“Invest Group Centre” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушининг очиқ савдо жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги “Invest Group Centre” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив) профессионал консультант жалб қилган ҳолда очиқ савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
“Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида танлаб олинди.
“Invest Group Centre” МЧЖ - 2008 йилда ташкил этилган бўлиб, турли хил спорт турларини шуғулланиш учун мўлжалланган спорт иншоотларини бошқариш фаолияти билан шуғулланади.
• Устав фонди: 4,11 млрд сўм;
• Жамият Тошкент шаҳри, Мирзо-Улуғбек тумани, Оққўрғон кўчаси 16-уй манзилида жойлашган.
• Спорт-соғломлаштириш мажмуаси, очиқ ва ёпиқ турдаги сузиш ҳавзалари, спорт машғулотлари ўтказиш учун спорт заллари, футбол майдонлари, сунъий қопламали мини футбол майдони ҳамда тенис кортини бошқариш билан шуғулланади.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади, жумладан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари.
Активни сотиб олишга ва унинг кейинги фаолиятига қўйиладиган шартлар:
1. Актив ва унинг балансидаги спорт-соғломлаштириш мажмуасининг фаолият турини камида 10 (ўнйил муддат сақлаб қолиш;
2. Актив балансидаги спорт-соғломлаштириш мажмуаси ҳудудида спорт-соғломлаштириш фаолиятига тўғри келмайдиган бино-иншоотларнинг қурилишига йўл қўймаслик (таъмирлаш ишларидан ташқари), объект ҳудудида ҳар қандай таъмирлаш-тиклаш ишларини қатъиян шаҳарсозлик кенгашининг рухсати билан амалга ошириш.
Сотув жараёнининг Сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан Актив бўйича сотиб олиш юзасидан қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор жисмоний шахс бўлганда: паспорт/ID карта нусҳаси, Активни сотиб олиш учун молиявий имконияти тўғрисидаги маълумотлар;
2. Талабгор юридик шахс бўлганда:
• корхона/фирма тўғрисида маълумотлар, шу жумладан таъсис ҳужжатлари (устав)ва фаолият гувоҳномаси нусҳаси, СТИР маълумоти;
• таъсисчиси/иштирокчиси, акциядори бир нафардан кўп бўлган ҳолларда 5 фоиздан ортиқ улуши мавжуд таъсисчи/иштирокчи/акциядорининг улушини кўрсатган ҳолда уларнинг ҳар бири ҳамда якуний бенефициари тўғрисида маълумот;
• охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи нусҳаси (ташкил топганига 3 йилдан кам бўлган ҳолларда, ташкил топган даврдан бошлаб фаолияти давридаги молиявий ҳисоботи нусҳаси).
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 1 ноябрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар munir.yakubov@piamg.uz электрон почта манзилига юборишлари лозим.
• Активни сотиб олиш учун молиявий ресурсларининг етарлилиги;
• давлат иштирокидаги корхона бўлмаслиги (устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори 50 фоиздан ортиқ бўлган хўжалик жамияти ёхуд устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори хўжалик жамиятининг бошқа ҳар бир акциядори (иштирокчиси) улушига нисбатан кўп бўлган хўжалик жамияти, шунингдек давлат унитар корхонаси);
• хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
• Мунир Якубов, “Portfolio Investments” компанияси директори: munir.yakubov@piamg.uz, tel. +998(90) 901-65-59.
• Шохрух Охунов, Давактив агентлиги департамент бошлиғи: tender@davaktiv.uz, тел. +998(71) 259-20-23.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) босқичига ўтган талабгорлар билан мажбуриятга эга бўлган таклифларни тақдим этишларидан аввал таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида амалга оширилиши белгиланади.
Сотиш жараёнининг барча босқичларининг натижалари бўйича Давактив агентлигининг расмий саҳифаларида ахборот бериб борилади ва Консультант томонидан жараёнда иштирок этган талабгорларнинг ҳар бирига тегишли жараён хати (Process Letter) орқали индивидуал равишда хабардор қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Portfolio investment”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Portfolio investment” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Portfolio investment” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iii) аниқ бир сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(iv) ва/ёки исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Савдога тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни олиб бориш/тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Объявление о начале открытого процесса продажи государственной доли в уставном капитале ООО «Invest Group Centre»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов объявляет о начале открытого процесса продаж 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Invest Group Centre» (далее – Актив) посредством привлечения профессионального консультанта.
Компания «Portfolio Investments» (далее – Консультант) была отобрана Агентством госактивов в качестве консультанта по приватизации для осуществления процесса приватизации на основе передового международного опыта.
ООО «Invest Group Centre» - основан в 2008 году и основной деятельностью Общества является управление спортивными объектами, предназначенными для занятий различными видами спорта.
• Уставный капитал: 4,11 млрд сумов;
• Общество расположенно по адресу г. Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Аккурган, 16.
• Управляет спортивно-оздоровительным комплексом, открытым и закрытым бассейном, залом для спортивных тренировок, футбольным полем, полем для мини-футбола с искусственным покрытием и теннисным кортом.
Процесс продажи будет осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и сбора Обязывающих предложений (BO).
Условия для приобретения актива и его дальнейшей деятельности:
1. Сохранять вид деятельности спортивно-оздоровительного комплекса находящихся на балансе Актива не менее 10 (десять) лет.
О реализации этапа Выражения заинтересованности (Express of interest) процесса продаж:
1. Информация о заявителе, для физического лица: копия паспорта/ID-карты, а также данные, подтверждающие финансовую возможность приобретения актива.
2. Информация о заявителе, для юридического лица:
• сведения о предприятии/компании, включая копию учредительных документов (устава) и свидетельства о регистрации, а также данные ИНН;
• Информация об акционерах/участниках, а также о конечных бенефициарах с указанием доли учредителя/участника/акционера, владеющего более чем 5% акций, в случаях, когда учредителей, участников или акционеров более одного;
• Финансовая отчетность за последние 3 года (в случае если предприятие создано менее 3 лет, то финансовая отчетность за период его деятельности).
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 1 ноября 2024 года и отправлена на адрес электронной почты munir.yakubov@piamg.uz.
В рамках данного этапа продаж консультантом проводится рассылка инвестиционных тизеров для привлечения потенциальных инвесторов.
• не должна быть предприятия с государственным участием (хозяйственное общество с государственной долей в уставном фонде (уставном капитале) в размере более 50 процентов либо хозяйственное общество с размером государственной доли в уставном фонде (уставном капитале) больше по отношению к доле каждого другого акционера (участника) хозяйственного общества, а также государственное унитарное предприятие);
• соблюдение требования Закона Республики Узбекистан №660-II (в редакции 15 января 2019 года) «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
• ни Претендент, а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных финансовых институтов (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых стороны. Также, ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
• Мунир Якубов, директор компании “Portfolio Investments”:munir.yakubov@piamg.uz, тел.: +998(90) 901-65-59.
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: tender@davaktiv.uz,тел. +998(71) 259-20-23.
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), устанавливаются обязательства по внесению не менее 1% от суммы предлагаемой обязывающей цены предложения в качестве гарантийного платежа (заклад).
Результаты каждого этапа процесса продаж официально публикуются на сайте Агентство госактивов, а также Консультант направляет официальное индивидуальное уведомление каждому участвующему кандидату с помощью процедурных писем (Process letter).