Давлат мулкини ижарага бериш соҳасидаги қонунчиликни бузганлик учун жавобгарлик кучайтирилди
Мисол учун, 2022 йилда 595 та (38,2 минг кв.м.) ва 2023 йилда 581 та (129,8 минг кв.м.) ҳолатда давлат мулкини ижарага бериш тартиби бузилганлиги учун балансда сақловчилардан ижара тўлови давлат мулкидан фойдаланилган даврда унинг икки баравари миқдорида (1,8 млрд сўм) ундирилган.
Шунга кўра, давлат мулкини ижарага бериш тартибини бузиш ҳолатларининг олдини олиш ва бу борада жавобгарликни кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан жорий йил 19 июнь куни имзоланган Қонун (ЎРҚ-933-сон) билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга қўшимчалар киритилди.
Эндиликда, давлат мулкини белгиланган тартибда ижара шартномасини тузмасдан ижарага бериш, ижарага олинган давлат мулкини қабул қилиб олишда, ижара муносабатларининг объекти ҳудудига киришда ва ундан фойдаланишда ижарага олувчига асоссиз равишда тўсқинлик қилиш ёки ижарага берилаётган давлат мулкининг параметрлари ва сонини ижара шартномасида нотўғри кўрсатган ҳолда давлат мулкини ижарага бериш:
• мансабдор шахсларга БҲМнинг бараваридан 10 бараваригача (1 млн 700 минг сўмдан 3 млн 400 минг сўмгача) миқдорда;
• худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган тақдирда, мансабдор шахсларга БҲМнинг 10 бараваридан 15 бараваригача (3 млн 400 минг сўмдан 5 млн 100 минг сўмгача) миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Мазкур Қонуннинг қабул қилиниши давлат мулкини ижарага беришда йўл қўйилаётган қонун бузилиши ҳолатларининг олдини олиш ва ҳуқуқбузарлик содир этган шахсларга нисбатан жазонинг муқаррарлигини таъминлаш имконини беради.

Усилена ответственность за нарушение законодательства в сфере аренды государственного имущества
На территориях республики систематически происходят нарушения порядка сдачи в аренду государственного имущества.
К примеру, в 595 (38,2 тыс. кв.м) случаях в 2022 году и в 581 (129,8 тыс. кв.м) случае в 2023 году из-за нарушения порядка сдачи в аренду государственного имущества, с балансодержателей была взыскана арендная плата в размере (1,8 млрд сум)двукратно превышающем сумму за период использования государственного имущества.
Исходя из этого, в целях предотвращения нарушений законодательства в сфере аренды государственного имущества и усиления ответственности, подписанным Президентом Республики Узбекистан 19 июня текущего года Законом (ЗРУ-933), внесены дополнения в Кодекс об административной ответственности.
Ныне, сдача в аренду государственного имущества без заключения договора аренды в установленном порядке, необоснованное препятствование арендатору при приеме в аренду государственного имущества, въезде на территорию объекта арендных отношений и его использовании, либо предоставление в аренду государственного имущества с неверным указанием в договоре аренды параметров и количества сдаваемого в аренду государственного имущества, влечет за собой:
• наложение штрафа на должностных лиц в размере от 5 до 10 базовых расчетных величин (от 1 млн. 700 тыс. до 3 млн. 400 тыс. сум.);
• в случае повторного совершения аналогичного правонарушения в течение одного года после применения меры административного взыскания, наложение штрафа на должностных лиц в размере от 10 до 15 базовых расчетных величин (от 3 млн. 400 тыс. до 5 млн. 100 тыс. сум).
Принятие данного Закона позволяет предотвратить нарушения законодательства при сдаче в аренду государственного имущества и обеспечить неотвратимость наказания правонарушителям.