Давактив агентлиги томонидан 2024 йил 18 декабрь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Автоойна” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёни Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан давом эттирилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, хусусийлаштириш бўйича консультант “Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – "Консультант") томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2025 йил 20 январга қадар 7 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2025 йил 15 март соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.

Information on the privatization process of state share in the authorized capital of “Avtooyna” LLC
According to the published announcement on December 18, 2024, the privatization process of state share in the authorized capital of “Avtooyna” LLC (hereinafter - the “Asset”) continued from the stage of Expression of Interest.
As part of the application acceptance stage, Portfolio Investments, the Privatization Consultant, conducted extensive marketing activities, including sending investment teasers to potential investors. As a result, the Consultant received applications from 7 international and local investors expressing interest in the acquisition by January 20, 2025.
Binding Offers (BO) are accepted by Consultant until 23:59 (Tashkent time) March 15, 2025.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”. This guarantee payment (deposit) will be returned to the participants upon completion of the process. However, for the winner of the privatization process, this payment will be counted as part of the redemption payment and transferred to the Privatization Fund.
The personal account and payment account indicators opened on the electronic trading platform “E-auksion” will be sent to the participants by the Consultant through individual letters (Process letter) regarding the sales process.