Тўловга қобилиятсизлик соҳасидаги қонунчилик ҳужжатлари такомиллаштирилганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Тўловга қобилиятсизлик соҳасидаги қонунчилик ҳужжатлари такомиллаштирилганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 304-сон қарори қабул қилинди.
Мазкур қарорга мувофиқ, Ҳукуматнинг айрим ҳужжатларидаги “банкротлик” атамаси “тўловга қобилиятсизлик” атамаси билан алмаштирилди, жисмоний шахсларнинг тўловга қобилиятсизлиги амалиёти жорий этилганлиги муносабати билан уларга нисбатан тўловга қобилиятсизлик тартиб-таомилини қўллашнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланди.
Шунингдек, Қарорда:
• Суд бошқарувчиси талабгорларига малака аттестатини бериш бўйича давлат хизмати Давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали кўрсатилади;
• Суд бошқарувчиларига ўз ҳуқуқ мажбуриятларини амалга оширишда давлат хизматларидан олдиндан тўловларни амалга оширмасдан фойдаланишга рухсат берилди;
• Қарздор жисмоний шахсга нисбатан тўловга қобилиятсизлик ва (ёки) бошқа қарздорга нисбатан тўловга қобилиятсизликнинг соддалаштирилган тартиби қўлланилгандасуд бошқарувчисига ҳақ тўлаш харажатлари солиқ органи томонидан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади;
• Суд бошқарувчилари аттестация комиссияси иш фаолияти тартиби белгиланди;
• Тўловга қобилиятсизлик тўғрисидаги маълумотларни эълон қиладиган оммавий ахборот воситаси сифатида босма нашр билан биргаликда Давактив агентлигининг расмий веб-сайтида эълон бериш амалиёти жорий этилди;
• Қарздорнинг муассиси (иштирокчиси), мулкдори ёхуд бошқарув вазифалари юклатилган шахсларнинг ҳаракатлари оқибатида сохта тўловга қобилиятсизлик, уни яшириш ёки қасддан тўловга қобилиятсизликка олиб келиш аломатлари аниқланганлиги тўғрисида суднинг ҳукми мазкур шахсларни белгиланган тартибда субсидиар жавобгарликка тортиш учун асос ҳисобланади;
• Тўловга қобилиятсизлик тўғрисидаги ишда иштирок этувчи шахсларга сохта тўловга қобилиятсизликка, уни яширишга ёки қасддан тўловга қобилиятсизликка олиб келган аломатларни аниқлаш мақсадида экспертиза тайинлаш ҳақидаги илтимоснома билан судга мурожаат қилиши ҳуқуқи берилди.
Давлат активларини бошқариш агентлигининг Тошкент вилоят ҳудудий бошқармасида Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 21 июлидаги 304 сон қарори ижросини амалга ошириш бўйича вилоятдаги суд бошқарувчилар иштирокида жорий йилнинг 18 августида семинар тадбири бўлиб ўтди. Семинарда суд бошқарувчиларга юқоридаги қарорнинг мазмун моҳияти тушунтирилиб, қарор талабларига доимий риоя этиб боришлари бўйича вазифалар белгилаб берилди.

В связи с совершенствованием законодательных актов в области неплатёжеспособности внесены изменения и дополнения в некоторые акты Правительства Республики Узбекистан
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №304 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательных документов в области неплатежеспособности».
В соответствии с этим постановлением термин «банкротство» в некоторых документах Правительства заменен термином «неплатежеспособность», а в связи с введением процедуры неплатежеспособности физических лиц, укреплены правовые основания применения к лицам процедуры неплатежеспособности.
Также в Постановлении:
• Государственная услуга по выдаче квалификационных аттестатов претендентам на должность судебного управляющего предоставляется через Центры государственных услуг и Единый портал интерактивных государственных услуг;
• Судебным управляющим разрешено пользоваться государственными услугами при выполнении своих правовых обязательств без внесения предоплаты.
• При применении упрощенной процедуры неплатежеспособности к должнику-физическому лицу и (или) неплатежеспособности к другому должнику расходы по оплате труда судебного управляющего покрываются налоговым органом за счет средств Государственного бюджета.
• Установлен порядок работы аттестационной комиссии судебных управляющих;
• Внедрена практика размещения информации о неплатежеспособности на официальном сайте Агентства госактивов вместе с печатным изданием как средства массовой информации;
• Приговор суда об обнаружении признаков умышленной неплатежеспособности, сокрытия ее или умышленного причинения неплатежеспособности в результате действий учредителя (участника), собственника или лиц, на которые возложены обязанности по управлению должником является основанием для привлечения указанных лиц к субсидиарной ответственности в установленном порядке;
• Лицам, участвующим в деле о неплатежеспособности, предоставлено право обращаться в суд с заявлением о назначении экспертизы для выявления признаков, приведших к фиктивной неплатежеспособности, ее сокрытию или умышленной неплатежеспособности.
18 августа текущего года в Ташкентском областном управлении Агентства по управлению государственным имуществом состоялось семинарское мероприятие с участием судебных управляющих региона по вопросам реализации постановления Кабинета Министров № 304 от 21 июля 2023 года. Участники семинара разъяснили судебным руководителям суть вышеуказанного решения и поставили перед ними задачи по постоянному соблюдению требований этого решения.