“Урганч шароб” АЖ устав капиталидаги 53,94 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Урганч шароб” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Урганч шароб) устав капиталидаги 53,94 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали Урганч шаробни хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
• “Урганч шароб” акциядорлик жамияти Хоразм вилоятининг маъмурий маркази – Урганч шаҳрида жойлашган.
• Корхонанинг умумий ер майдони 6,58 гектарни ташкил этади, “Паркент” ва “Чалиш” вино пунктларини ўз ичига олади. Шунингдек, юқори сифатли вино ишлаб чиқариш учун 149,3 гектар узумзорга эга.
• Жамият томонидан 52 турдаги тайёр ароқ, 14 турдаги тайёр вино ва икки турдаги коняк маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. 2020-йилда ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажми 274 минг дал ташкил этган.
• Компания хом ашёнинг қарийб 35% ни ўз ишлаб чиқаришидан олади, қолган қисми етказиб берувчилардан сотиб олинади.
• Тошкент шаҳрида ўтказилган “Виночилик санъати 2018” халқаро кўрик танловининг олтин медалини олган “Қора-Кўз” маркали ярим ширин вино маҳсулоти ва 2019-йили Москва шаҳрида ўтказилган “Энг яхши маҳсулот 2019” халқаро кўрик танловида “олтин” медалга сазовор бўлган “Корона” коняги алоҳида ном қозонган.
Компания ҳақида кўпроқ маълумотларни жамиятнинг қуйидаги веб-сайтидан олишингиз мумкин: https://urganchsharob.uz/
Иштирокчиларга ўзбек, рус, ёки инглиз тилларидаги хат шаклида ўз қизиқишини билдириши (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) ва 2021 йил 6-ноябр куни Тошкент вақти билан соат 18: 00 гача қуйидаги тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинган ҳолда юбориш сўралади:
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиниши.
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда - ОЭБ)ни имзолаганидан сўнг, виртуал маълумотлар хонасига кириш ҳамда KPMG томонидан тайёрланган маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради. Бунда мажбурий таклифларни топширишнинг охирги муддати маслаҳатчи томонидан кейинги босқичга ўтган жараён иштирокчиларига етказилади.
Аризалар ва мажбурий таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак: s.erkinov@uz-assets.uz, dkalazhanov@kpmg.kz, a.mullajonov@uz-assets.uz, annakireeva@kpmg.ru, ssandykbayeva@kpmg.kz.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва Шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади.
Сотувчи ғолибни Қимматли қоғозлар тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси қонунларига мувофиқ Битимни тузишга таклиф қилади.

Объявление о продаже 53,94 % пакета акций АО «Урганч шароб»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП–6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «Урганч шароб» (далее –Урганч шароб или Компания) в размере 53,94,%, путем конкурентного процесса продажи (далее – Сделка или Продажа).
В рамках предпродажной подготовки, по итогам отбора наилучших предложений, полученных от международно-признанных консалтинговых компаний, в качестве консультанта по приватизации «Урганч шароб» была выбрана компания KPMG (далее – Консультант).
• АО «Урганч шароб» расположено в историческом городе Ургенч – административном центре Хорезмской области.
• Общая земельная площадь предприятия составляет 6,58 гектар, включая 2 винпунктов - «Паркент» и «Чалиш». Также, Компания располагает промышленными виноградниками на 149,3 га земли для производства высококачественных вин.
• Производственный портфель завода включает 52 вида водки, 14 видов готового вина и два вида коньяка. Общий объем производства в 2020 году составил 274 тыс. дал.
• Около 35% сырья Компания получает на собственном производстве, остальная часть закупается у третьих сторон.
• Особенной популярностью пользуются полу-сладкое вино «Qora-Ko’z», получившее золотую медаль Международного конкурса «Искусство виноделия 2018» в Ташкенте и коньяк «Корона», удостоенный званием «Лучший продукт 2018» международного конкурса «Wine Art 2018» в Москве.
Дополнительную информацию о Компании и можно получить на сайте: https://urganchsharob.uz/
Процесс продажи организован как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее – Участники).
Участникам будет предложено выразить заинтересованность в форме письма (далее — Заявка), подготовленного на узбекском, английском, или русском языках (на усмотрение заявителя) не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 6 ноября 2021 года, с приложением подтверждающих документов по:
• возможности профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
• отсутствию уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лже-предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
• соблюдению Закона РУз № 660-II (в редакции 15 января 2019 года) «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения».
Предоставление Заявок и перечисленных документов дает Претенденту возможность детального изучения данных о Компании, подготовленных KPMG, через доступ к виртуальной комнате данных, после подписания ими Соглашения о Конфиденциальности. При этом, срок подачи обязывающих предложений сообщается Консультантом участникам процесса, прошедшим следующему этапу.
Заявки и обязывающие предложения необходимо отправить на электронные адреса: s.erkinov@uz-assets.uz, dkalazhanov@kpmg.kz, annakireeva@kpmg.ru, ssandykbayeva@kpmg.kz.
На основе полученных предложений, UzAssets, в двухнедельный срок определит список инвесторов, допущенных к Переговорам, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с законодательством Республики Узбекистан о ценных бумагах.