Ўзбекистон Республикасининг "Давлат мулкини бошқариш тўғрисида" 2023-йил 9-мартдаги ЎРҚ–821-сон Қонуннинг мазмун-моҳияти ва унинг аҳамияти бошқармада фаолият юритаётган барча ходимларга тушунтирилди
“Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги қонун
(ЎРҚ–821-сон, 09.03.2023
-й.) мазмун-моҳияти ва аҳамияти
Қонун давлат мулкини бошқариш соҳасидаги муносабатларни тартибга солади.
Давлат мулкига бўлган мулк ҳуқуқи фуқаролик қонунчилигида назарда тутилган асосларга кўра, шунингдек қуйидаги асосларга кўра ҳам юзага келади:
• шартномалар ва бошқа битимлар тузилганда;
• мол-мулкни ёки мол-мулкдан фойдаланиш ҳуқуқини, солиқлар ва йиғимлар бўйича қарздорликни, шунингдек давлат улуши бўйича ҳисобланган дивидендларни хўжалик жамиятининг устав фондига (устав капиталига) киритиш йўли билан улушни олишда;
• суд қарорлари асосида.
Қонунга кўра, айрим давлат мулклари хусусийлаштирилмайди, жумладан:
• Ўзбекистон ҳудуди доирасидаги ер, ер ости бойликлари, сув омборлари, ҳаво бўшлиғи, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси;
• моддий маданий мерос обектлари, архив ҳужжатлари, давлат музейлари ва муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар, шу жумладан хиёбонлар ва ботаника боғлари.
Давлат мулкини бошқариш субектлари қуйидагилардан иборат:
• Вазирлар Маҳкамаси;
• Агентлик;
• махсус ваколатли давлат органлари;
• давлат муассасалари, шу жумладан давлат органлари;
• маҳаллий давлат ҳокимияти органлари.
Давлат активларини бошқариш агентлиги давлат мулкини бошқариш соҳасидаги ваколатли давлат органидир.
Давлат мулки реестрини юритиш Вазирлар Маҳкамаси белгилаган тартибда ва шаклда Агентлик томонидан амалга оширилади.
Агентлик ҳар йили 1 августгача давлат иштирокидаги корхоналарнинг ўтган молия йилидаги фаолияти самарадорлиги тўғрисидаги йиғма ҳисоботни ўз расмий веб-сайтида эълон қилади.

Закон Республики Узбекистан “Об управлении государственным имуществом” от 2023 года Содержание закона от 9 марта УП–821 и его значение объяснено всем сотрудникам, работающим в департаменте
Закон "об управлении государственным имуществом"
(Орк– № 821 от 09.03.2023.) содержание-сущность и значение
Закон регулирует отношения в сфере управления государственной собственностью.
Право собственности на государственную собственность возникает по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством, а также по следующим основаниям:
* при заключении договоров и других сделок;
* при получении доли путем внесения в уставный фонд (уставный капитал) хозяйственного общества имущества или права пользования имуществом, задолженности по налогам и сборам, а также дивидендов, начисленных на государственную долю;
• на основании судебных решений.
По закону некоторые государственные объекты не подлежат приватизации, в том числе:
• Земля, недра, водохранилища, воздушное пространство, растительный и животный мир в пределах территории Узбекистана;
* материальные объекты культурного наследия, архивные документы, государственные музеи и охраняемые природные территории, включая аллеи и ботанические сады.
Субъектами управления государственным имуществом являются:
* Кабинет Министров;
• Агентство;
* специально уполномоченные государственные органы;
* государственные учреждения, включая государственные органы;
* органы местного самоуправления.
Агентство по управлению государственными активами является уполномоченным государственным органом в области управления государственной собственностью.
Ведение реестра государственного имущества осуществляется Агентством в порядке и форме, установленных Кабинетом министров.
Агентство ежегодно до 1 августа публикует на своем официальном сайте сводный отчет об эффективности деятельности предприятий с государственным участием за прошедший финансовый год.