Давактив агентлиги томонидан Бўстонлиқ туманидаги хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, ер участкалари ва хусусийлаштирилган объектларга пресс-тур ўтказилди
Жорий йил 28 август куни Давактив агентлиги томонидан "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖ билан ҳамкорликда Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги "Чорвоқ" туристик рекреацион зонаси ҳудудида жойлашган "Угам" туристик мажмуаси, "Ҳумсон санаторияси" дам олиш маскани, "Чорвоқ оромгоҳи" ("Пирамидалар") дам олиш маскани ҳамда Чорвоқ ТРЗ ҳудудида жойлашган 45 та ер участкаларига оммавий ахборот воситалари ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари иштирокида пресс-тур ташкил қилинди.
Пресс-тур давомида ОАВ вакиллари биринчи навбатда "Угам" туристик мажмуасига ташриф буюрди. Мазкур мажмуа Ўзбекистондаги уникал лойиҳа бўлиб, у ерда 18 та блокда кўп қаватли бинолар барпо этилмоқда. Шунингдек, 830 та бир, икки ва уч хонали апартаментлар, 100 ўринли болалар боғчаси, 400 ўринли ресторан, 100 ўринли фитнес ва спа мажмуаси, 500 та автомобилга мўлжалланган автотураргоҳ ва бошқа қулайликларга эга туристик мажмуа қурилмоқда.
Апартаментлар қурилиш жараёнида бўлгани боис, "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали инвестицион шартнома тузиш ҳуқуқи сотувга қўйилади. Мажмуадан муддатли тўлов эвазига апартаментларни харид қилиб, харидор ўзи дам олиши ёки уни ижарага берган ҳолда фойда олиши мумкин. Туристик мажмуада апартаментлар тайёр таъмирланган ҳолда сотилади. Апартаментларни бошқарув компанияси орқали ижарага бериш имконияти мавжуд. Мажмуадаги электр токи янги қурилаётган ГЭС орқали таъминланади ва иситиш тизими автоном шаклда суюлтирилган газ тизимида ишлайди.
Давактив агентлиги томонидан оммавий савдоларга қўйилиши режалаштирилган "Ҳумсон санаторияси" дам олиш масканига ҳам ташриф буюрилди. Санаториянинг умумий майдони 14,93 га бўлиб, бино-иншоотлар майдони 14 971,1 кв.м., мавжуд хоналар сони эса 253 та. Ҳозирги вақтда Ҳумсон дам олиш масканининг хусусийлаштириш жараёнларига консультант жалб қилиш чоралари кўрилмоқда.
Шу билан бирга, ОАВ вакиллари "Чорвоқ" сув омбори яқинида жойлашган 45 та ер участкаларига ташриф буюриб, ижара ҳуқуқи асосида "E-auksion" электрон савдо платформасида очиқ савдоларга чиқарилганлиги, ҳамда ер участкалари 20 сотихдан 6,7 гектаргача бўлган лотлардан иборат эканлиги бўйича маълумот берилди.
Мазкур ер участкаларини сотиб олган харидор тўловларни 24 ой муддатда бўлиб тўлаш имкониятига эга бўлади. Бундан ташқари, бу ер участкаларида меҳмонхоналар, меҳмон уйлари, спорт-соғломлаштириш иншоотлари, хизмат кўрсатиш ва савдо мажмуаларини қуришга рухсат этилади.
Таъкидланганидек, "Чорвоқ оромгоҳи" ("Пирамидалар") дам олиш маскани Давактив агентлигининг 2021 йил 7 октябрдаги оммавий савдо тўғрисидаги эълонига мувофиқ савдога чиқарилган эди. Савдо якунлари бўйича "Vip Logistics" МЧЖ ҚК 208,0 млрд сўм харид тўловларини амалга ошириш шарти билан савдо ғолиби деб топилган.
Қўшимча маълумот учун "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖ Маркетинг ва жамоатчилик билан алоқалар бўлимига мурожаат қилишингиз мумкин.

Агентство госактивов провело пресс-тур в Бостанлыкский район по приватизируемым государственным активам, земельным участкам и приватизированным объектам
28 августа текущего года Агентство госактивов в сотрудничестве с АО «Организация электронных онлайн-аукционов» организовало пресс-тур в Бостанлыкский район Ташкентской области для представителей средств массовой информации и широкой общественности, в том числе в туристический комплекс «Угам», зону отдыха «Санаторий Хумсон», зону отдыха «Чарвак» («Пирамиды»), а также по 45 земельным участкам на территории туристско-рекреационной зоны «Чарвак».
В ходе пресс-тура представители СМИ посетили туристический комплекс «Угам». Данный комплекс является уникальным проектом в Узбекистане, где в 18 блоках возводятся многоэтажные здания. Также строится туристический комплекс с 830 апартаментами с одной, двумя и тремя комнатами, детским садом на 100 мест, рестораном на 400 мест, фитнес и спа-комплексом на 100 мест, автостоянкой на 500 автомобилей и другими удобствами.
Поскольку апартаменты находятся в процессе строительства, на продажу будет выставлено право на заключение инвестиционного договора через электронную торговую платформу «E-auksion». Приобретая апартаменты в комплексе за фиксированную плату, покупатель может отдохнуть сам или получить прибыль сдавая в аренду. Апартаменты в туристическом комплексе продаются с готовым ремонтом. Возможна сдача апартаментов в аренду через управляющую компанию. Электричество в комплекс подается через строящуюся гидроэлектростанцию, а система отопления будет работать автономно на сжиженном газе.
Участники также посетили зону отдыха «Санаторий Хумсон», которую Агентство госактивов планирует выставить на публичные торги. Общая площадь санатория составляет 14,93 га, площадь зданий и сооружений – 14 971,1 кв.м., доступные комнаты – 253. В настоящее время принимаются меры по привлечению консультанта к процессу приватизации зоны отдыха.
Вместе с тем, представители СМИ посетили 45 земельных участков, расположенных вблизи Чарвакского водохранилища, выставленных на открытые торги на электронной торговой платформе «E-auksion» на праве аренды. Земельные участки состоят из лотов площадью от 20 соток до 6,7 гектара.
Покупатель, приобретающий данные земельные участки, сможет произвести платежи в рассрочку на 24 месяца. Кроме того, на этих земельных участках разрешается строительство гостиниц, гостевых домов, спортивных и оздоровительных объектов, сервисных и торговых комплексов.
А также, как сообщалось ранее, зона отдыха "Чарвак" (бывш. "Пирамиды") была выставлена ​​на продажу в соответствии с объявлением Агентства госактивов о публичных торгах от 7 октября 2021 года. По итогам торгов СП ООО «Vip Logistics» было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 208,0 млрд сумов.
За дополнительной информацией Вы можете обратиться в отдел маркетинга и связей с общественностью АО «Организация электронных онлайн-аукционов».