Бир қатор лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) қуйидаги лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарнинг устав капиталидаги давлат улушларини (кейинги ўринларда – Активлар) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант Активларнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда соҳадаги институционал инвесторларни Активларни сотиб олишга бўлган қизиқишларини ўрганиш асосида хусусийлаштириш усули ва шартларини ишлаб чиқишлари лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 21 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар tender@davaktiv.uz электрон почтасига тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи (консорциум) тақдим этилса, жалб қилинган шерик – консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активларда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давактив агентлиги бошқарма бошлиғи
Лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги ПҚ-162-сон қарорига мувофиқ, лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарнинг давлат акциялар пакети ва улушларини (кейинги ўринларда – Битим) хусусийлаштирилиши (кейинги ўринларда – Битим) белгиланган:
Корхона номи
Хусусийлаштирилиши белгиланган акциялар пакети/улуш (фоизда)
“Ўзоғирсаноатлойиҳа” АЖ
81,7
“Тошуйжойлити” АЖ
61,6
“Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ*
94,9
“Uzinjiniring” республика лойиҳа институти” МЧЖ
Сотиш жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни (ҳар бир корхона алоҳида) мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
“Ўзоғирсаноатлойиҳа” АЖ — саноат объектларини қуриш, реконструкция қилиш, модернизация қилиш ва капитал таъмирлаш учун лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш билан шуғулланади. Фарғона ва Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи, Чирчиқ трансформатор заводи каби йирик саноат корхоналарини лойиҳалаш ишларини амалга оширган.
• Устав фонди: 18 млрд сўм;
• Институтнинг расмий веб саҳифаси: https://proekt.uz
• СТИР – 200523238.
“Тошуйжойлити” АЖ — Институт қурилишда меъёрий ҳужжатларни ишлаб чиқиш, фуқаролик иншоотларининг сейсмик чидамлилиги, фуқаролик иншоотларининг намунавий лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича етакчи ташкилот ҳисобланади.
• Устав фонди: 893,9 млн сўм;
• Институтнинг расмий веб саҳифаси: https://toshuyjoyliti.uz
• СТИР – 207091384.
“Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ — Қишлоқ учун мўлжалланган боғдорчилик ва мева-сабзавот маҳсулотларини, чорвачилик ва асаларичилик маҳсулотларини қайта ишлаш корхоналарини, фермер хўжаликлари инфратузилмасини, уй-жой ва ижтимоий-маиший соҳа объектларини лойиҳалаш, шунингдек инвестиция лойиҳаларининг ТИА ва ТИИни ишлаб чиқиш. Тегирмончилик саноати объектларининг лойиҳа, технологик ва конструкторлик ҳужжатларини ишлаб чиқиш асосий фаолияти ҳисобланади.
• Устав фонди: 182,7 млн сўм;
• СТИР - 207084147.
“Uzinjiniring” Respublika loyiha instituti” МЧЖ — барча тоифаларидаги ишлаб чиқариш, фуқаролик ва инфратузилма объектларини қуриш, реконструкция қилиш, модернизация қилиш ва капитал таъмирлаш учун лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш билан шуғулланади.
• Устав фонди: 4,7 млрд сўм;
• Институтнинг расмий веб саҳифаси: https://uzeng.uz
• СТИР – 206713598
а) Активларни хусусийлаштириш шартлари ва жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
в) Шу тоифадаги Активларлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар хорижий шу жумладан МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжуд эмаслиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
I. Лойиҳалаш ва қидирув соҳасидаги инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш ва бошқа тегишли хизматлар бозорини таҳлил қилиш:
• соҳадаги институтционал инвесторларнинг Активларни сотиб олишга бўлган қизиқишини ўрганиш асосида сотиш шакли, усули ва шартларини ишлаб чиқиш;
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги Активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида Активларнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
II. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) Активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Ўзбекистон Республикаси лойиҳа ишларини амалга ошириш фаолиятини лицензия ва рухсат бериш тусига эга ҳужжатларни бериш шартларини таҳлили;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence) (ҳар бири бўйича алоҳида);
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “в” ва “г” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, “б” бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.
(3) Агар жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан улушни сотиб олишда имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланилган ҳолларда, жалб этилган консультантга қўшимча келишув имзолаш орқали фақатгина юридик кўмак учун тўловлар амалга оширилади.

Professional consulting companies are attracted to privatize some enterprises operating in project engineering field
In accordance with the relevant privatisation programmes, the State Assets Management Agency (hereinafter UzSAMA/ Client) announces a tender for the engagement of a professional consulting company (hereinafter Consultant)  to organise the privatisation of state stakes (hereinafter Assets) in the authorised capital of the following companies operating in the field of project planning through open sales.
The Consultant should develop the method and terms of privatisation based on the study of institutional investors' interest in the field of acquisition of Assets, taking into account network and individual characteristics of the Assets.
All interested applicants are invited to submit their proposals to email tender@davaktiv.uz in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, not later than 18:00 (Tashkent time) on 21 June 2024.
In the case of a joint commercial proposal (consortium), a principal consultant must be identified who is responsible for coordinating the work of the involved consultant partner and assumes responsibility.
It is reported that work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, where necessary, by establishing an additional project team in the Assets.
Request for Proposals (RfP) to engage a consultant for the privatisation of enterprises engaged in project planning activities
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan №DP-162 from 19 April 2024 it is established to carry out privatisation (hereinafter - Agreement) of the package of state shares and stakes of enterprises engaged in project planning activities:
Company name
Privatised block of shares (stakes) (percentage)
“Ozogirsanoatloyiha” JSC
81,7
61,6
“Ozagrosanoatloyiha” LLC*
94,9
“Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” LLC
Sales processes should be organised on the basis of the best foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual characteristics of the Assets. To ensure that the customer makes the right decision, the Assets (each company separately) will be evaluated independently.
This Request for Proposals (hereinafter - Request) describes the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as the scope of work required to support the Transaction in the annex to this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or make joint proposals to provide a full range of services.
Summary of Assets
Uzogirsanoatloiha JSC is engaged in the development of conceptual and design documentation for the construction, reconstruction, modernisation and overhaul of industrial facilities. It has designed large industrial enterprises such as Fergana and Bukhara oil refineries, Chirchik transformer plant.
• Authorised capital: 18 billion soums;
• Official web page of the Institute: https://proekt.uz
• STIR - 200523238.
Toshuyjoylity JSC - the institute is a leading organisation for development of normative documentation in construction, earthquake resistance of civil structures, development of standard projects of civil structures.
• Authorised capital: 893.9 million soums;
• Official web page of the Institute: https://toshuyjoyliti.uz
• STIR - 207091384.
Uzagrosanoatloikha LLC - design of horticulture and fruit and vegetable production enterprises, enterprises for processing of livestock and bee products, farm infrastructure, housing and social facilities, as well as development of TIA and TII of investment projects. The main activity is the development of design, technological and design documentation of mill production facilities.
• Authorised capital: 182.7 million soums;
• STIR - 207084147.
Republican project Institute Uzengineering LLC is engaged in development of sketch and design documentation for construction, reconstruction, modernisation and overhaul of industrial, civil and infrastructure facilities of all categories.
• Authorised fund: 4,7 billion soums;
• Official web page of the Institute: https://uzeng.uz
• STIR - 206713598
Expected structure of Consultants' proposals and requirements for them
The Consultant's proposal (individual applicant or Consortium) must be prepared in Russian/English and contain information on the following:
a) The Consultant’s vision for organizing the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Assets. An opinion on the duration of the process, if the Consultant’s recommendations and proposals receive an adequate response within a reasonably required time (10 points);
Scope of work of a consultant in the privatization process
I. Analysis of the development market and conducting design and survey work, investor interest in the industry and other related services:
• analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the industry;
• development of the form, method and conditions of sale based on a study of the interest of institutional investors in the acquisition of an asset;
• analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of Assets, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry;
• Based on the analysis, an action plan will be developed necessary for the successful organization of Asset privatization processes.
II. Consultations on pre-sale preparation of Assets:
• providing proposals for increasing the investment attractiveness of the Assets, improving the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable peer companies;
• conducting analysis on the provision of licenses and permits in the Republic of Uzbekistan for carrying out design and survey work;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) Asset;
• preparing recommendations on the optimal marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and distributing information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including investment video, handouts, etc.;
• providing recommendations on building relationships with the public and answering their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing guidance on value ranges;
• identification of key factors, key indicators and assumptions affecting the valuation, including from the investor’s point of view;
III. Transaction support:
• taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing a virtual data room (VDR);
• Coordination with potential bidders, including answering questions from potential buyers;
• support of the sales process with the preparation of all necessary documentation, including a draft purchase and sale agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian);
(1) If an application is submitted by a consortium, please provide a consortium agreement, as well as indicate the main consultant (usually called the leader of the consortium) coordinating. In this case, the total cost of services must be indicated.
(2) If consultants' proposals are scored less than 30 points on points "a", "c" and "d" of the section "Expected structure of consultants' proposals and requirements for them", then the proposals are not subject to evaluation in accordance with paragraph "b".
(3) If one of the company participants uses the pre-emptive right to purchase a share, in this case the consultant will be paid for legal support services by signing an additional agreement.