Хивадаги меҳмонхоналар ва “UZ CHASYS” МЧЖнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги томонидан “Xiva Plaza” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel” меҳмонхонаси)“Xiva Lokomotiv” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel” меҳмонхонаси) ва “UZ CHASYS” МЧЖлар устав капиталидаги давлат улушларини (кейинги ўринларда – "Активлар") очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Ўз навбатида, ушбу Активларни хусусийлаштириш жараёнини халқаро тажриба асосида амалга ошириш мақсадида, Хивадаги меҳмонхоналар учун “RSM Uzbekistan” ва “UZ CHASYS” МЧЖ учун “Portfolio Investments” (кейинги ўринларда – "Консультантлар") компаниялари хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аввал берилган ахборотга мувофиқ, “Xiva Plaza” МЧЖ бўйича 2 нафар, “Xiva Lokomotiv” МЧЖ бўйича 5 нафар, “UZ CHASYS” МЧЖ бўйича 2 нафар талабгорлар савдо жараёнларининг Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилган.
Белгиланган муддатларда “Xiva Lokomotiv” МЧЖ ва “UZ CHASYS” МЧЖларнинг ҳар бири бўйича 2 нафар талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилинди ҳамда “Xiva Plaza” МЧЖ бўйича таклифлар келиб тушмади. Консультантларнинг таҳлилига асосан қабул қилинган таклифлар Активларнинг сотилиши мумкин бўлган бозор қийматдан паст бўлганлигини инобатга олиб, сотиш жараёнлари Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (EoIбосқичидан давом эттириш бўйича таклиф берилди.
Шунга кўра, Давактив агентлиги барча манфаатдор томонлар ва салоҳиятли инвесторларга Активларни устав капиталидаги давлат улушларини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичи муддати 2025 йил 26 май куни соат 23:59 га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Шу билан бирга, аввалги чоп этилган Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълонларнинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) савдо жараёнларининг босқичлари бўйича ўзгартириш киритиш;
(iii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iv) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(v) ва/ёки исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Савдога тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.
Давлат активлари агентлиги сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки иштирокчилар ва потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.

Information on the open sales process of hotels located in Khiva and "UZ CHASYS" LLC
As previously reported, according to the relevant privatization programs, the open sales processes of the state share in the authorized capitals of “Xiva Plaza” LLC (Farovon Khiva Hotel), “Xiva Lokomotiv” LLC (Khiva Lokomotiv Hotel) and “Uz Chasys” LLC (hereinafter - “Assets”has started.
In turn, in order to conduct privatization processes of the Assets based on international experience, for the hotels in Khiva the company “RSM Uzbekistan” and for “UZ CHASYS” LLC the company “Portfolio Investments” (hereinafter - “Consultants”) were attracted as Privatization Consultants of the UzSAMA.
According to previously provided information, for “Xiva Plaza” LLC 2 applicants, for “Xiva Lokomotiv” LLC 5 applicants and for “UZ CHASYS” LLC 2 applicants were admitted to the stage of acceptance of Binding Offers (BO) of privatization processes.
Within the established deadlines for each of “Xiva Lokomotiv” LLC and “UZ CHASYS” LLC 2 applicants submitted Binding Offers (BO), while for “Xiva Plaza” LLC no offers were received. Based on the Consultants' analysis, taking into account the fact that the submitted offers were lower than the indicative market value of the Assets, it was recommended to continue privatization processes from the stage of Expression of Interest (EoI).
Considering the above, the UzSAMA informs all interested parties and potential investors about extension of the deadline for receipt of Expression of Interest applications until 23:59 (Tashkent time) on May 26, 2025.
All other clauses of the previous announcement on the beginning of Expression of Interest stage remain unchanged.
The UzSAMA will continue to inform the public about each stage of the privatization processes.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Portfolio Investments" in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Portfolio Investments" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Change the stages of the sales process;
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and "Portfolio Investments", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) Stop the sale process for any reason;
(v) Stop all discussions and negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time and without explanation.
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the privatization process or refuse to sell to any participant and potential buyer(s) or negotiate with them at any time without explanation.