Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ғалла етиштириш ва сотишда эркин рақобатни таъминлайдиган бозор тамойилларини жорий этиш тўғрисида” 2021 йил 15 ноябрдаги ПҚ-10-сон қарорига мувофиқ дон корхоналарини хусусийлаштириш бўйича вазифалар белгилаб берилган.
Шунга кўра, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иқтисодиётда давлат иштирокини янада қисқартириш ва хусусийлаштиришни жадаллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2022 йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига асосан дон корхоналарини оммавий савдолар орқали босқичма-босқич хусусийлаштириш жараёнлари бошланган.
Ушбу қарорлар ижросини таъминлаш мақсадида, Давактив агентлигининг 2022 йил 30 июльдаги эълонига мувофиқ, дон корхоналари бўйича савдо жараёнлари 2 босқичда ташкил этилиб, талабгорлардан тижорат таклифлари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда қабул қилинган ҳамда умумлаштирилган ҳолда кўриб чиқиш ва тегишли қарор қабул қилиш учун Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясига киритилган.
Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тармоғининг рақобатбардошлигини оширишга қаратилган ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқиш бўйича бошланган ишларни мантиқий давоми сифатида Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарорига асосан:
• “Охангарон дон” АЖнинг 56,8 фоиз акциялар пакети бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “UCHKO‘PRIK G‘ALLA KLASTER” МЧЖ 131,0 млрд.сўм харид қийматини тўлаш шарти билан;
• “Андижондонмаҳсулот” АЖнинг 51,0 фоиз акциялар пакети бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “DIMINUR GROUP” МЧЖ 58,0 млрд.сўм харид қийматини тўлаш шарти билан савдо ғолиблари деб топилган.
Ўз навбатида, савдо ғолиблари камида 5 йил давомида дон корхоналарининг асосий фаолият турини сақлаб қолиш, мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш мажбуриятини олиши белгиланган.
Шу билан бирга, юқоридаги қарорларга асосан қолган дон корхоналари бўйича хусусийлаштириш жараёнлари давом эттирилмоқда.

The first results on the privatization of grain enterprises have been achieved
In accordance with the Presidential Decree № PD-10 dated November 15, 2021 "On introduction of market principles to ensure free competition in the production and sale of grain", tasks on privatization of grain enterprises have been identified.
Consequently, according to the Presidential Decree № PD-168 dated March 18, 2022 "On additional measures for further reducing state participation in the economy and accelerating privatization" the processes of step-by-step privatization of grain enterprises by offering them to public auction have started.
In order to ensure the implementation of these decrees, in accordance with the announcement of the State Assets Management Agency dated July 30, 2022, sales processes for grain enterprises have been organized in 2 stages and commercial proposals of applicants have been accepted through the electronic trading platform "E-auksion" in electronic form, as well as proposals received from applicants have been submitted to the State Commission on conducting tenders for sale of state property for general consideration and making a relevant decision.
As a logical continuation of the work started to bring the reforms to a new level, aimed at increasing the competitiveness of the agricultural and food sector, the State Commission on conducting tenders for the sale of the state property made the relevant decision:
• UCHKOPRIK GALLA KLASTER LLC, which provided the best commercial offer on purchase of 56,8% block of shares of Okhangaron Don JSC, is declared the winner of the auction with the purchase price payment condition of 131,0 billion UZS;
• DIMINUR GROUP LLC, which provided the best commercial offer on purchase of 51,0% block of shares of Andijondonmahsulot JSC, is declared the winner of the auction with the purchase price payment of 58,0 billion UZS.
At the same time, the successful applicants take the obligation to maintain the main activities of grain enterprises for at least 5 years, not to reduce the existing capacities for grain storage, as well as the obligation to store grain for the state reserve in exchange for the payment of remuneration on the basis of contracts, in the manner prescribed by law.
At the same time, in accordance with the above-mentioned decrees, privatization processes for the remaining grain enterprises are ongoing.