“Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) “Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖ устав капиталларидаги 100 фоиз улушларини (кейинги ўринларда – Активлар) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультантнинг асосий вазифаси активларнинг хусусийлаштириш усули ва шакли бўйича тавсия бериш ҳисобланади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 27 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик — консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активларда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Буюртмачига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровномани эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар ўтказиш орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага  таяна олмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖ устав капиталларидаги 100 фоиз улушлари (кейинги ўринларда – Битим) оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Савдо жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда ­- Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
Консультант тавсиясига кўра активлар аукцион ёки танлов савдолари орқали хусусийлаштирилганда савдонинг муваффақияти учун тўлов (“success fee”) тўланмайди.
Ўзбекистон Республикасининг “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонунининг 20-моддасига мувофиқ:
• жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда жамият иштирокчилари учинчи шахслар олдида имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланиши;
• агар жамиятнинг бошқа иштирокчилари жамиятнинг иштирокчиси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда ўзининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланмаган бўлса, жамият мазкур улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда имтиёзли ҳуқуққа эга бўлиши қайд этилган.
Агар жамиятнинг иштирокчилари ёки жамият улушни сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, консультант хизматлари юридик жиҳатдан ҳамкорлик қилиш, шу жумладан олди-сотди шартномаси лойиҳасини тайёрлаш билан чекланади.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
Uz-Koram KompaniМЧЖ - 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолияти автомобиллар учун олд ва орқа бампер ишлаб чиқаришдан иборат. Жамиятнинг ишлаб чиқариш ҳажми йилига 230 мингдан ортиқ маҳсулотларни ташкил этади.
• Устав фонди: 10,3 млрд сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://uzkoram.uz
• СТИР: 200 908 912
АвтоойнаМЧЖ - 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, аосий фаолияти ҳар қандай марка моделдаги автомобиллар учун автоойна ишлаб чиқаришдан иборат. Жамият томонидан 150 дан ортиқ турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилиб, ишлаб чиқариш ҳажми йилига 420 мингдан ортиқ маҳсулотларни ташкил этади. Бунда дунёга машхур компаниялар– Bystronic Glass (Швецария), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Италия), Glassrobots, Pilkington (Финландия) ва Vetrotool (Испания) компанияларининг замонавий технологияларидан фойдаланилади.
• Устав фонди: 35,1 млрд сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://avtooyna.uz
• СТИР: 202 678 977
а) Активларни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
I. Автомобиллар учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
II. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Привлекаются профессиональные консалтинговые компании для приватизации ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации посредством открытых торгов 100% долей в уставных капиталах ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна” (далее – Активы).
Основная задача консультанта – дать рекомендации по способу и форме приватизации активов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfPдо 18:00 (Ташкентское время) 27 июня 2024 года.
Самандаров Талат Юлдашевич – Заместитель начальника управления подготовки и приватизации государственных активов;
Дополнительно сообщается, что работа над Сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях путем создания в Активе дополнительной проектной группы.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для приватизации ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна”
В соответствии с программами приватизации, 100% доли в уставных капиталах ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна” (далее - Сделка) выставляются на публичные торги.
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики Активов. Для принятия правильного решения Заказчика, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
Вознаграждение за успех (“success fee”) не выплачивается, когда активы приватизируются на аукционе или конкурсных торгах по рекомендации консультанта.
Согласно статье 20 Закона Республики Узбекистан «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью»:
• при покупке доли (части доли), продаваемой любым из участников общества, участники общества пользуются преимущественным правом перед третьими лицами;
• если другие участники общества не воспользовались своим преимущественным правом покупки доли (части доли), продаваемой участником общества, отмечается, что общество имеет преимущественное право покупки этой доли (части доли).
Если участники общества или общество воспользуются своим преимущественным правом приобретения доли, услуги консультанта ограничиваются юридическим сотрудничеством, включая подготовку проекта договора купли-продажи.
Краткая информация об Aктивах
ООО «Uz-Koram Kompani» создано в 1998 году, основным видом деятельности является производство передних и задних бамперов для автомобилей. Объем производства Общества составляет более 230 тыс. штук в год.
• Уставный капитал: 10,3 млрд сумов;
• Официальный сайт общества: https://uzkoram.uz
• ИНН: 200908912.
ООО «Автоойна» создано в 1998 году, основным видом деятельности является производство автомобильных стекол для автомобилей любой марки и модели. Предприятием производится более 150 видов продукции, а объем производства составляет более 420 тысяч штук в год. Здесь используются современные технологии всемирно известных компаний как Bystronic Glass (Швейцария), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Италия), Glassrobots, Pilkington (Финляндия) и Vetrotool (Испания).
• Уставный капитал: 35,1 млрд сумов;
• Официальный сайт общества: https://avtooyna.uz.
• ИНН: 202678977
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Активов. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (10 баллов);
г) Предложение по организации работ по выполнению Сделки с точки зрения управления проектом. Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц и информация о них: опыт работы, стаж работы, общий опыт заключения сделок и конкретный опыт проведения транзакций (20 баллов);
I. Анализ рынка производства комплектующих для автомобилей:
• анализ опыта приватизации в этой сфере в других (в том числе соседних) странах, основные причины неудач приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;