажмуаларга салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш муҳимлиги қайд этилиб, жорий йилда соҳадаги ишларни фаоллаштириш, натижадорликни икки баравар ошириш зарурлиги таъкидланган эди.
Бугун Ўзбекистон кимё саноатининг етакчи корхоналаридан бирини хусусийлаштиришда кўмаклашиш ҳамда иқтисодиётнинг мазкур тармоғига тўғридан-тўғри чет эл инвестицияларини жалб этиш юзасидан Халқаро молия корпорацияси (Жаҳон банки гуруҳи www.ifc.org) билан келишув имзоланди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда IFC ўртасидаги келишувга мувофиқ, IFC “Фарғонаазот” АЖни хусусийлаштириш жараёнида стратегик маслаҳатчи сифатида жалб этилади. “Deloitte TCF LLP” халқаро консалтинг компанияси мазкур савдо жараёнида етакчи консультант ҳисобланади.
“Ўзбекистон кимё саноатининг рақобатбардошлигини ошириш учун малакали стратегик хусусий сармоядорларни жалб этиш катта аҳамиятга эга. “Фарғонаазот” АЖнинг хусусийлаштирилиши Ўзбекистон ҳукуматининг бу борада амалга ошираётган энг муҳим чора-тадбирларидан биридир”, - дейди Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков.
“Ўзбекистон кимё саноатини ривожлантириш учун жуда катта имконият ва салоҳиятга эга. Жадаллик билан амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда замонавий технологияларга киритилаётган сармоялар эвазига кимё саноати мамлакатнинг иқтисодий тараққиётида катализатор вазифасини бажариши мумкин. Биз соҳани модернизациялаш ҳамда мамлакатда барқарор кимё саноатини йўлга қўйиш учун зарур бўлган илғор тажриба ва янги ғояларни жорий этиш мақсадида халқаро компанияларни жалб этиш жараёнида иштирок этишдан мамнунмиз”, - дейди IFCнинг Туркия ва Марказий Осиё бўйича директори Вибке Шлёмер.

Вовлечение международных финансовых институтов в процесс приватизации – путь к успеху
Ташкент, Узбекистан, 2 февраля 2022 г. — На видеоселекторном совещании по приоритетным задачам на 2022 год в сфере приватизации объектов государственной собственности, прошедшем под председательством Президента Шавката Мирзиёева, была подчеркнута важность привлечения потенциальных инвесторов в крупные комплексы, указано на необходимость активизировать и вдвое увеличить результативность работы в текущем году.
Сегодня с Международной финансовой организацией (www.ifc.org, Группа Всемирного банка) было подписано соглашение об оказании содействия в приватизации одного из ведущих предприятий химической промышленности и привлечения прямых иностранных инвестиций в этот сектор экономики.
В соответствии с соглашением между IFC и Агентством по управлению государственными активами Узбекистана (Агентство), IFC будет вовлечена в качестве стратегического советника в процесс приватизации АО «Ферганаазот». Международная консалтинговая компания «Deloitte TCF LLP» является ведущим консультантом по данной сделке.
«Для повышения конкурентоспособности химической отрасли Узбекистана крайне важно привлечение квалифицированных стратегических частных инвесторов. Приватизация АО «Ферганаазот» — один из важных шагов, которые правительство Узбекистана предпринимает в этом направлении», — сказал Акмалхон Ортиков, директор Агентства по управлению государственными активами Узбекистана.
«Благодаря прогрессивным реформам и инвестициям в современные навыки и технологии, химическая промышленность может сыграть роль катализатора в экономическом развитии страны. Мы рады участвовать в модернизации сектора и привлечении международных компаний для инвестирования и внедрения новейших решений и передового опыта, необходимых для создания устойчивой химической промышленности в стране», - сказала Вибке Шлёмер, директор IFC по Турции и Центральной Азии.