“Урганч шароб” АЖ устав капиталидаги 53,94 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Урганч шароб” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Урганч шароб) устав капиталидаги 53,94 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали Урганч шаробни хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
• “Урганч шароб” акциядорлик жамияти Хоразм вилоятининг маъмурий маркази – Урганч шаҳрида жойлашган.
• Корхонанинг умумий ер майдони 6,58 гектарни ташкил этади, “Паркент” ва “Чалиш” вино пунктларини ўз ичига олади. Шунингдек, юқори сифатли вино ишлаб чиқариш учун 149,3 гектар узумзорга эга.
• Жамият томонидан 52 турдаги тайёр ароқ, 14 турдаги тайёр вино ва икки турдаги коняк маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. 2020-йилда ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажми 274 минг дал ташкил этган.
• Компания хом ашёнинг қарийб 35% ни ўз ишлаб чиқаришидан олади, қолган қисми етказиб берувчилардан сотиб олинади.
• Тошкент шаҳрида ўтказилган “Виночилик санъати 2018” халқаро кўрик танловининг олтин медалини олган “Қора-Кўз” маркали ярим ширин вино маҳсулоти ва 2019-йили Москва шаҳрида ўтказилган “Энг яхши маҳсулот 2019” халқаро кўрик танловида “олтин” медалга сазовор бўлган “Корона” коняги алоҳида ном қозонган.
Компания ҳақида кўпроқ маълумотларни жамиятнинг қуйидаги веб-сайтидан олишингиз мумкин: https://urganchsharob.uz/
Иштирокчиларга ўзбек, рус, ёки инглиз тилларидаги хат шаклида ўз қизиқишини билдириши (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) ва 2021 йил 6-ноябр куни Тошкент вақти билан соат 18: 00 гача қуйидаги тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинган ҳолда юбориш сўралади:
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиниши.
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда - ОЭБ)ни имзолаганидан сўнг, виртуал маълумотлар хонасига кириш ҳамда KPMG томонидан тайёрланган маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради. Бунда мажбурий таклифларни топширишнинг охирги муддати маслаҳатчи томонидан кейинги босқичга ўтган жараён иштирокчиларига етказилади.
Аризалар ва мажбурий таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак: s.erkinov@uz-assets.uz, dkalazhanov@kpmg.kz, a.mullajonov@uz-assets.uz, annakireeva@kpmg.ru, ssandykbayeva@kpmg.kz.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва Шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади.
Сотувчи ғолибни Қимматли қоғозлар тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси қонунларига мувофиқ Битимни тузишга таклиф қилади.

Announcement on the sale of 53,94 % shares in the chartered capital of JSC “Urgench sharob”
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Company” JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 53,94% shares in the chartered capital of JSC “Urganch sharob” (hereinafter referred to as Urganch sharob or the Company) through a competitive sale process (hereinafter – the Deal or Transaction).
• Urganch Sharob is located in the historical city of Urgench - the administrative center of the Khorezm region.
• Total land area of the enterprise is 6,58 ha, including two wine facilities “Parkent” and “Chalish”. Also, the company has agricultural vineyards on 149.3 ha of land for the production of high-quality wines.
• Production portfolio of the plant includes 52 types of vodka, 14 types of ready-made wineand two types of cognac. The total production volume in 2020 was 274 thousand dal.
• The Company receives about 35% of raw materials in its own production, the rest is purchased from third parties
• Particularly popular are the semi-sweet wine "Qora-Ko'z" (Dark eyes), which received a gold medal at the International Competition "The Art of Winemaking 2018" in Tashkent and cognac "Corona", awarded the title of "Best Product 2018" at the International Competition "Wine Art 2018" in Moscow.
More information about the Company can be found on the official website: https://urganchsharob.uz/
Participants will be invited to express their interest in the form of a letter (hereinafter referred to as the "Expression of Interest" or EOI) prepared in English, Russian or Uzbek (at the discretion of the applicant, whereby the letter in Russian or Uzbek must be accompanied by a letter in English) no later than 6:00 p.m. Tashkent time on November 6, 2021, along with supporting documents demonstrating:
• the ability to finance the Transaction, as well as the operating activities of the Company, at the expense of own and/or borrowed funds;
• absence of criminal proceedings and investigations with respect to the founders and beneficiaries, as well as the name of the buyer's officials in the international lists of false businessmen and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan;
• compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On Combating the Legalization of Proceeds of Crime, the Financing of Terrorism and the Financing of Proliferation of Weapons of Mass Destruction".
Submission of Expressions of interests and the documents listed above enables the Participants to examine in detail the Company's data prepared by KPMG through access to the virtual data room (VDR), after signing the Non-disclosure Agreement (NDA). The deadline for submission of binding proposals shall be communicated by the Consultant to the participants of the process, who have passed the next stage.
The EOI and BOs must be sent to the following email addresses: s.erkinov@uz-assets.uz, dkalazhanov@kpmg.kz, a.mullajonov@uz-assets.uz, annakireeva@kpmg.ru, ssandykbayeva@kpmg.kz.
Based on the proposals received, UzAssets, within two weeks, will determine the list of investors admitted to the Negotiations, who will be notified of the selection results personally.
The Bidder, who offered the best combination of price offer and the agreed terms of the SPA during the negotiations, will be declared the winner.
The Seller will invite the winner to conclude the Transaction in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan on securities.