Ўзбекистон Республикасидаги амалга оширилаётган хусусийлаштириш жараёнлари Швейцария-Осиё савдо палатаси учун тақдимот қилинди
Жорий йил 28 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари А. Миралиев Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўттган ЖСТга аъзо бўлиш бўйича Ишчи гуруҳининг 8-йиғилишида иштирок этди, ҳамда унинг бошчилигидаги Давактив вакилларидан иборат делегация аъзолари Швейцария-Осиё савдо палатаси директори бошчилигидаги делегация билан Цюрих шаҳрида учрашувлар ўтказди.
Маълумот учун: Швейцария-Осиё савдо палатаси (SACC) 2005 йилда ташкил топган ҳамда Швейцария ва Осиё ўртасидаги бизнес ва савдо алоқаларини ривожлантиришга қаратилган компания ҳисобланади. Бугунги кунда компания Осия минтақасидаги 18 дан ортиқ давлатлар билан савдо алоқаларини ўрнатган.
Учрашув давомида А. Миралиев Ўзбекистон иқтисодиётида хусусий секторни улушини ошириш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусийлаштириш жараёнлари ва ундаги имкониятлар бўйича батафсил тақдимот ўтказди.
Швейцария бизнес вакилларини малакатимиз иқтисодиётига инвестиция киритишларига чорлаб, хусусийлаштириш доирасида сотилиши белгиланган йирик давлат иштирокидаги корхоналар бўйича батафсил маълумотлар бериб ўтди.
Ўз навбатида, Швейцария-Осиё савдо палатаси директори Урс Люстенбергер Швейцария бизнес соҳа вакилларини ушбу имкониятлар билан таништириш ва қўшимча равишда аниқ соҳалар бўйича ҳамкорликни янада кенгайтириш таклифини илгари сурди.

Проведена презентация для Швейцарско-Азиатской торговой палаты о текущих приватизационных процессах в Республике Узбекистан
28 мая текущего года заместитель директора Агентства по управлению государственными активами А.Миралиев принял участие в 8-м заседании Рабочей группы по вступлению в ВТО, прошедшей в Женеве, Швейцария, также члены делегации, состоящей из представителей Агентства госактивов встретились с делегацией, возглавляемой директором Швейцарско-Азиатской торговой палаты.
Для информации: Швейцарско-Азиатская торговая палата (SACC) была основана в 2005 году и направлена ​​на развитие деловых и торговых отношений между Швейцарией и Азией. Сегодня компания установила торговые отношения более чем с 18 странами азиатского региона.
Во время встречи А.Миралиев выступил с подробной презентацией о реформах по увеличению доли частного сектора в экономике Узбекистана, процессах приватизации и его возможностях.
Представители швейцарского бизнеса были приглашены инвестировать в экономику нашей страны и была предоставлена подробная информация о крупных предприятиях с государственным участием, подлежащих продаже в рамках приватизации.
В свою очередь, директор Швейцарско-Азиатской торговой палаты Урс Люстенбергер предложил познакомить представителей швейцарского бизнеса с этими возможностями и еще больше расширить сотрудничество в конкретных областях.