Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ғалла етиштириш ва сотишда эркин рақобатни таъминлайдиган бозор тамойилларини жорий этиш тўғрисида” 2021 йил 15 ноябрдаги ПҚ-10-сон қарорига мувофиқ дон корхоналарини хусусийлаштириш бўйича вазифалар белгилаб берилган.
Шунга кўра, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иқтисодиётда давлат иштирокини янада қисқартириш ва хусусийлаштиришни жадаллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2022 йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига асосан дон корхоналарини оммавий савдолар орқали босқичма-босқич хусусийлаштириш жараёнлари бошланган.
Ушбу қарорлар ижросини таъминлаш мақсадида, Давактив агентлигининг 2022 йил 30 июльдаги эълонига мувофиқ, дон корхоналари бўйича савдо жараёнлари 2 босқичда ташкил этилиб, талабгорлардан тижорат таклифлари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда қабул қилинган ҳамда умумлаштирилган ҳолда кўриб чиқиш ва тегишли қарор қабул қилиш учун Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясига киритилган.
Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тармоғининг рақобатбардошлигини оширишга қаратилган ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқиш бўйича бошланган ишларни мантиқий давоми сифатида Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарорига асосан:
• “Охангарон дон” АЖнинг 56,8 фоиз акциялар пакети бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “UCHKO‘PRIK G‘ALLA KLASTER” МЧЖ 131,0 млрд.сўм харид қийматини тўлаш шарти билан;
• “Андижондонмаҳсулот” АЖнинг 51,0 фоиз акциялар пакети бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “DIMINUR GROUP” МЧЖ 58,0 млрд.сўм харид қийматини тўлаш шарти билан савдо ғолиблари деб топилган.
Ўз навбатида, савдо ғолиблари камида 5 йил давомида дон корхоналарининг асосий фаолият турини сақлаб қолиш, мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш мажбуриятини олиши белгиланган.
Шу билан бирга, юқоридаги қарорларга асосан қолган дон корхоналари бўйича хусусийлаштириш жараёнлари давом эттирилмоқда.

Достигнуты первые результаты по процессам приватизации зерновых предприятий
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 ноября 2021 года №ПП-10 «О внедрении рыночных принципов, обеспечивающих свободную конкуренцию при производстве и реализации зерна» определены задачи по приватизации зерновых предприятий.
Соответственно, согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года №ПП-168 «О дополнительных мерах по дальнейшему сокращению государственного участия в экономике и ускорению приватизации» начались процессы поэтапной приватизации зерновых предприятий путем выставления на публичные торги.
В целях обеспечения реализации данных постановлений, в соответствии с объявлением Агентства госактивов от 30 июля 2022 года, процессы торгов по зерновым предприятиям организованы в 2 этапах и коммерческие предложения претендентов принимались через электронную торговую платформу «E-auksion» в электронной форме, а также поступившие от претендентов предложения были переданы в Государственную комиссию по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества для общего рассмотрения и принятия соответствующего решения.
В качестве логического продолжения начатой ​​работы по поднятию на новый этап реформ, направленных на повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной и продовольственной отраслей, на основании соответствующего решения Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества:
• ООО «UCHKOPRIK GALLA KLASTER», представившее лучшее коммерческое предложение по покупке 56,8% пакета акций АО «Охангарон Дон», признан победителем торгов с условием оплаты покупной цены в размере 131,0 млрд.сум;
• ООО «DIMINUR GROUP», представившее лучшее коммерческое предложение по покупке 51,0% пакета акций АО «Андижондонмахсулот», признан победителем торгов с условием оплаты покупной цены в размере 58,0 млрд.сум.
При этом, победители торгов берут обязательство сохранять основную деятельность зерновых предприятий в течение не менее 5 лет, не сокращать существующие мощности по хранению зерна, а также  обязательство по хранению зерна для государственного резерва в обмен на оплату вознаграждения на основе контрактов в порядке, установленном законодательством.
В то же время, согласно вышеуказанным постановлениям, продолжаются процессы приватизации по остальным зерновым предприятиям.