Хусусийлаштириш жараёнларига халқаро молия институтларини жалб этиш – муваффақият омили
Тошкент, Ўзбекистон, 2022 йил 2 февраль - Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган давлат мулки объектларини хусусийлаштириш борасида 2022 йилда амалга ошириладиган устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилишида йирик мажмуаларга салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш муҳимлиги қайд этилиб, жорий йилда соҳадаги ишларни фаоллаштириш, натижадорликни икки баравар ошириш зарурлиги таъкидланган эди.
Бугун Ўзбекистон кимё саноатининг етакчи корхоналаридан бирини хусусийлаштиришда кўмаклашиш ҳамда иқтисодиётнинг мазкур тармоғига тўғридан-тўғри чет эл инвестицияларини жалб этиш юзасидан Халқаро молия корпорацияси (Жаҳон банки гуруҳи www.ifc.org) билан келишув имзоланди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда IFC ўртасидаги келишувга мувофиқ, IFC “Фарғонаазот” АЖни хусусийлаштириш жараёнида стратегик маслаҳатчи сифатида жалб этилади. “Deloitte TCF LLP” халқаро консалтинг компанияси мазкур савдо жараёнида етакчи консультант ҳисобланади.
“Ўзбекистон кимё саноатининг рақобатбардошлигини ошириш учун малакали стратегик хусусий сармоядорларни жалб этиш катта аҳамиятга эга. “Фарғонаазот” АЖнинг хусусийлаштирилиши Ўзбекистон ҳукуматининг бу борада амалга ошираётган энг муҳим чора-тадбирларидан биридир”, - дейди Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков.
“Ўзбекистон кимё саноатини ривожлантириш учун жуда катта имконият ва салоҳиятга эга. Жадаллик билан амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда замонавий технологияларга киритилаётган сармоялар эвазига кимё саноати мамлакатнинг иқтисодий тараққиётида катализатор вазифасини бажариши мумкин. Биз соҳани модернизациялаш ҳамда мамлакатда барқарор кимё саноатини йўлга қўйиш учун зарур бўлган илғор тажриба ва янги ғояларни жорий этиш мақсадида халқаро компанияларни жалб этиш жараёнида иштирок этишдан мамнунмиз”, - дейди IFCнинг Туркия ва Марказий Осиё бўйича директори Вибке Шлёмер.

Engaging with international financial institutions in the privatization process is the path to success
Tashkent, Uzbekistan, February 2, 2022 — During videoconference meeting on priority tasks for 2022 in the field of privatization of state property, chaired by President Shavkat Mirziyoyev, the importance of attracting potential investors to large complexes was emphasized, also the need to intensify and double the effectiveness of work this year was indicated.
Today was signed an agreement with IFC (part of the World Bank Group) to assist in privatizing one of the leading players in the country’s chemicals and fertilizers sector – to help modernize the industry and drive greater foreign direct investment and growth.
Under the agreement between IFC and the Uzbek State Assets Management Agency (UzSAMA), IFC will act as a strategic advisor for the privatization of JSC Ferganaazot. International consulting firm "Deloitte TCF LLP" is acting as a lead advisor on this transaction.
“To improve the competitiveness of the chemicals sector of Uzbekistan, it is critical to attract capable strategic private investors. Privatization of JSC Ferganaazot is one of the most important steps the Uzbek government is taking in this direction.” said Akmalkhon Ortikov, Director of Uzbekistan’s State Assets Management Agency.
"With progressive reforms and investments in skills and technology, the chemicals industry can play a catalytic role in the economic development of the country. We are delighted to support the government in modernizing the sector and attracting international companies to invest and bring in the latest solutions and best practices required to build up a sustainable chemical industry in the country.” said Wiebke Schloemer, IFC Director for Turkey and Central Asia.