Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 17 июль куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Uz-Koram Kompani” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Portfolio Investments (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 4 сентябрга қадар 5 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида Консультант томонидан чуқур ўрганиш натижасида, 4 нафар талабгорларнинг аризалари юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган ҳамда 1 нафар талабгор ушбу босқичда белгиланган мезонларга мувофиқ ҳужжатларни тақдим этмаганлиги ва активни сотиб олиш учун молиявий ресурсларининг етарлилиги келтирилмаганлиги сабабли жараённинг навбатдаги босқичига ўтказилмайди. Жараённинг мазкур босқичи натижалари 5 нафар талабгорларнинг ҳар бирига Консультант томонидан индивидуал хат (Process Letter) орқали маълум қилинади.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган 4 нафар талабгорлар, хусусийлаштириш жараёнининг келгуси Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади.
Талабгорлар томонидан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзолангандан сўнг, уларга Консультант томонидан тайёрланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади. Ушбу маълумотлар хонаси Актив тўғрисида батафсил маълумотларни, жумладан, тарихий ва прогнозли молиявий кўрсаткичлари каби ахборотларни ўз ичига олади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 16 октябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (заклад) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.

Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 17 июля текущего года, начался этап приёма заявок о Выражении заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Уз-Корам Компани» (далее – «Актив»).
Как сообщали ранее, компания Portfolio Investments (далее«Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, до 4 сентября 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 5 международных и местных инвесторов.
Все заявки, полученные Консультантом по приватизации и Агентством госактивов, были изучены на соблюдение следующих критериев:
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки от 4 претендентов были признаны полностью соответствующими указанным выше критериям, а также 1 претендент не будет переведен на следующий этап процесса в связи с тем, что не предоставил документы в соответствии с установленными на данном этапе критериями и не продемонстрировал достаточные финансовые ресурсы для приобретения Актива. Консультант направит индивидуальное процедурное письмо (Process Letter) каждому из 5 претендентов о результатах данного этапа процесса.
Соответственно, 4 претендента, успешно прошедшие этап «Выражения заинтересованности» (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача обязывающих предложений» (BO).
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 16 октября 2024 года.