Ўзбекистон Республикаси “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди
Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонуни (2024 йил 14 февраль, ЎРҚ-907) Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик Палатаси томонидан 2023 йил 5 сентябрда қабул қилиниб, Олий Мажлис Сенати томонидан 2023 йил 24 ноябрда маъқулланган.
1991 йилда қабул қилинган аввалги “Давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонун бугунги кун талабларига жавоб бермаган ҳамда ушбу Қонунга 20 дан ортиқ маротаба ўзгартириш ва қўшимчалар киритилган бўлиб, маънан эскирган.
Аввалги Қонун чет элда кенг қўлланиладиган хусусийлаштириш усулларини (амалда 2 та усул: аукцион, танлов), очиқлик ва шаффофлик талабларини ҳамда давлат органларининг хусусийлаштириш соҳасидаги аниқ ваколатларини назарда тутмаган.
Маълумот учун: Халқаро тажрибада хусусийлаштиришнинг 4 тадан 10 тагача услуби қўлланилади, жумладан, Германияда (6 та), Чехияда (7 та) ва Польшада (10 та).
Шу муносабат билан, “Давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонун (21 та модда) бекор қилиниб, тўғридан-тўғри амал қилувчи янги “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонуни (9 та боб, 45 та модда) амалиётга жорий этилмоқда.
Янги Қонунни ишлаб чиқишда ушбу соҳага оид халқаро тажриба, хусусан, Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки, “Indecon Consulting” компанияси, “KPMG” компанияси, польшалик экспертлар ҳамда ва бошқа бир қатор малакали маслаҳатчилар таклифлари инобатга олинди.
1. Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) давлат мулкини хусусийлаштириш соҳасидаги ваколатли давлат органи ҳисобланади.
Давлат мулкини хусусийлаштириш дастурлари Давактив агентлиги томонидан давлат органларининг, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг, шунингдек жисмоний ва нодавлат юридик шахсларнинг таклифлари асосида ишлаб чиқилади.
Хусусийлаштириш дастурлари Давактив агентлиги томонидан ишлаб чиқилиб, қуйидагилар томонидан тасдиқланиши белгиланмоқда:
а) республика мулки объектлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти (йирик давлат корхоналари) ва Вазирлар Маҳкамаси (қолган республика мулклари);
б) муниципал мулк бўйича:
• давлат унитар корхоналари, давлат муассасалари ва хўжалик жамиятларининг устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улушларини хусусийлаштириш дастурлари – Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари билан келишилган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари;
• кўчмас мулк объектлари – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари билан келишган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари.
2. Хусусийлаштиришнинг электрон-онлайн аукцион, танлов, биржа, музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш, рақобатга асосланган мулоқот, кўчмас мулк, улуш ҳамда корхонани бошқа жамиятнинг устав фондига киритиш ҳамда корхоналарни кейинчалик сотиш шарти билан ижарага бериш каби 8 та усуллар назарда тутилмоқда.
3. Давлат мулкини хусусийлаштириш жараёнида иштирок этиши қонунчиликка мувофиқ тақиқланган шахслар, иштирок этиши инсофсиз рақобатга олиб келиши мумкин бўлган талабгорлар ва уларга нисбатан аффилланган шахслар давлат мулки хусусийлаштирилаётганда талабгор бўлмаслиги белгиланди.
4. Давлат мулкини савдога чиқариш жараёнлари соддалаштирилмоқда. Жумладан:
а) давлат мулкларини давлат органлари вакилларидан иборат ишчи гуруҳ томонидан хатлов қилиш талаби бекор қилиниб, мазкур вазифа давлат улушлари бўйича корхона раҳбари ва кўчмас мулк бўйича баланс сақловчи раҳбарига юкланмоқда;
б) давлат мулклари онлайн-аукцион ва биржа савдоларига чиқарилганда ёки улар халқаро нуфузга эга аудиторлик компанияларининг Ўзбекистон Республикасида фаолият юритаётган шўъба корхоналари томонидан баҳоланганда баҳолаш ҳисоботини мажбурий тартибда экспертизадан ўтказилмаслиги белгиланмоқда;
5. Хусусийлаштириш жараёнида очиқлик ва шаффофликни таъминлашга қаратилган меъёрлар киритилмоқда.
• Хусусийлаштириш дастури ижроси ва ҳар бир давлат активи савдо жараёнлари босқичлари тўғрисидаги маълумот веб-сайтда эълон қилинади.
• Давактив агентлиги йилида камида бир марта Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Вазирлар Маҳкамасига, сўровлар бўйича Олий Мажлис палаталарига, унинг ҳудудий бошқармалари эса ҳар йили халқ депутатлари ҳудудий Кенгашларига ҳисобот беради.
6. Хусусийлаштирилган давлат мулки дахлсизлигини таъминлаш мақсадида сотилган давлат мулкини суд қарори асосида олдинги эгасига натура шаклида қайтаришга йўл қўйилмаслиги ҳамда унинг бозор қиймати Давактив агентлиги ҳузуридаги Жамғарма ҳисобидан қопланиши белгиланмоқда.
Ушбу қонуннинг қабул қилиниши давлат мулкини хусусийлаштириш жараёнларининг чуқурлаштиришга, ушбу давлат мулкига инвестицияларни жалб этиш, самарасиз фаолият кўрсатаётган давлат мулки объектлари негизида янги лойиҳаларни амалга оширишда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилади ва давлат мулкини хусусийлаштириш соҳасидаги қонун ҳужжатларининг уйғунлашишига ёрдам беради.

Принят Закон Республики Узбекистан «О приватизации государственного имущества»
Закон Республики Узбекистан «О приватизации государственного имущества» (14 февраля 2024 года, ЗРУ-907) был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 5 сентября 2023 года и одобрен Сенатом Олий Мажлиса 24 ноября 2023 года.
Предыдущий Закон «О разгосударствлении и приватизации», принятый в 1991 году, не отвечал сегодняшним требованиям, а также этот Закон менялся и дополнялся более 20 раз.
Предыдущий Закон не предусматривал широко используемые за рубежом методы приватизации (на практике 2 метода: аукцион, конкурсные торги), требования открытости и прозрачности, а также четкие полномочия государственных органов в сфере приватизации.
Для справки: В мировом опыте используется от 4 до 10 способов приватизации, в том числе в Германии (6), Чехии (7) и Польше (10).
В связи с этим отменяется Закон «О разгосударствлении и приватизации» (21 статей) и вводится на практику новый Закон «О приватизации государственного имущества» (9 глав, 45 статей).
При разработке нового закона учитывался международный опыт в этой сфере, в частности учитывались предложения Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, компании Indecon Consulting, компании KPMG, польских экспертов и ряда других квалифицированных консультантов.
1. Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) является уполномоченным государственным органом в сфере приватизации государственного имущества.
Программы приватизации государственного имущества разрабатываются Агентством госактивов на основе предложений государственных органов, органов местного самоуправления, а также физических и негосударственных юридических лиц.
Программы приватизации разрабатываются Агентством госактивов и утверждаются следующими:
а) объекты республиканской собственности Президентом Республики Узбекистан (крупные государственные предприятия) и Кабинетом Министров (другая республиканская собственность);
б) муниципальная собственность:
• программы приватизации ГУП, государственных учреждений и государственных долей в уставном фонде (уставном капитале) хозяйственных обществ - Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, народными депутатами, Кенгашей областей и города Ташкента, по согласованию с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента;
• объекты недвижимости – Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, по согласованию с Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, народными депутатами, Кенгашей областей и города Ташкента.
2. Предусмотрено 8 способов приватизации, таких как электронный онлайн аукцион, конкурсные торги, биржа, публичное приглашение на переговоры, конкурентный диалог, внесение недвижимости, доли и предприятия в уставный фонд другого общества, а также сдача предприятия в аренду с условием последующей продажи.
3. Определено, что при приватизации государственного имущества претендентами не могут быть лица, участие которых в процессе приватизации государственного имущества запрещено законом, участие которых может привести к недобросовестной конкуренции, а также аффилированные с ними лица.
4. Упрощается процесс выставления на торги госимущества. В частности:
а) отменено требование об инвентаризации государственного имущества рабочей группой, состоящей из представителей государственных органов, и эта задача возложена на руководителя предприятия по государственным долям и балансодержателя по недвижимости;
б) установлено, что при выставлении государственного имущества на онлайн-аукционы и на биржу, либо при его оценке дочерними организациями аудиторских компаний с международной репутацией, осуществляющими деятельность в Республике Узбекистан, отчет об оценке не подлежит обязательной экспертизе;
5. Внедряются стандарты, направленные на обеспечение открытости и прозрачности процесса приватизации.
• Информация о реализации программы приватизации и этапах процесса торгов каждого госактива будет опубликована на веб-сайте.
• Минимум один раз в год Агентство госактивов отчитывается перед Президентом и Кабинетом Министров Республики Узбекистан, по запросам Палатам Олий Мажлиса, а территориальные управления Агентства госактивов ежегодно отчитываются перед территориальными Кенгашами народных депутатов.
6. В целях обеспечения неприкосновенности приватизированного государственного имущества установлено, что проданное государственное имущество не может быть возвращено прежнему владельцу в натуре на основании решения суда, а его рыночная стоимость будет возмещена за счет Фонда при Агентстве госактивов.
Принятие данного закона послужит важной правовой основой для углубления процессов приватизации государственного имущества, привлечения инвестиций в определенное государственное имущество, реализации новых проектов на базе неэффективно действующих объектов государственной собственности, а также будет способствовать гармонизации законодательства в сфере приватизации государственного имущества.