Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 17 июль куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Uz-Koram Kompani” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Portfolio Investments (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 4 сентябрга қадар 5 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида Консультант томонидан чуқур ўрганиш натижасида, 4 нафар талабгорларнинг аризалари юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган ҳамда 1 нафар талабгор ушбу босқичда белгиланган мезонларга мувофиқ ҳужжатларни тақдим этмаганлиги ва активни сотиб олиш учун молиявий ресурсларининг етарлилиги келтирилмаганлиги сабабли жараённинг навбатдаги босқичига ўтказилмайди. Жараённинг мазкур босқичи натижалари 5 нафар талабгорларнинг ҳар бирига Консультант томонидан индивидуал хат (Process Letter) орқали маълум қилинади.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган 4 нафар талабгорлар, хусусийлаштириш жараёнининг келгуси Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади.
Талабгорлар томонидан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзолангандан сўнг, уларга Консультант томонидан тайёрланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади. Ушбу маълумотлар хонаси Актив тўғрисида батафсил маълумотларни, жумладан, тарихий ва прогнозли молиявий кўрсаткичлари каби ахборотларни ўз ичига олади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 16 октябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (заклад) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.

Information on the process of privatization of the state share in the authorized capital of "Uz-Koram Company" LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on July 17 this year, Expression of Interest stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Uz-Koram Company" LLC (hereinafter - the "Asset") has launched.
As reported previously, Portfolio Investments (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the Asset’s privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 5 international and local investors by September 4, 2024.
All proposals received by the privatization Consultant and the State Assets Management Agency were analyzed for compliance with the following criteria:
• financial performance (confirmed by audited IFRS financial statements) and guaranteed ability to raise financing for a potential transaction;
• Absence of participants (and all key associated persons) in the sanctions lists of the European Union, the United States and international development institutions, as well as a low probability of being included in such lists in the future.
As a result of in-dept analysis of the proposals received by Consultant in accordance with the abovestated criterias, proposals from applicants were recognized as fully complying with the above criteria, as well as 1 applicant will not be passed to the next stage of the process due to failure to submit documents in accordance with the criteria established at this stage and to demonstrate sufficient financial resources to acquire the Asset. The Consultant will send an individual Process Letter to each of the 5 applicants on the results of this stage of the process.
Accordingly, 4 applicants who have successfully passed the Expression of Interest stage will be invited to participate in the next submission of Binding offers (BO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
Binding offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) October 16, 2024.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment to the relevant account of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”The personal account and payment account indicators opened on the electronic trading platform “E-auksion” will be sent to the participants by the Consultant through individual letters (Process letter) regarding the sales process.