Rost24 интернет нашрида cобиқ “Чорсу” меҳмонхона мажмуаси бўйича эълон қилинган мақола юзасидан расмий муносабат
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 16 сентябрдаги тегишли қарорига асосан Тошкент шаҳридаги собиқ “Чорсу” меҳмонхона мажмуасини хусусий секторга сотиш белгиланган.
Меҳмонхона мажмуаси бўйича 2020 йил 17 февралда ўтказилган “E-auksion” электрон савдо платформасидаги аукцион савдоларида Бирлашган Араб Амирликларининг “Ittihad International Investment LLC” компанияси 16,9 млрд. сўм харид тўловларини бўлиб тўлаш, икки йил муддатда 25 млн. АҚШ доллари эквивалентида инвестиция киритиш ва 150 та янги иш ўринлари яратиш ҳамда камида уч юлдузли меҳмонхона фаолиятини йўлга қўйиш шарти билан савдо ғолиби деб топилган ва олди-сотди шартномаси тузилган.
Ҳозирда инвестор томонидан харид тўловлари белгиланган график асосида амалга оширилмоқда ва муддати ўтган қарздорлик мавжуд эмас.
2020 йилда бошланган коронавирус пандемияси сабабли дунёда, шу жумладан Ўзбекистонда жорий этилган чекловлар ҳамда унинг иқтисодиётга ва инвестициялар оқимига салбий таъсири кўплаб истиқболли лойиҳаларни ишга тушириш муддатларини ортга суришга мажбур қилди.
Ҳозирги кунда инвестор томонидан профессионал лойиҳа ташкилоти жалб қилиниб, лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқилмоқда, бунинг учун мустақил эксперт компанияни жалб этган ҳолда иншоотнинг техник ҳолатлари ўрганилмоқда.

Официальное заявление на статью, опубликованную в интернет-издании Rost24 о бывшем гостиничном комплексе “Чорсу”
Согласно соответствующему Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 сентября 2019 года, предусмотрена реализация бывшего гостиничного комплекса «Чорсу» в Ташкенте частному сектору.
Победителем аукционных торгов, проведенных на платформе «E-auksion» 17 февраля 2020 года, стала компания «Ittihad International Investment LLC» (ОАЭ), с условиями оплаты 16,9 млрд. сумов выкупных платежей, внесения инвестиции в эквиваленте 25 млн. долларов США в течение двух лет и создания 150 новых рабочих мест, а также осуществления деятельности не менее трехзвездочной гостиницы и был заключен договор купли-продажи.
На сегодняшний день выкупные платежи осуществляются инвестором согласно установленному графику, а также просроченной задолженности не имеется.
Ограничения, введенные в мире, в том числе в Узбекистане, в связи с пандемией коронавируса, разразившейся в 2020 году, и ее неблагоприятное влияние на экономику и инвестиционные потоки, задержали запуск многих перспективных проектов.
В настоящее время, инвестором привлечена профессиональная проектная организация, разрабатывается проектная документация, с этой целью, изучаются технические состояния объекта с привлечением независимой экспертной компании.