«Миллий банклараро процессинг маркази» акциядорлик жамиятининг акциялар чиқарилуви давлат рўйхатидан ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 30 ноябрдаги ПҚ – 381 сон қарорига асосан «Миллий банклараро процессинг маркази» МЧЖ акциядорлик жамиятига айлантирилиши муносабати билан, жамиятнинг акциялар чиқарилуви 2024 йил 21 май куни Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигидан давлат рўйхатидан ўтказилди.
Жамият томонидан номинал қиймати 1000 сўм ва умумий қиймати 155,4 млрд. сўм бўлган 155 448 748 дона оддий акциялар чиқарилиб, 100 фоиз Давактив агентлигига жойлаштирилди.
Маълумот ўрнида, Тегишли хусусийлаштириш дастурига асосан «Миллий банклараро процессинг маркази» акциядорлик жамияти устав капиталидаги 100 фоиз давлат улуши оммавий савдолар орқали хусусийлаштирилиши белгиланган.

The issue of shares of JSC National Interbank Processing Centre underwent state registration
Based on the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-381 dated November 30, 2023, in connection with the transformation of National Interbank Processing Center LLC into a joint stock company, the issue of shares of the company was registered with the National Agency of Perspective Projects on May 21, 2024.
The company issued 155,448,748 ordinary shares with nominal value of 1 thousand soums and total value of 155.4 billion soums, 100 percent of which are placed in UzSAMA.
For information, according to the relevant privatization program, 100 percent of the state share in the authorized capital of JSC “National Interbank Processing Center” is planned to be privatized through public auction.