Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 30 ноябрдаги ПҚ–381­-сон қарорининг 1-бандига асосан 2024 йил 1 июлдан бошлаб тўлов тизими операторлари фақат акциядорлик жамияти шаклида ташкил этилиши белгиланган.
Қарор ижросини таъминлаш мақсадида “Миллий банклараро процессинг маркази” масъулияти чекланган жамиятини акциядорлик жамияти шаклида қайта ташкил этиш тўғрисида Давактив агентлигининг тегишли буйруғи қабул қилинди ва жамиятнинг янги таҳрирдаги устави 2024 йил 13 май куни Давлат хизматлари марказидан давлат рўйхатидан ўтказилди.
Ҳозирда “Миллий банклараро процессинг маркази” акциядорлик жамиятининг акцияларини бирламчи чиқариш бўйича тегишли ишлар амалга оширилмоқда.

In accordance with clause 1 of the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No.PD-381 dated 30 November 2023, from 1 July 2024 the requirement to establish and maintain operators of payment systems and payment organizations exclusively in the form of a joint stock company has been established.
In order to ensure the implementation of this Decree, the relevant order of the State Assets Management Agency on the reorganization of the Limited Liability Company "National Interbank Processing Center" in the form of a joint stock company was adopted, as well as the state registration of the Charter of the company in a new version was carried out on May 13, 2024 at the Center for State Services.
At present, the relevant work on the initial issue of shares of Joint-Stock Company "National Interbank Processing Center" is being conducted.