“Халқчил IPO” дастури доирасида “ЎзРТХБ” акцияларини оммавий жойлаштириш жараёни муваффақиятли якунланди
Аввал хабар берилганидек, кенг аҳоли қатламларида минглаб мулкдорлар ва акциядорлар пайдо бўлишига имконият яратиш мақсадида, “Халқчил IPO” дастури доирасида мамлакатнинг етакчи давлат компанияларининг акцияларини оммавий таклиф этишнинг янги босқичи бошланган.
Жорий йил 26 сентябрь куни “Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси” АЖ (кейинги ўринларда – ЎзРТХБ) 4,44 фоизи (3 326 031 дона) акцияларининг оммавий жойлаштирилиши бошланган ва жорий йил 8 ноябрь кунига қадар давом этган.
“Халқчил IPO” дастури доирасида KPMG халқаро консалтинг компанияси Стратегик консультант сифатида ва “KAP DEPO” инвестиция компанияси (“Kapital-Depozit” МЧЖ, “Satori Capital” МЧЖ ва “Satori IB Group” МЧЖ андеррайтерлар консорциуми) андеррайтер сифатида жалб этилган.
Шунингдек, “ЎзРТХБ” АЖ акцияларини оммавий жойлаштириш жараёнида рақобат муҳитини таъминлаш ва жамоатчилик қамровини кенгайтириш мақсадида қўшимча равишда 10 дан ортиқ “Мулк сармоя брокерлик уйи” АЖ, “Freedom Finance” МЧЖ, “Alkes Research” МЧЖ, “Alp Omad Invest” МЧЖ, “Premium Finance” МЧЖ, “Қорақалпоғистон вақт” МЧЖ, “Далал стандарт” МЧЖ, “Leader Finance Capital” МЧЖ, “Tat-Reestr” МЧЖ ва “Finance Invest Brok” МЧЖ каби инвестиция воситачилари жалб қилинди.
Инвесторларнинг буюртмаларини қабул қилиш “Тошкент” РФБ савдо майдончасида амалда бўлган усулларга қўшимча равишда, “E-auksion” электрон савдо платформаси (ipo.e-auksion.uz) ва унинг мобиль иловаси, шунингдек “KAP DEPO” компаниясининг GoInvest иловаси ҳамда Jett сервиси (Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile иловалари) ва унинг app.jett.uz веб-терминали орқали онлайн харид қилиш имкониятлари яратилди.
Республиканинг барча вилоятларида “Roadshow” тақдимотлари ўтказилиб, Давактив агентлиги, "ЎзРТХБ" АЖ, “E-auksion” платформаси мутахассислари ҳамда капитал бозорининг профессионал иштирокчилари томонидан аҳоли билан жонли учрашувлар ташкиллаштирилди.
Бундан ташқари, республиканинг барча туман ва шаҳарларидаги ҳоким ёрдамчилари кўмагида маҳаллаларга чиққан ҳолда аҳоли орасида тушунтириш ишлари олиб борилди ҳамда қизиқиш билдирган фуқароларга аризалар берилишида амалий ёрдам кўрсатилди.
Натижада, жойлаштирилиши режалаштирилган акциялар ҳажмига нисбатан 108 фоиз, яъни 3 606 466 та акцияларни сотиб олиш учун 12,6 мингта жисмоний ва юридик шахслардан 46,6 млрд сўмлик таклифлар келиб тушди.
Акцияларни сотиб олиш бўйича таклифлар кўп тушганлиги боис, жараённинг халқчиллигини таъминлаш ва кенг аҳолини қатламини акциядорлар қаторига киритиш мақсадида акцияларни сотиб олиш бўйича нарх диапазонининг қуйи қисмидаги нарх бўйича жисмоний шахсларнинг кам миқдорга эга бўлган буюртмалари устувор равишда жойлаштирилди.
Андеррайтер томонидан келиб тушган таклифлар аввал эълон қилинган мезонлар асосида сараланиши натижасида жами 42,9 млрд. сўмлик 11 298 та буюртмалар (11 234 та жисмоний ва 64 та юридик шахслар) қондирилди.
Таъкидлаш жоизки, 2024 йил 26 октябрда бўлиб ўтган “ЎзРТХБ” АЖ акциядорларининг навбатдан ташқари умумий йиғилиши қарори билан “Халқчил IPO” доирасида акцияларни сотиб олган инвесторлар ҳар бир акциялари учун қўшимча 4 тадан акция олиши белгиланди.
Давактив агентлиги “Халқчил IPO” доирасида иштирок этган барча манфаатдор томонлар, жумладан, консультантлар, андеррайтерлар, инвесторларга миннатдорчилик билдиради ҳамда мазкур жараён мамлакатнинг етакчи давлат компанияларига кенг аҳоли қатламларини инвестиция киритишга жалб қилиш учун бошланғич нуқта бўлишига ишонч билдиради.

Успешно завершился процесс публичного размещения акций АО "УзРТСБ" в рамках программы "Народное IPO"
Как сообщалось ранее, в целях формирования в стране широкого класса собственников – акционеров среди всех слоев населения, в рамках программы “Народное IPO” начался новый этап публичного предложения акций ведущих государственных компаний страны.
26 сентября текущего года началось публичное размещение 4,44% (3 326 031 штук) акций АО “Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа” (далее – АО “УзРТСБ”) и продолжалось до 8 ноября текущего года.
В рамках программы “Народное IPO” в качестве Стратегического консультанта привлечена международная консалтинговая компания “KPMG”, в качестве андеррайтера – инвестиционная компания “KAP DEPO” (консорциум андеррайтеров ООО "Kapital-Depozit", ООО "Satori Capital" и ООО "Satori IB Group").
Кроме того, для обеспечения конкурентной среды в процессе публичного размещения акций АО “УзРТСБ” и расширения охвата общественности, дополнительно привлечены более 10 инвестиционных посредников, такие как АО “Мулк сармоя брокерлик уйи”, ООО “Freedom Finance”, ООО “Alkes Research”, ООО “Alp Omad Invest”, ООО “Premium Finance”, ООО “Қорақалпоғистон вақт”, ООО “Dalal Standart”, ООО “Leader Finance Capital”, ООО “Silk Capital”, ООО “Ishonch Ltd”, ООО “Tat-Reestr” и ООО “Finance Invest Brok”.
Для приёма заявок инвесторов, в дополнение к существующим методам на торговой площадке РФБ “Тошкент”, предоставлена возможность покупки акций онлайн через электронную торговую платформу “E-auksion” (ipo.e-auksion.uz) и её мобильное приложение, а также через приложение GoInvest компании “KAP DEPO” и сервис Jett (приложения Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile) и его веб-терминал app.jett.uz.
Во всех регионах республики были проведены “Roadshow” презентации, в рамках которых с участием специалистов Агентства госактивов, АО “УзРТСБ”, платформы “E-auksion”, а также профессиональных участников рынка капитала организованы встречи с населением.
Кроме того, при содействии помощников хокимов всех районов и городов республики проведены разъяснительные работы среди населения в махаллях, а также оказано практическое содействие гражданам проявившим заинтересованность в подаче заявок.
В результате поступили предложения от 12,6 тыс. физических и юридических лиц на сумму 46,6 млрд сум для покупки 3 606 466 штук акций, что составляет 108% от запланированного объёма размещения.
В связи с большим количеством предложений на приобретение акций, в целях обеспечения народности процесса и включения широких слоев населения в число акционеров, приоритетно были удовлетворены заявки физических лиц на покупку акций с небольшими объемами по ценам в нижней границе ценового диапазона.
По итогам отбора предложений, проведенного андеррайтером на основе ранее объявленных критериев, было удовлетворено 11 298 заявок (11 234 физические и 64 юридические лица) на общую сумму 42,9 млрд сумов.
Следует отметить, что согласно решению внеочередного общего собрания акционеров АО “УзРТСБ”, состоявшегося 26 октября 2024 года, инвесторам предоставляются по 4 дополнительных акций за каждую купленную акцию в рамках программы Народное IPO.
Агентство госактивов выражает благодарность всем заинтересованным сторонам, в том числе консультантам, андеррайтерам и инвесторам, участвовавшим в программе “Народное IPO”, и выражает уверенность, что данный процесс станет отправной точкой для привлечения широких слоев населения к инвестированию в ведущие государственные компании страны.